shop-cart

Práve čítate: Aké topánky si obuť, čierne či hnedé? Fight!

Aké topánky si obuť, čierne či hnedé? Fight!

Aj ty často rozmýšľaš na tým, ktoré topánky si obuť? Ako ich zladiť s oblečením? A či uprednostniť čierne topánky alebo hnedé? Rovnaké zvažovanie občas prežívam aj ja, tak sa na to poďme pozrieť spolu.

Len tak na úvod. Čierne topánky sú väčšinou čierne. Teda ak nemajú nejaký iný farebný vzor, alebo bielu podrážku a podobne. V našom prípade sa bavme o čisto čiernych topánkach na šnurovanie, dobre?

oblek

Zdroj: unsplash.com, foto: Jeremy Beadle

Na druhej strane tu máme hnedé topánky. Tiež na šnurovanie. Nie je však hnedá ako hnedá. Existuje viacero odtieňov hnedej. Bledo hnedá, tmavo hnedá, červenohnedá, viac odtieňov hnedej na jednej topánke. Na rozdiel od toho je čierna vždy čiernou. To je veľmi dôležitý fakt, na ktorý ťa musím hneď na začiatku upozorniť!

# Kolo č.1 – Formálnosť

Čierna farba je najformálnejšia farba topánok zo všetkých. Ak nosievaš čierny, tmavosivý alebo tmavomodrý oblek, vždy je lepšie mať čierne topánky. Rovnako to platí aj v prípade, ak často nosievaš čiernu kravatu. K čiernej kravate idú čierne topánky.

Hnedá nikdy nebude taká formálna ako čierna. Naopak, hnedé topánky majú iné výhody. Sú menej formálne a môžete ich využívať na bežnejšie nosenie. Napríklad do práce, alebo na víkendové prechádzky po meste.

topánky

zdroj foto: pixabay.com

# Kolo č. 2 – Čo sa nachádza v tvojom šatníku?

Máš vo svojej  skrini viacero tmavých farieb, chladnejších tónov a tiež sa rád obliekaš do sivých, čiernych alebo kožených odevov? Ak áno, uprednostni skôr čierne topánky. Tie budú najlepšie korelovať s odevmi, ktoré v tvojom šatníku dominujú.

Na druhej strane – máš modré obleky? Vo farbách ako námornícka modrá, bledšia modrá a aspoň jeden oblek v tmavo modrej farbe? Kombinuješ saká a nohavice a disponuješ napríklad olivovo zelenými alebo hnedými nohavicami? Možno práve toto, teda teplejšie tóny farieb sú tie, ktoré uprednostňuješ. V tomto prípade budú zase fungovať hnedé topánky.

# Kolo č. 3 – Bežné nosenie

Doteraz to bol veľmi vyrovnaný boj. Čierne verzus hnedé topánky si udržiavali remízu. Tentokrát však budú mať navrch hnedé. Keďže čierne topánky sú, ako som už spomínal, viac formálne, pri neformálnych príležitostiach je lepšie uprednostniť hnedé. Ak teda rozmýšľaš nad tým, čo si obuť k džínsom, hnedé sú dobrá voľba. Tiež ich môžeš kombinovať veľkým množstvom farieb, menej formálnymi látkami, s tričkami, ležérnejšími sakami, či bundami. Takže, pokiaľ ide o všestrannosť – hnedé topánky sú oveľa lepšie. K.O.

topánky hnedé

Zdroj foto: pixabay.com

# Kolo č. 4 – Možnosti štýlu

A opäť. Pokiaľ ide o čierne topánky, čo sa týka štýlu, využijeme ich skôr pri formálnejších príležitostiach. Ak teda preferujete elegantný štýl, obleky a podobne, čierne topánky tomu dodávajú korunu a celkový zmysel.

Pokiaľ je však tvoj štýl menej formálny, dominovať budú znovu hnedé topánky. Práve pre svoju rozmanitosť, viaceré odtiene hnedej a neformálnejšiu povahu. Toto je ich prirodzená výhoda oproti čiernej farbe.

Samozrejme, ak je tvoj šatník farebná a pestrý, nemusíš sa držať len hnedej. Aj topánky majú rôzne iné, živšie farby. V tomto blogu sa však venujem čiernej a hnedej.

# Kolo č. 5 – Údržba

O čierne topánky sa dá ľahko postarať. Keď sú špinavé, stačí ich pretrieť vlhkou handričkou, použiť čierny lesk, vyleštiť suchou handričkou a hotovo. Raz za týždeň je možné použiť zvlhčovač kože, aby sme ju remineralizovali a takto ju zmäkčili. Používaním leštiča na topánky dosiahneš, že ti vydržia roky.

Pre hnedé topánky to úplne neplatí. Keďže sú rôznych odtieňov, jeden lesk, alebo jeden krém stačiť nebude. Ak použiješ nesprávny odtieň, vystavuješ tvoje hnedé topánky riziku tmavnutia. A časom už nebudú vyzerať tak dobre. Rada pre teba – keď kupuješ vosk alebo krém na hnedé topánky, vskúšaj ho na jazyku, je to miesto, ktoré nie je tak viditeľné. najlepšie je však kúpiť si výrobok na ošetrovanie, ktorý odporúča priamo výrobca hnedých kožených topánok.

čierne topánky

foto: pixabay.com

V tomto kole to vyhrávajú čierne topánky.

Tak či tak, hnedé alebo čierne, každý z nás by mal disponovať oboma farbami topánok. A potom len voliť, ktoré z nich sa hodia viac k aktuálnemu oblečeniu.

-Man About

Kľúčové slová

, , , ,


Ulož tento článok na neskôr