Vybrať si whisky, ktorá mi bude naozaj chutiť môže, ale aj nemusí byť problém. Vysvetlím prečo. 

Je rozdiel, ak si whisky vyberá začiatočník, stredne pokročilý, alebo expert. Prirodzene. Ak si whisky vyberá úplný začiatočník, ktorý ešte nemá naochutnávané, spoliehať sa môže buď na reklamu, odporúčania z internetu, alebo odporúčania známych. Často však musí prejsť procesom pokus-omyl, ktorý je zároveň najlepšou školou pri hľadaní, ktorá whisky človeku sadne.

Ja pred najväčšou zbierkou whisky na svete, The Scotch Whisky Experience

Týmto procesom by si mal prejsť každý, kto sa chce vo svete whisky zorientovať, lebo takto najlepšie spoznáme rôzne druhy, profily a chute whisky. 

Ja osobne sa radím do skupiny stredne pokročilých, keďže mám naštudované desiatky článkov, hodnotení a rozhovorov s odborníkmi, a samozrejme, som už aj čo-to ochutnal. Whisky sa stala mojim obľúbeným nápojom a podrobnejšie sa jej venujem už pár rokov. Aj napriek tomu sa ani zďaleka nepovažujem za odborníka. Vždy si nechám poradiť skúsenejšími.

Experti na whisky už majú za sebou stovky degustácií, viacero návštev páleníc whisky i školenia u profesionálov, master distillerov či master blenderov. Majú už svoje zaužívané rituály, svoje obľúbené whisky, ale mnohí z nich radi stále objavujú a učia sa ďalej.

Foto: Man About

Málo času, veľa whisky

Prejdem teraz ale k praktickej stránke. Poviem vám môj nedávny príbeh o tom, ako som aj ja zlyhal pri výbere whisky. Pri mojej nedávnej návšteve Edinburghu, o ktorej píšem v predchádzajúcom blogu, som sa cestou späť ocitol v “ríši snov”. Na edinburgskom letisku je v duty free zóne obchod s alkoholom, kde majú desiatky rôznych whisky. Viac ako na iných letiskách prirodzene, veď Škótsko je v tomto ohľade svetová veľmoc. Zrazu stojíte pred rozhodnutím, ktorú si kúpiť. A času na výber zase až tak nemáte, aby ste si postupne gúglili a čítali hodnotenia, recenzie, profily. A vtedy je dobré vedieť viacero základných vecí, ktoré môžu byť vodítkom pri výbere takej whisky, ktorá vás nesklame. 

Ja osobne som špekuloval až príliš, chcel som dobrý pomer kvalita a cena a zároveň som chcel ochutnať niečo, čo som ešte nepil. Tak som si vybral whisky Scapa z jedného z Orknejských ostrovov. Mám totiž rád dymové whisky a tie ponúkajú práve ostrovné pálenice. Whisky som ochutnal po návrate domov na druhý deň a ničím ma neohúrila, skôr by som povedal, že ma sklamala. Neskôr napíšem prečo. Teraz sa ale vrátim k tomu, ako si vybrať dobrú whisky.

Podľa veku

Neriešim samozrejme to, či si kúpiť Jameson, Tullamorku alebo Ballantines. Tieto whiskey (sú navyše írske) si môžete kúpiť doma, v ktoromkoľvek obchode. Pre mňa sú to whisky, ktoré sa pijú len tak, bez vychutnávania. Ja preferujem single malt whisky, ktoré ovoniavam, ochutnávam, degustujem. Pomaly, dlhé minúty. A to isté odporúčam aj vám.

Ak máte už klasické miešané whisky typu Johny Walker, Jameson alebo napríklad škótsky Grants odpité, skúste prejsť na o niečo drahšie, ale aj kvalitnejšie. Na single malt whisky. Áno, sú ich stovky a väčšina z nich sa označuje aj vekom. Nájdete ich napríklad ako 10-ročné, 12-ročné, 14-, 16, 18- ročné a vyššie. Čím staršia, tým drahšia. Ale zároveň aj komplexnejšia, hlbšia, lebo mala šancu z dreveného sudu čerpať množstvo látok, ktoré sa v nej nakoniec prejavili. Čiže aj vek je už niečo, čo nám môže prezradiť určitú informáciu. Naopak, čím sú whisky mladšie, zvyčajne bývajú svetlejšie, menej výrazné, nemajú až takú hĺbku a zvyknú byť trošku ostrejšie na pocit. Neznamená to, že sú zlé. Ak však hľadáte niečo komplexnejšie a zložitejšie, odporúčam staršiu.

Podľa regiónu

Ďalšou dôležitou informáciou je pôvod whisky. Poďme sa teraz baviť o škótskych whisky, lebo tých je asi najviac. Najviac páleníc whisky nájdete práve v tejto krajine. Každý región Škótska vyrába whisky s vlastným charakterom a odrážajú sa v nich aj iné vône a chute. Teraz je dôležité vedieť, aký typ whisky vám chutí. Môže to byť ovocný, napríklad s chuťou po hruškách, citrusoch a podobne (whisky z regiónu Speyside), s vôňou a chuťou kvetín, medu, vanilky (whisky z regiónu Highland) alebo napríklad ťažšie dymové whisky, s príchuťou rašeliny a údeniny (ostrovné whisky, najmä z ostrovu Islay).  Pod blogom si nájdete príklady jednotlivých značiek whisky podľa regiónu. Aby ste si vedeli prípadne nejakú kúpiť a ochutnať.

Zdroj: Flaviar.com

Moja chyba

Teraz sa vrátim k chybe, ktorú som urobil pred pár dňami pri výbere whisky. Konal som pod časovým tlakom, všade naokolo boli desiatky rôznych druhov, z ktorých sa musíte vysomáriť. Keby som mal neobmedzené množstvo peňazí, kúpil by som toho viac a určite by som sa trafil, ale kupoval som len jednu. Zvažoval som, či si vybrať dymovú (peated) alebo nedymovú. Tá druhá chutí aj mojej žene a nechcel som byť sebec, ale ona mi napokon povedala, že si mám kúpiť whisky pre seba, teda takú, aká chutí mne. A tak som si vyberal medzi ostrovnými, dymovými.

Keďže viaceré som už poznal, chcel som skúsiť niečo, čo som ešte nemal. A tak som si povedal, že skúsim whisky Scapa. Na etikete bolo napísané Peated Whisky, takže som vedel, že ide o dymovú. Ok. V poriadku. Čo mi však malo trknúť, sú dve veci. Prvá, že whisky bola bez označenia veku. Nie je to nič nezvyčajné. Väčšinou však v takom prípade ide o whisky mladšie, pod 10 rokov. Často 3,4,6-ročné. No a navyše táto stále okolo 38 libier, čo bola pomerne nízka cena. A cena s vekom vždy súvisí. Toto som si v tej chvíli neuvedomil.

Foto: Man About, V krčme “Koniec sveta”

Whisky, ktorú som kúpil je teda dosť plochá, nevýrazná, nemá dostatočnú hĺbku, ktorú by som očakával. Pomerne krátky čas zrenia v sudoch sa prejavil. Ako napísal jeden človek pri jej hodnotení, táto whisky je nudná. A má pravdu. Dá sa piť, v pohode, ale to by som si za tú cenu kúpil aj staršiu a kvalitnejšiu škótsku. Teraz už viem, že som si mohol radšej vybrať o desať libier drahšiu a lepšiu. Nuž čo, po boji je každý generál a na chybách sa človek učí. 

Čo treba zvážiť

Takže, keď budete hľadať to, čo najviac chutí vám, skúste si najskôr preveriť tieto informácie: či ide o blended (miešanú whisky z viacerých páleníc) alebo single malt (sladovú whisky z jednej pálenice) z akého regiónu pochádza, aký má vek. O ňom niečo prezrádza aj cena. Ak je whisky lacná (25-35 eur) a bez označenia veku, bude pomerne mladá. A tým aj menej výrazná. 

Malý pomocník

Tu je menší návod pre lepší výber whisky. Nájdete tu región Škótska, profil chutí a vôní a tiež značku, ktorú si viete zadovážiť.

Speyside – vanilka, jablká, sešené ovocie, dub, muškátový orech.

Reprezentujúce whisky: Glen Moray, Glenfiddich, Benriach, Tamdhu, Balvennie, Kininvie, Macallan, Glenlivet, Benromach…

Highland (Vysočina) – sušené ovocie, vres, lúčne kvety, med, cereálie, dub.

Reprezentujúce whisky: Glenmorangie, Dalmore, Tulliberdine, Old Pulteney, Glen Garioch, Aberfeldy, Oban…

Lowland (Nížina) – tráva, zimolez, krém, toast, karamel, škorica. Reprezentujúce whisky: Gladnoch, Glenkinchie, Auchentoshan.

Islay (ostrovná) – morské riasy, soľ, dym, jablká. Rašelinové whisky.

Reprezentujúce whisky: Laphroaig, Lagavulin, Bruichladdich, Port Ellen, Ardbeg, Caol Ila, Bunnahabhain, Kilchoman.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu