shop-cart

Práve čítate: Ako sa dobre vyspať?

Ako sa dobre vyspať?

Nikto z nás sa nechce cítiť ako zbitý pes, že? Čo z nás potom má naše okolie? Nič! Asi neprezradím žiadne tajomstvo, ak poviem, že spánok je pre každého z nás veľmi dôležitý. Keď si náš organizmus dobre oddýchne, na druhý deň sme produktívnejší, efektívnejší, cítime sa lepšie.

Foto: Instagram

Však si to porovnajte: Ako sa cítite, keď ponocujete? Ja osobne sa na druhý deň cítim ako ten spomínaný zbitý pes. Nič sa mi nechce robiť, najradšej by som sa zahrabal pod perinu a v posteli strávil celý deň. Ale povinnosti volajú. A my musíme ísť do práce alebo trebárs do školy. A aký je výsledok? Sme nepozorní, malátni, urobíme toho sakramentsky málo. Alebo lepšie povedané, takmer nič.

Dokázané

Aby sme si dôležitosť spánku vysvetlili aj inak, ako len na pocitoch, ponúkam niekoľko vedecky dokázaných údajov:

Keď spíme menej ako päť hodín, znižuje sa nám testosterón. Sme nervóznejší a agresívnejší. Máme viac stresu. Sme pomalší. Menej výkonní. Jednoducho, je to na nič. My sme vtedy na nič.

Poďme sa pozrieť teda na to, ako sa dobre vyspať. Ako sa vraví – pekne doružova. Ako mať kvalitný spánok, kedy náš organizmus vypne, mozog prestane fungovať a bude oddychovať?

Počas kvalitného spánku, keď mozog úplne vypne, organizus regeneruje. To, čo sme sa počas dňa naučili, si navyše lepšie zapamätáme.

Čo sa teda odporúča, aby sme sa dobre vyspinkali? Tu je niekoľko rád:

Vytvorte si pravidelný rozvrh

Tak ako si každé ráno dokážeme privstať do posilňovne, tak isto by sme si mali dokázať ísť o určitej hodine ľahnúť. Ak vieme, že pracujeme od ôsmej do štvrtej, tak si rovnakých osem hodín musíme vyčleniť v noci na spánok. Urobte si teda pravidelný rozvrh, v ktorom bude mať spánok svoje pevné miesto.

Tma tmúca

Tak ako nám svetlo signalizuje, že je čas byť aktívny, tma nám naopak hovorí, že je treba spať. V spálni si vytvorte dostatočne tmavé prostredie. Eliminujte svetlá. Stiahnite žalúzie alebo zatiahnite závesy, odstráňte prístroje, ktoré vytvírajú svetlo. Áno, aj blikajúci mobil. Ja osobne mám nastavený režim nerušiť od desiatej večer do siedmej hodiny rannej. Mobil sa mi pokojne nabíja a nevydáva žiadne svetlo. Urobte to isté, odstráňte aj minimálne kontrolné svetielka. Tma je rozhodujúca.

Urobte si pohodlie

Na spánku je dôležitý každý detail. Aj preto je veľmi dôležitý matrac, vankúš i prikrývka. Všetko by nám malo vyhovovať a malo by to byť kvalitné, aby sme sa ráno zobúdzali oddýchnutí a svieži, nie dolámaní. Ja osobne spávam na anatomickom vankúši, ktorý je fakt skvelou pomôckou. V spálni by tiež nemalo byť príliš teplo, vyhovuje skôr chladnejšie prostredie. Tak devätnásť stupňov je fajn. Odmerajte si teplotu v spálni, pred spaním poriadne vyvetrajte, otvorte okno dokorán. Áno, aj v zime.

Necvičte a nejedzte pred spaním

Cvičenie pred spaním nás nabije energiou a naše telo ju potom chce spotrebovať, necíti potrebu spánku. Podobne to je aj s jedlom – organizmus dostane látky a energiu, ktorú bude potrebovať spáliť. Dve hodiny pred spánkom už nejedzte a necvičte. Vaše telo by sa malo pripravovať na nočný odpočinok.

Spite v ľahkom oblečení alebo nahý

Odborníci odporúčajú spať nahý. Naše telo si najlepšie prispôsobí svoju teplotu spánku a navyše nás nič neťahá, nazväzuje. Ja osobne uprednostňujem spánok v ľahkom tričku, ale bez spodnej časti odevu. Zistil som, že potrebujem mať zakryté ramená, ako ochranu pred prechladnutím. Nájdite si to, čo najviac vyhovuje vám.

Moja skúsenosť

Rada na záver. Moderné technológie zaplnili náš život. Mobily máme takpovediac prilepené k ruke. Ja som na tom rovnako. Zistil som však, že večer, pred spaním, už nemôžem čítať pracovné maily. Párkrát ma už mail dokázal tak vytočiť, že som potom hodiny nemohol zaspať. Spustí sa vám v hlave kolotoč premýšľania, z ktorého neviete von. Večer patrí vám, vášmu kľudu a relaxu. Práca počká do rána. Neutečie.

Verí, že vám niekoľko rád odo mňa pomôže a váš spánok bude lepší, ako doteraz. Skúste to, uvidíte ten rozdiel. Ak to už takto robíte, blahoželám. Verím, že váš spánok je už teraz taký, ako má byť a vy sa cítite skvele.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr