No kto by už len kupoval mačku vo vreci? Svojho partnera musíme dobre spoznať. Ešte predtým, ako sa rozhodneme prežiť s ním/s ňou zvyšok života. Asi by nikto z nás nechcel zažiť nepríjemné prekvapenie v podobe názorov a životných postojov, s ktorými sa jednoducho nevieme stotožniť. To by mohol byť začiatok konca.

zdroj foto: pexels.com

Kým sú dvaja “vo vzťahu”, teda ešte pred samotným sobášom, mali by si vyjasniť svoje pohľady a postoje k viacerým oblastiam života. Poďme sa spolu pozrieť na to, o ktoré dôležité veci ide.

FINANCIE

Za všetkým hľadaj peniaze. Odporúčam preto odkryť karty a so svojou partnerkou sa otvorene porozprávať o finančnej situácii oboch. Povedzte si o vašich dlhoch, kreditkách, plánoch na finančne náročnejšie nákupy. Dohodnite sa, či budete mať len spoločný účet, alebo jeden spoločný a každý okrem toho aj vlastný. Rozhodujte sa spoločne o výdavkoch, ktoré vás čakajú, vyjasnite si všetky povinnosti, ktoré už máte z minulosti a sú teda dané. Nech máte v týchto veciach úplne jasno.

DETI

Určite je veľmi dôležité baviť sa aj na túto tému. Chcete deti? Ak áno, kedy ich chcete. Koľko? Ako ich zosúladiť s plánmi vo vašej kariére?

zdroj foto: pexels.com

Ak sa na deťoch zhodnete, dôležitou oblasťou je ich výchova. Máte na túto vec rovnaký názor? Aké metódy pri výchove plánujete používať? Chcete ich vychovávať vo viere alebo nie? Máte v náture voľnejšiu výchovu, alebo uprednostňujete prísnosť a väčšiu kontrolu? Bolo by fajn, keby ste sa na týchto veciach dokázali zhodnúť ešte predtým ako deti mať budete.

SEX

Povedzme si to na rovinu. Sex je vo vzťahu veľmi dôležitý. Ak ho máte nedostatok, hrozí, že ho budete hľadať inde. Ak je nekvalitný, hrozí, že budete hľadať kvalitu inde. Na otázkach okolo sexu sa rozpadlo množstvo vzťahov. Ak vám to spolu v posteli klape, je to dobrý predpoklad na to, aby vám to klapalo aj v manželstve. Partnerka by mal spĺňať vaše sexuálne potreby. Taký je fakt. Ak máte v sexe nezrovnalosti, treba o nich hovoriť. Ak chcete niečo skúsiť, treba to partnerke povedať. Ak vám niečo v tejto oblasti zásadne nesedí, treba na to partnerku upozorniť. Nebojte sa o tom hovoriť. Je to dôležité. A platí to obojstranne.

zdroj foto: pexels.com

KARIÉRA

Otvorene sa so svojou partnerkou porozprávajte aké máte obaja ciele vo vašej pracovnej oblasti, v kariére. Ste s vašimi predstavami obaja v pohode? Je práca vašou najvyššou prioritou? Vyžaduje si veľa cestovania alebo trávenia dlhých hodín v práci? Vyhovuje to obom?

Pochopenie vzájomných priorít v oblasti kariéry môže neskôr pomôcť predísť prípadným nedorozumeniam. Predpokladám, že si obaja vo vzťahu želáte dostatok pozornosti. Nastavte si pravidlá tak, aby ste sa jeden druhému venovali dostatočne a aby váš vzťah bol aj po tejto stránke v rovnováhe.

VZŤAHY S INÝMI ĽUĎMI

Hneď na začiatku je potrebné stanoviť si hranice toho, pokiaľ siaha vaša tolerancia pri vzťahu s kolegami, priateľmi. Čo považujete ešte za prípustné, čo už prekračuje hranice a čo je pre vás vyslovene už podvádzanie?

Majú na vás vaši priatelia dobrý vplyv? Je niekto, kto tomu druhému vyslovene vadí? Nechce sa s ním stretávať? Vydiskutujte si tieto veci otvorene, komunikujte.

zdroj foto: pexels.com

ZDRAVIE

Aj pri sobáši sa oddávajúci oboch partnerov na to, či sú oboznámení so svojím zdravotným stavom. Ani táto téma by preto nemala byť pre vás tabu. Máte alergie alebo trpíte cukrovkou? Vaša partnerka by mala vedieť všetky dôležité veci, najmä ak sa môže vyžadovať jej asistencia v otázkach ohrozenia vášho života.

Stravujete sa zdravo alebo vám to je jedno? Máte dostatok pohybu alebo radšej ležíte na gauči pred telkou? Pre niekoho je dôležité chodiť do fitka, na prechádzky, behať. Ste na tom obaja rovnako? Je pre oboch dôležité udržať si dobrý zdravotný stav? Aj otázky okolo zdravia a životného štýlu dokážu ľudí  rozdeliť. A to dosť zásadne.

Rovnako dôležité sú aj emocionálne alebo psychické stavy, prípadné problémy. Prediskutujte si ich.

MIESTO PRE ŽIVOT

Ste ok s tým, kde žijete? Viete sa zhodnúť na tom, kde chcete stráviť svoj spoločný život, založiť si svoju rodinu a vychovávať svoje deti? Chcete bývať v byte alebo v dome? V meste alebo na vidieku? Rozhodnutia na takéto otázky bývajú často definitívne a často sa na ne nedá reagovať kompromisom. Prediskutujte, dobre zvážte a až potom sa rozhodnite.

NÁBOŽENSTVO

Pre mnohých toto môže byť dôležitá téma. Určite sa o nej treba baviť. Svetonázor svojho partnera by ste mali určite dobre poznať. Čo ak sa v ideológii totálne od seba líšite? Dokážete spolu existovať? Dohodnúť sa? Ak každý z vás vyznáva iné náboženstvo, v akej viere budete vychovávať svoje deti? Hľadajte a nájdite odpovede na všetky tieto otázky.

RODIČIA A RODINY

Každý sme nejaký a každý sme iný. Naši rodičia sú iní, naše rodiny sú rozdielne, rodinné tradície, očakávania. Diskutujte o tom.

zdroj foto: pexels.com

Ak dokážete nájsť prienik vo všetkých vyššie uvedených dôležitých otázkach, ste na dobrej ceste. Potom je všetko, a teda aj vaše spoločné šťastie, už len vo vašich rukách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu