More

  Ako si vyrobiť praktický vianočný stromček

  Štandardne mávame dva typy vianočných stromčekov. Živé a umelé. Existujú však aj ďalšie možnosti. Aké?

  Niekto uprednostňuje umelé stromčeky, ktoré po Vianociach zbalí a odloží, aby ich o rok mohol znovu vybrať. Niekto zase nedá dopustiť na živé ihličnaté vianočné stromčeky, ktoré majú svoju “voňavú” atmosféru. Ochrancovia prírody však protestujú proti vypiľovaniu stromkov. 

  Pre malý priestor

  Existuje však aj ďalšia rovina – priestorová. Ak máte veľmi malý byt a priestor na stromček prakticky neexistuje, zvažovať treba aj iné alternatívy.  U nás doma sme kedysi preferovali dvojmetrovú borovicovú vetvu, ktorú sme horizontálne umiestnili na stenu a ozdobili. Tiež to malo svoje čaro.

  Môj vlastný stromček

  Ja som sa však rozhodol pre úplne iné a veľmi praktické riešenie. Vyrobil som si vlastný stromček, ktorý si každý rok vešiam na stenu. Je iný, ako by ste očakávali. Aký?

  Môj vianočný stromček tvorí 10 konárov, ktoré sú narezané v rôznych dĺžkach od najmenšej, po najväčšiu. Následne som z nich odstránil kôru a nechal ich v garáži usušiť. Vhodné je na to tvrdšie drevo, napríklad buk, dub, javor, orech či čerešňa. Vyrobiť ho však možno prakticky z čohokoľvek.

  Ako na to?

  V záhrade alebo v lese nájdeme pomerne rovné alebo mierne zakrivené konáre, ktoré následne opracujeme tak, že ich napílime na niekoľko rôzne dlhých kusov. Potom z nich odstránime kôru.

  Keď konáre vyschnú, stáči na to pár dní, poukladáme si ich na zem, od najmenšieho po najväčší a zviažene pevným prírodným špagátom. Nepoužívajte farebné ani umelé motúzy, nech stromček vyzerá prirodzene.

  Úplne na vrcholci, teda pri najkratšej dĺžke dreva urobíme “uško” na zavesenie stromčeka. 

  Stromček následne zavesíme na stenu a ozdobíme podľa vlastného vkusu. Nezabudnite na jemné svetielka, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru.

  Tento stromček je síce netradičný a možno sa nie každému bude páčiť, je však iný, netradičný a veľmi praktický. Po Vianociach ho jednoducho zbalíte a odložíte do regála. No a o rok ho môžete použiť znovu. Vyhnete sa tak plastom, ako aj potrebe vypiľovať živé stromčeky.

  A navyše má aj ďalšiu nespornú výhodu – neminiete naň kopec prachov…

  Krásne Vianoce všetkým prajem!

  -Man About

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img