Asi každého z nás zaujíma pohľad do budúcnosti. Ako to bude vyzerať o niekoľko rokov? Čo nás čaká? Čo sa zmení? A bude to zásadná zmena? Zdá sa, že bude.

budúcnosť, Man About

Pozrime sa na zaujímavú prognózu, s ktorou prišla americká spoločnosť CBRE. Vychádza pritom z prieskumu, ktorý pretavila do správy pod názvom Portfólio 2040: Príprava na radikálne zmeny v oblasti komerčných nehnuteľností. Výsledky prieskumu ale neukazujú len budúcnosť komerčných budov ako sú nákupné centrá či kancelárske budovy, ale aj na to ako sa zmenia naše mestá, cestovanie, práca a podobne. Tak aká bude budúcnosť sveta v roku 2040?

budúcnosť sveta, Man About

Prognóza v bodoch na začiatok

Hneď na úvod si dáme niekoľko zaujímavých informácií, ktoré prognózuje spomínaná realitno-poradenská spoločnosť CBRE. Tu sú:

 • Svetová populácia sa zvýši na 9,2 mld. ľudí. To je o 20 % viac ako dnes. Najľudnatejšia bude India s počtom obyvateľov viac ako 1,6 mld.
 • Dve tretiny svetovej populácie budú žiť v urbánnom prostredí, v porovnaní s 50 % začiatkom tohto storočia.
 • V 50 mestách na svete  bude žiť viac ako 10 miliónov ľudí, v porovnaní so 16 mestami (počet na začiatku tohto storočia).
 • Ciele, ktoré si vlády stanovili v oblasti klimatických zmien nebudú naplnené a niektoré časti planéty sa stanú neobývateľné.
 • Umelá inteligencia prenikne do každodenného života. Bude už tak sofistikovaná ako človek a veľmi realistická.
 • Celosvetovo bude predaných už 33 miliónov autonómnych vozidiel. V porovnaní s rokom 2021, kedy sa ich predá 51 tisíc.
 • Kryptomena bude popri regulárnej mene štandardnou platobnou metódou.
 • Dopyt po energiách bude o tretinu vyšší. Obnoviteľné zdroje budú najrýchlejšie rastúci zdroj energií, dopyt po nich bude o 40 % vyšší ako dnes.
 • Globálne budeme používať 170 miliárd na internet pripojených elektronických zariadení.
 • Využívať sa bude až 5 biliónov senzorov, bilión dátových bodov bude napojených na Internet vecí.
 • Normou bude neustála autentifikácia a personifikácia pracovného prostredia, vybaveného modernými technológiami.

budúcnosť sveta, blog, CBRE

Čo ďalej predpovedá CBRE?

“Zmeny nebudú prichádzať postupne a nebudú ani ľahko predvídateľné. Naopak, budú dynamické, ovplyvnia množstvo vecí a budú si vyžadovať inovatívne myslenie,tvrdí renomovaná spoločnosť.

Všetko sa natrvalo zmení

To čo bolo doteraz fixne dané, bude odrazu rôznorodé. Meniteľné. Rok 2040 bude obdobím permanentných a zásadných zmien. Dáta zmenia spôsob správania v biznise. Vplyv to bude mať na klientov, zamestnancov, firmy. Všetko bude k dispozícii na požiadanie – talenty, budovy, tovar i služby.

budúcnosť sveta, Man About

Vlastníctvo majetku len minimálne, v kurze zdieľaná ekonomika

Doba vlastníctva bude preč. Príde doba nová – doba zdieľania, outsourcingu (služby na objednávku) a menej tradičného prístupu k vlastníctvu. Vlastníctvo primárnych nehnuteľností tu bude aj naďalej, najmä v podobe špičkového pracovného prostredia a luxusných priestorov, tieto však budú menšie a prenajímané na dlhšiu dobu. Všetko ostatné bude zdieľané.

budúcnosť sveta, Man About, blog

Digitalizovaný talent

Zaznamenáme radikálne demografické zmeny a zmeny v organizačnej štruktúre. Viac ako 50 percent zamestnancov budú tzv. contingent workers, teda pracovníci najímaní len na realizáciu konkrétneho projektu. Pracovné pozície budú čoraz častejšie uvádzané bez špecifikácie lokality. Kríza v oblasti skúseností bude riešená pomocou hologramov a avatarov. Aj napriek tomu, že technológie preniknú do každej sféry života, človek a jeho väzby zostanú naďalej rozhodujúce.

budúcnosť sveta, Man About, pre muža, blog

Hyperloopy a mega mestá

Drony, hyperloopy a autonómne vozidlá zmenia dochádzanie a reštrukturalizujú mestá. Aj keď už bude virtuálna práca úplne bežná, ľudia budú aj naďalej prahnúť po skúsenostiach, ktoré poskytne práca v tvoriacich sa mega metropolách. Tie budú klásť dôraz na zelené priestranstvá a mestské farmy, nakoľko udržateľnosť bude výrazne v popredí. Obnoviteľná energia už bude samozrejmosťou, pričom budovy si ju budú vytvárať samé a budú ju zdieľať medzi sebou.

Spoločnosť CBRE v závere svojej správy tvrdí, že prosperovať budú v budúcnosti tí, ktorí sa proaktívne chopia týchto prichádzajúcich zmien.

budúcnosť sveta, Man About, blog

Čo to pre nás znamená

Znamená to, že každý z nás, či už firmy, my ako zamestnanci alebo štát a štátne inštitúcie by sa mali na tieto zmeny postupne pripravovať.

Lebo kto zaspí dobu, bude kde? Každý nech si domyslí sám…

Platí to pre každého z nás. Treba sa učiť, vzdelávať, absorbovať nové veci, oboznamovať sa s novými technológiami a meniť aj naše myslenie a postoj k životu. Doba sa mení veľmi rýchlo, veci sa vyvíjajú a všetko sa bude meniť ešte rýchlejšie. A často aj nečakaným smerom a možno i prekvapivo. Veď sami vidíte, že veci o ktorých sme ešte pred pár rokmi ani nesnívali, sú dnes už skutočnosťou. A to tempo? Je a bude šialené. Máme sa na čo tešiť!

-Man About

Zdroj: CBRE, foto: pixabay.com

 

 

 

7 KOMENTÁRE

 1. Podľa mňa aj tak raz príde niečo, kedy sa toto všetko bude musieť stopnúť. Prírodne zdroje už teraz nestíhajú a nie o takých 30 rokov. Ochrana klimatického systému je blbosť. Je to len predstierka, aby si každý mohol zasa nahrabať 🙂 🙂 🙂 🙂

  • Prečo si myslíš, že ochrana klimatického systému je blbosť? Ako inak podľa teba reagovať na globálne otepľovanie? Ale inak, tento blog nie je ani tak o klimatických zmenách… tie sú na osobitnú debatu, snáď aj o tom napíšem v dohľadnej dobe niečo 🙂

   • Ahoj :)…Samozrejme, že článok nie je iba o klimatických zmenách, ale tak si zober, klíma sa bude meniť, pomaly sa míňajú prírodne zdroje, takže potom nebude ani z čoho vyrábať :)…Veď už teraz je všetko posunuté dopredu, čo sa týka počka.. A už teraz je nás veľmi moc,takže v ďalekej dobe sa určite musí čosi stať…Nie som negatívny človek vieš ako, je to iba môj názor :)…A jasné budem rád, ak dáš ďalšie zaujímavé články 🙂

 2. Raz sa urcite nieco stane. ludstvo nemoze neustale stupat, a tak isto nemozeme drancovat prirodu donekonecna, nicit lesy, prirodne zdroje znecistovat prirodu. Tak isto raz skoncia aj nerastne zdroje v baniach. ved loziska nie su nekonecne, umela inteligencia je jasne ako v Terminatorovi- moze ovladnut nas a stroje sa budu citit ako ludia.Ano pocasie nie kje to co byvalo kedysi- horuco bolo v lete a zima v zime, teraz je vsetko akosi posunute.

  • Svet sa tak rýchlo mení, aj vďaka technológiám, a to tempo sa zrýchľuje, že je len ťažko odhadnúť ďalší vývoj. A skutočne nikdy nevieme povedať ako do toho všetkého bude zasahovať príroda, ktorej silu nikto nedokáže zastaviť.

 3. Zaujal ma článok o bodúcnosti sveta, konkrétna táto veta: Treba sa učiť, vzdelávať, absorbovať nové veci, oboznamovať sa s novými technológiami a meniť aj naše myslenie a postoj k životu.
  ….začať musím od seba, aby som bol prioravený. Ako pionier s červenou šartkou na krku….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu