Na úvod poviem asi to najdôležitejšie. O všetkom je potrebné hovoriť. Nezatajovať. To isté platí aj v situácii, keď sú vaše expartnerky stále súčasťou vášho života.

Foto: Pexels.com

Pred polrokom som sa oženil. S mojou manželkou sme šťastní a spokojní. To však neznamená, že každý z nás nemá svoju históriu. Prirodzene, že má. Najmä preto, že sme sa zoznámili pomerne neskoro a naše životy sme aj dovtedy nejakým spôsobom prežívali. A ja som mal tých partneriek celkom dosť. Nie všetky ostali v mojom živote dodnes, ale sú aj také, ktoré mám dodnes veľmi rád a zo svojho života som ich úplne nevytesnil. Na pekné veci človek vždy spomína v dobrom a na tie zlé väčšinou zabudne. Tak to jednoducho v živote chodí…

Samozrejme, je tu iná poloha celej situácie. V úlohe aktuálnych partnerov neradi počúvame o bývalých partnerkách či partneroch. Aj keď nás to prirodzene nejakým spôsobom zaujíma, niektoré veci radšej nechceme vedieť. V poriadku, nie je potrebné našim polovičkám vyklopiť všetky detaily, ktoré súvisia s našimi ex. Ale, ak sme s niektorými v kontakte dodnes, radšej im treba o tom povedať, vysvetliť okolnosti a ubezpečiť ich, že ide už len o priateľstvo. Prečo? No predstavte si, že by sa vaša partnerka potajomky stretávala so svojim bývalým. A vy by ste na to prišli. Páčilo by sa vám to? Predpokladám, že nie. Ale keby vás o tom vopred informovala a vysvetlila vám, prečo je to pre ňu dôležité, asi by ste to akceptovali. Ľahšie či ťažšie, ale akceptovali.

pexels.com

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dá aj takáto, možno na pohľad zložitejšia vec, vo vzťahu vyriešiť.

# Buďte úprimný už hneď od začiatku

“Pozri sa láska moja, pretože si náš vzťah veľmi vážim a záleží mi na ňom, nechcem mať pred tebou tajnosti. Preto ti chcem povedať, že som v kontakte s mojou expriateľkou Zoe. Aj keď už dávno netvoríme pár, rozišli sme sa v dobrom a ostali sme priatelia.” Aj takto nejako môže vyzerať vaše vysvetlenie svojej partnerke, v ktorom jej otvorene poviete o tom, že vaša ex je stále súčasťou vášho života. Samozrejme, predpokladom je, že už k nej necítite viac, ako len priateľstvo. V opačnom prípade by sa to mohlo vymknúť spod kontroly a nemuselo by to dopadnúť dobre. Pointou však je nič nezatajovať. Rozumní ľudia sa dokážu pobaviť o všetkom a nájsť riešenie každej situácie.

# Vysvetlite jej, čo vzťah s vašou ex pre vás znamená

“Aj keď sme si v niektorých oblastich veľmi nerozumeli a škrípalo nám to, ostali sme priateľmi v ľudskej rovine, lebo si jeden druhého vážime.” Toto je pekný príklad toho, ako sa dá vysvetliť to, čo pre vás vaša ex znamená. História vzťahu je zabudnutá, ale priateľstvo pokračuje. Dať si so svojou ex z času na čas kávu a porozprávať sa o tom, ako žije a ako sa jej v živote darí, nemusí byť problém. Vzťahy si udržiavame s tými, ktorí v našich životoch niečo znamenajú, pomáhajú nám alebo nás vedia vypočuť. Nie je na tom nič zlé. Stačí vašej súčasnej partnerke vysvetliť, prečo ste sa rozhodli svoju ex ponechať vo svojom živote.

# Nebuďte príliš defenzívny, ale ani útočný

“Chápem, že je to pre teba zvláštna situácia, ale práve preto sa chcem uistiť, že si s tým v poriadku a že sa cítiš bezpečne a komfortne. Dôležité je, aby sme si navzájom dôverovali.” Presne tak, všetko je to o dôvere. Ak vo vašom vzťahu je, je to super. Ale treba si uvedomiť, že o dôveru svojho partnera sa dá prísť veľmi ľahko. Jednou jedinou chybou. A obnoviť ju trvá veľmi dlho. Preto je dobré o veciach hovoriť, vysvetľovať a nemať tajnosti. Bez nich sa žije ľahšie.

# Zoznámte ich

Toto nemusí vyhovovať každému, ale na druhej strane to môže veci upokojiť. Z tej tajomnej osoby sa zrazu môže stať niekto konkrétny, hmatateľný a napokon možno aj príjemný. Ktovie? Toto je tou najlepšou možnosťou ako vaša partnerka môže zistiť, že vaša ex nie je hrozbou pre vás vzťah.

# Dajte jej čas

Nie každá partnerka dokáže túto vec stráviť lúsknutím prstov. Doprajte jej preto čas, aby to vstrebala, netlačte na ňu. Pokojne s ňou diskutujte, vysvetľujte. Postupne odstránite paranoju, ktorá môže naštrbiť vaše pokojné spolunažívanie.

Foto: Pixabay.com

# Dajte svojej partnerke najavo, že práve ona je najdôležitejšia

“Chcem ťa uistiť, že môj vzťah s expriateľkou je čisto v priateľskej rovine. Ľúbim len a len teba a vo všetkom si pre mňa najdôležitejšia ty. Vždy si a budeš na prvom mieste.” Takéto uistenie môže výrazne pomôcť. Za slovami ale musia nasledovať činy. Dôležité je, aby vaša partnerka nemusela súťažiť o váš čas a vašu pozornosť. To je alfa a omega.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu