shop-cart

Práve čítate: Ak by sa pavúky spolčili, zožrali by nás všetkých

Ak by sa pavúky spolčili, zožrali by nás všetkých

Ak by sa všetky žijúce pavúky po celom svete spojili, dokázali by zožrať všetkých ľudí za jeden rok. Samozrejme, ak by to chceli. Našťastie, nechcú. Či?

Zdroj foto: Pixabay.com

Túto zaujímavú informáciu, z ktorej budú mať radosť najmä všetci “milovníci” pavúkov, medzi nimi aj moja priateľka, priniesla štúdia vedcov, ktorú publikovali prestížne americké noviny Washington Post.

Výskum viedli Martin Nyffeller z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku a Klaus Birkhofer z univerzity v Lunde, vo Švédsku. Spolupracovali pritom ešte z Brandenburgskou univerzitou technológií v Nemecku. Tieto poznatky publikovali pred dvomi rokmi v časopise Science of Nature, nejde teda o žiadnu novú vedeckú štúdiu, skôr je berte ako zaujímavosť. Predpokladám, že jej závery platia aj dnes 🙂

Spomínaní vedci zistili, že pavúky z celého sveta zjedia niečo medzi 440,9 – 881,8 miliónov ton svojej koristi za jeden rok. Celková biomasa ľudí na zemeguli sa odhaduje na 316,3 milióna ton. Takže sa zdá, že by nemali problém ani s dvojnásobkom ľudí.

Zaujímavým faktom je, že všetky pavúky na svete spolu vážia 25 miliónov ton. Teda asi toľko ako 478 Titanikov alebo 88-tisíc najväčších transportných lietadiel na svete – Antonov.

Našťastie pre nás jedia pavúky hmyz, najmä komáre a muchy. Sú teda pre nás celkom užitočné, no nie?

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr