shop-cart

Práve čítate: Ako a prečo som sa naučil piť whisky

Ako a prečo som sa naučil piť whisky

Keď sa s kamarátmi bavím o whisky, stretávam sa s viacerými názormi. Jedna skupina tvrdí, že je to odporná mydlová voda, ďalšia skupina síce pije whisky, ale skôr tú, čo má silnú marketingovú podporu a potom je tu tretia skupina, ktorá pozná rôzne druhy whisky, skúša, testuje a degustuje.

Ja patrím do tej tretej. Ale prešiel som všetkými fázami.

whisky

Zdroj foto: Highland Park

Chute sa menia

Keď som mal okolo 30 rokov, dostal som k narodeninám whisky Grant´s. Bola v peknom obale a odkladal som si ju na lepšie príležitosti. Raz sme mali na byte párty a už nebolo čo piť, tak som ju otvoril a nalial. Nikomu z nás nechutila a tak sme ju z pohárov vyliali a fľašu som vrátil naspäť do skrine. Putovala potom so mnou niekoľko rokov na každé miesto, kde som sa presťahoval a kde som býval. Až som na ňu úplne zabudol.

whisky

Tullamore D.E.W., zdroj foto: Rémy Cointreau

Následne, okolo 35-ky prišlo obdobie, len tak samo od seba, keď som sa pri nejakej príležitosti napil, ak si dobre pamätám, Jamesona. A prekvapivo mi nevadil, ale celkom chutil. Začal som ho popíjať pravidelne, striedajúc s Ballantine´s a neskôr aj s Tullamorkou.  Keď mi raz došla fľaša, sediac s priateľmi na záhrade, vravím si, ešte by som mal mať niekde Grant´s-ku, ktorú vláčim roky so sebou. Vyskúšam, či je fakt taká zlá, alebo sa u mňa zmenilo obdobie chutí. Nalial som si ju a prekvapivo mi chutila! Skutočne, chute sa zmenili… Od toho obdobia som teda v prípade tvrdých alkoholov uprednostňoval whisky. Inak som tiež pivár. Zásadne ale pivo a whisky nekombinujem. Buď pijem pivo alebo whisky. To je pravidlo, ktoré neporušujem.

whisky

foto: Peter Praženka

Whisky pod drobnohľadom

O pár rokov neskôr som sa v mojej práci v oblasti marketingu dostal ku klientovi, ktorý distribuuje whisky. Keďže som mal začať o nej zaujímavo písať, musel som sa do tejto problematiky ponoriť, lepšie sa s celým whisky priemyslom oboznámiť. Zoznámil som sa s ľuďmi, ktorí sa vo whisky neskutočne vyznajú a sú takzvaní whisky experti nielen pre Slovensko, ale aj Česko. Veľa mi vysvetlili a ukázali. Zodpovedali mi nespočetné množstvo laických otázok. A množstvo informácií som si musel naštudovať aj sám. Na whisky som mal zrazu úplne iný pohľad. Získala si môj obdiv. Rešpekt.

Whisky je pre mňa kráľom alkoholu. Lebo viem, čo všetko stojí za jej výrobou. Koľko roboty. Lásky. Odhodlania. Odriekania. Ale najmä čakania. Veď si to predstavte: vydestilujete bielu tekutinu a následne ju naplníte do dubových sudov. A potom čakáte. Tri roky. Päť. Desať. Dvanásť. Pätnásť. Dvadsať jeden… Predstavte si čakať toľko rokov, kým ochutnáte výsledok! Samozrejme platí, že čím je whisky staršia, tým je drahšia. Čím dlhšie na ňu musíte čakať, tým viac si priplatíte. A nestráca na cene. Naopak. Stúpa. Aj preto sa whisky stáva zaujímavou investičnou komoditou.

whisky

foto: Peter Praženka

Môj obdiv

Práca s whisky je celá veda. Je to umenie. Ľudia, ktorí stoja za jej výrobou sa jej venujú celý život. Oddajú sa jej. V podstate ňou žijú. Nerobia nič iné len toto. Vyrábajú, experimentujú so sudmi, miešajú ju, hľadajú správne chute, vymýšľajú nové a špekulujú, ako sa odlíšiť od konkurencie. Potom vznikajú rôzne novinky, limitované edície, zaujímavé experimenty.

whisky

foto: Rémy Cointreau

Dnes viem, že whisky nie je len Jameson alebo Tullamore D.EW., Chivas Regal alebo Jack Daniel´s. Začal som objavovať kvalitnejšie whisky – single malt. Aj keď netvrdím, že niektoré blended, alebo inými slovami miešané whisky sú nekvalitné. To nie. Tie miešané (často lacnejšie) využívam na klasické pitie, keď je príležitosť na nejakej párty, ale single malt whisky (už poväčšine drahšie) si skôr vychutnávam. Buď len tak sám, alebo s ľuďmi, ktorí sa whisky rozumejú a rovnako ju vychutnávajú. Skúšam nové veci, hľadám nové zaujímavé značky, chute, nechávam si poradiť tými, ktorí sa vyznajú viac ako ja.

whisky

foto: Peter Praženka

O whisky by som mohol písať celé litánie. Je toho toľko, čo by sa dalo povedať. Aj preto na mojom blogu nájdete rubriku Svet whisky. Ak vás táto téma zaujíma, tam sa môžete pravidelne dozvedať viac.

Ak vás čokoľvek zo sveta whisky zaujíma, potrebujete niečo vysvetliť alebo poradiť, pokojne ma kontaktujte alebo napíšte komentár. Rád vám odpoviem 🙂

-Man About, blog pre mužov

Kľúčové slováUlož tento článok na neskôr