ÚvodLifestyle8 zlozvykov, ktoré narúšajú tvoju produktivitu. Ako sa im vyhnúť?

8 zlozvykov, ktoré narúšajú tvoju produktivitu. Ako sa im vyhnúť?

-

Každý z nás má určité návyky. Niektoré z nich, tie negatívne, môžeme pokojne nazvať aj zlozvykmi. No a tie potom negatívne vplývajú na našu produktivitu pri práci. Napríklad ja popri písaní stihnem niekoľkokrát pozrieť na Facebook, na telefón, reagujem na každú notifikáciu. Okrem toho, že ma to ruší pri sústredení sa na prácu, spomaľuje ma to a zdržiava. Bez týchto rušivých elementov by som vedel veci robiť lepšie a rýchlejšie. Ste na tom podobne?

zdroj foto: unsplash.com

Nepodceňuj svoje zlozvyky. Dlhodobý úspech je výsledkom lepšej disciplíny, tvojich dobrých zvyklostí. Ak si si teda vedomý, podobne ako ja, svojich zlozvykov, skús ich eliminovať.

Poď sa teraz pozrieť na to, čo najviac narúša našu produktivitu.

1. Neustále čekuješ svoj telefón. Práve toto nás neskutočne rozptyľuje. A je to asi jedným z najčastejších zlozvykov súčasnosti. Každú chvíľu sa pozeráme na telefón, či tam nie je niečo nové. A väčšinou nie je. A aj keby bolo, môže to chvíľu počkať. Vypni si preto zvuky a upozornenia na čas, kedy máš dôležitú prácu, nechceš byť rušený a chceš sa sústrediť na to, aby si to, čo musíš, urobil rýchlo a dobre.

2. Nie si sústredený. Nepočúvaš. Sú dva druhy poslucháčov. Jeden sedí oproti tebe, pozorne ťa počúva, hltá každé tvoje slovo, je s tebou v kontakte a sleduje to, čo hovoríš. Druhý je ten, čo sedí oproti tebe, nie je sústredený a myslí na úplne niečo iné. Je ponorený do svojho vlastného sveta. Nebuď tým druhým poslucháčom. Nie je nič horšie ako zabíjať čas a napokon aj produktivitu tým, že sa opýtaš: Prepáč, čo si hovoril? Chvíľu som sa nesústredil…

3. Multitasking. Je jedno, že si o sebe myslíš, že dokážeš robiť viac vecí naraz a ako si v tom úžasný. Bullshit! Nie je dobré robiť dve veci naraz. No skús piť vodu z pohára a popri tom písať. Dáš si len malý dúšok a píšeš pomaly, aby si sa neoblial. Ani jednu vec nerobíš poriadne, obe len polovičato. Neefektívne. Sústreď sa na jednu vec a urob ju dobre. Skús sa venovať naraz rovnakým alebo podobným veciam. Napríklad: Vyhraď si hodinku na kontrolu e-mailov a vybav všetky, ktoré vyžadujú tvoju odpoveď. Neprerušuj to telefonovaním. Venuj sa len e-mailom. Urobíš to rýchlejšie a dobre. A budeš mať pokoj.

4. Pracuješ pri zapnutej telke. Hluk alebo vizuálne podnety určite neprispievajú k zvyšovaniu tvojej produktivity pri práci. Ak chceš dosiahnuť dobrý výsledok, mal by si sa na svoju prácu sústrediť. Je to podobne ako pri meditácii. Nemyslíš na nič iné. Svoje myšlienky sústredíš jedným smerom. Takže vypni každé rozptýlenie, ktoré ťa môže vyrušovať a nájdi svoj systém ako čo najefektívnejšie pracovať.

Zdroj foto: pexels.com

5. Neproduktívne prostredie. Dôležité je aj to, kde vykonávaš svoju prácu. V akom prostredí. Je to open space plný ľudí? Máš k dispozícii nejaký typ “quite roomu”, teda tichej miestnosti, kde sa môžeš sústrediť? Nájdi si miesto, kde ťa nikto a nič neruší. Moderné kancelárie disponujú viacerými typmi miestností, podľa druhu práce, ktorý chceš vykonávať. Podobne sú na tom aj rôzne súčasné co-workingové centrá. Dôležité je mať priestor, kde sa môžeš na svoju prácu dostatočne sústrediť.

zdroj foto: SYGIC, officeroka.sk

6. Pracuješ s neproduktívnymi ľuďmi. Je chybou si myslieť, že keď sa stretneš s kamarátmi a budete spolu “pracovať” tak vaša práca bude efektívna. Takéto priateľské pracovné stretnutie pravdepodobne fungovať produktívne nebude. Kolektívna práca sa môže vyplatiť v prípade, ak pracujete ako tím kolegov na jednom spoločnom projekte. V tom prípade je užitočná forma brainstormingu a následného zapojenia každého jedného člena tímu do procesu s tým, že má presne určenú úlohu. V tom prípade môže tím pracovať ako puzzle a každý diel bude do seba zapadať.

7. Nedostatočne sa pripravuješ. Uvedom si jedno. Ak nebudeš na svoju prácu dostatočne pripravený, nemôžeš byť a ani nebudeš produktívny. Ak si sa svojho projektu nedotkol týždne, bude ti trvať, kým sa dostaneš do problematiky alebo kým si spomenieš, ako sa používa program, ktorý si dlhší čas nepoužíval. Tvoja produktivita sa teda zvýši len konzistentnou prácou na projekte, ktorý potrebuješ dokončiť.

zdroj: pexels.com

8. Notifikácie? Vypnúť! Jedným z najväčších vinníkov rozptýlenia sú notifikácie. Ak chceš niečo fakt poriadne a v rozumnom čase urobiť, vypni si notifikácie, vyskakovacie okná, chat na Facebooku. To sú dôvody, ktoré nás najčastejšie pokúšajú a odpútavajú tvoju pozornosť.

Skús sa vyvarovať vyššie uvedených zlozvykov a negatívnych vplyvov a tvoja práca bude oveľa kvalitnejšia a hodnotnejšia. Budeš produktívnejší a ostane ti viac času na niečo iné. Na niečo, čo ťa viac baví ako práca.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json