Úvod Vzťahy Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Vzťah musí ísť do popredia.

-

Čo je dobré pre teba, je dobré aj pre mňa. Asi takto nejako znie veta, myšlienka či pravidlo, ktoré predurčuje dobrý vzťah. Lebo v dobrom vzťahu sú víťazi vždy obaja. Asi mi dáte za pravdu, že je lepšie byť spolu, než proti sebe, no nie? Problémy vo vzťahu chce asi málokto.

Zdroj: pixabay.com

Jana a Andrej sú vo vzťahu už desať rokov. Jane sa nepáči, že Andrej sa veľmi nestará o domácnosť, necháva kade tade pohodené veci, nerieši špinavý riad. Vloží ho do drezu a tým to preňho zhasne. To Janu neskutočne hnevá. Veľa vecí musí po ňom upratovať, denno-denne. Andrej si zase myslí, že Jana je naňho priveľmi náročná, buzeruje a ho a nemá ho až tak rada ako kedysi.

Pripomína vám tento príbeh niečo? Máte to podobné, alebo rovnaké u vás doma? Nie ste sami. U nás to je niekedy ako cez kopirák. Máme síce veci v domácnosti podelené, ale niekedy ja a niekedy moja manželka vybuchneme, keď sa nám niečo nepáči. Napríklad mne lezie na nervy, keď po nej musím odkladať riad, ktorý necháva na sedačke alebo na parapete. Jej na mne zase vadí to, že musí každý týždeň riešiť, čo budeme jesť a pripravovať nákupný zoznam. Týždeň čo týždeň. Vadí jej, že to niekedy neprevezmem ja. A sem tam kvôli tomu vybuchne a oheň je na streche.

Vojna, či mier

Keď sa nepríjemná situácia zopakuje druhý, či tretíkrát, vzkypí vo vás žlč a s určitou “nasratosťou” urobíte to, čo od vás partnerka chce. S tým, že jej to necháte následne vyžrať. Nejakou inou formou, alebo slovne. A zákopová vojna pokračuje. U niekoho to skončí zmierením, u iného tichou domácnosťou.

Je toto však riešenie? Lepšie je to vtedy, keď sa takéto situácie v domácnosti, vo vzťahu, neopakujú na dennom poriadku. Ak áno, vzťah to pomaly ale isto zabíja a oboch partnerov to veľmi unavuje. Čo s tým? Odborníci na vzťahy radia, aby sme si v takejto situácii uvedomili, o čo môžeme prísť. Vzťah by sa mal dostať pred všetko ostatné. Výsledkom takéhoto postoja potom bude to, že potreby a priania vašej partnerky (partnera) sa stanú pre vás rovnako dôležité, ako tie vaše vlastné.

Vžite sa do jej situácie

Ako k tomu pristupujem ja? Niekedy, keď máme s mojou polovičkou výmenu názorov na nejaký vzťahový alebo domáci problém, skúsim sa na celú situáciu pozrieť tak, že sa vcítim do jej kože. Pozriem sa na celú vec jej očami. A vtedy sa zvyknú otvoriť aj tie moje a mnohé pochopím.

Ak teda pristúpime na želania našich partneriek a ukážeme im, že sme ochotní urobiť to, čo od nás žiadajú, neznamená to, že rezignujeme a ustupujeme zo svojich potrieb a želaní. Naopak, ukážeme ochotu a vôľu. A potom aj naša partnerka ukáže ochotu a vôľu v iných veciach pomôcť zase nám. Splniť naše potreby a túžby. A presne o tom to je.

Dohoda možná

Pozrime sa na takúto situáciu: Jana hovorí Andrejovi, že by mohol dnes povysávať. Andrej jej na to odvetí, že nemôže, lebo má veľa práce, ktorú musí dokončiť. A keď skončí bude unavený a vysávať sa mu nebude chcieť. Jana sa ale nevzdá a navrhne Andrejovi dohodu.

“Ak povysávaš byt, objednám na večeru veľkú pizzu, čo povieš?” Andrejovi sa to nezdá až také lákavé, nie je z ponuky nadšený, a tak Jana pridá: “A pozvem ťa potom ešte aj na jedno orosené.” To už sa začnú Andrejovi zbiehať slinky a súhlasí. Za tridsať minút vysávania získa celkom fajn odmenu. Nastane situácia, keď zvíťazia obaja. A samozrejme o pár dní sa to môže zase otočiť a potrebovať od Jany bude niečo Andrej…

Vzťahu pomáha, keď sú obaja partneri s dohodami spokojní. Keď vaša partnerka cíti, že dosiahla svoje, bude šťastnejšia a ľahšie prejaví svoje emócie. Lásku. Intimitu. A pritom netreba až tak veľa.

Navyše, je to pre kvalitný vzťah veľmi dôležité. Formou splnenia prianí a potrieb svojej partnerky jej zároveň prejavujete aj rešpekt. A ona neskôr prejaví rešpekt vám.

Zdroj: Pixabay.com

Ku kompromisu diskusiou

Vždy je pre oboch lepšie, ak sa akýkoľvek konflikt alebo nezhoda skončia dohodou, vzájomnými ústupkami či kompromisom. Je to lepšie ako neustály boj. Ten kompromis dosiahnete aj tým, že budete o veciach, ktoré vás rozdeľujú alebo na ne nezdieľate spoločný názor, debatovať. Budete sa pýtať a odpovedať. Budete hľadať východiská. Zisťovať, prečo sú niektoré veci pre partnerku tak dôležité. Prečo na nich trvá. A čo by sa stalo, keby to bolo inak.

Výsledkom dohôd a kompromisov bude rovnováha vo vzťahu. A ten potom bude prosperovať. Úsmev bude pre vás častejším javom ako zlostná tvár a depresia. A to je dobre. Tak to má byť.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov