Mať niekoho rád a byť zaľúbený nie je to isté. Ale niekedy môžu nastať v živote chvíle, keď si nie sme istí. Máme niekoho len veľmi radi? Alebo sme zaľúbení? Kde je vlastne hranica a ako to spoznáme?

No, v prvom rade poviem, že mnohí z nás v tom majú jasno a rozdiel dokážu bez problémov nájsť. Ale sú medzi nami aj takí, ktorí to nevedia identifikovať. Viacerí z vás mi písali o svojich vzťahových problémoch a z mnohých príbehov vyplynulo, že nie každý pozná rozdiel medzi “mať rád” a “byť zaľúbený”.

Môj prípad

Skúsim to vysvetliť na mojom príklade. V mojom okolí je niekoľko žien, krásnych alebo minimálne sympatických priateliek, ktoré mám veľmi veľmi rád. Sme si blízki, radi spolu trávime čas, hovoríme si o súkromných veciach, cítime sa spolu veľmi dobre. Zásadná otázka, na ktorú si musím vedieť odpovedať však je táto – viem si predstaviť, že by som s nimi zdieľal celý svoj život?

Zásadná otázka

Ak teda zažívate situáciu, ktorú neviete identifikovať, teda nie ste si istý tým, či ste do nej zaľúbený, spýtajte sa sám seba – vedel by som s ňou žiť svoj každodenný život? Vedel by som s ňou riešiť svoje denno-denné problémy a naopak, dostal by som od nej takú pomoc ako od svojho najbližšieho človeka dostať potrebujem? A tu sa už situácia začína postupne kryštalizovať. Odpovede na tieto otázky vám mnohé napovedia.

Áno, môžete si povedať – to neviem, kým nevyskúšam. Ale na druhej strane, ak tú ženu alebo toho konkrétneho človeka dobre poznáte, často poznáte aj odpoveď na túto zásadnú otázku.

Ja viem napríklad isto, že aj keď moje kamarátky priam milujem, nie som do nich zaľúbený. Túto výsadu má v mojom živote len jedna žena. Moja manželka. Lebo práve s ňou cítim to, čo so žiadnou inou. A to je fakt, že s ňou chcem zdieľať svoj život. A to, rozmenené na drobné znamená, že spolu chceme zdieľať všetko – radosti, ale aj starosti. A tých starostí býva niekedy až nad hlavu.

Pracovať na vzťahu i na sebe

Takže, tá osoba, do ktorej ste zaľúbení – je mi jedno, či je to žena, alebo muž – musí spĺňať podmienku, že jej chcete venovať všetky vaše city, váš čas, váš život. Plus, musíte byť presvedčení, že práve kvôli nemu/nej ste pripravení pracovať na veciach, ktoré často nie sú dokonalé. Pracovať aj na sebe a svojich nedostatkoch. Lebo ona či on vám za to stojí.

Ak si chcete vnútorne overiť vašu lásku k partnerke, o ktorej ste presvedčení, že ju milujete a ste do nej skutočne zaľúbení, odpovedzte si na otázku – zostali by ste s ňou aj vtedy, ak by ste už spolu nikdy nemohli mať sex?

Nie je vášeň ako vášeň

Motorom toho všetkého je vášeň. Tým nemám na mysli len sexuálnu, ale aj emocionálnu vášeň. Ak si chcete vnútorne overiť vašu lásku k partnerke, o ktorej ste presvedčení, že ju milujete a ste do nej skutočne zaľúbení, odpovedzte si na otázku – zostali by ste s ňou aj vtedy, ak by ste už spolu nikdy nemohli mať sex? Áno, viem, že je to ťažká otázka a možno aj hraničná, až šialená. Ak je však odpoveď nie, tak nie ste skutočne zaľúbení, nemilujete ju/ho nadovšetko. Práve tu chýba tá spomínaná emocionálna vášeň.

Kedy nie sme zaľúbení

Poďme teraz na to opačne. Ako zistíme, že nie sme zamilovaní? Skúste na to prísť napríklad takto: Ak vám ten človek nechýba, keď nie ste spolu, alebo ak naňho počas dňa vôbec nemyslíte, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku, alebo to poviem rovno, nie ste zaľúbení. Rovnako aj vtedy, ak so svojou partnerkou nechcete tráviť všetok svoj čas, alebo aspoň jeho drvivú väčšinu, keďže každý má právo aj na svoj vlastný čas, vlastné súkromie. Ak teda niečo spolu plánujete robiť a zrazu z toho vzíde a vy si vydýchnete… nuž, niečo nie je s kostolným poriadkom.

Ja to mám tak, že s mojou manželkou trávime takmer všetok voľný čas spolu. Samozrejme, idem s kamošmi na pivko alebo whisky a nevadí mi, že tú chvíľu spolu nie sme. Ale na druhej strane mi nevadí, keď je moja žena so mnou aj na takýchto stretnutiach. Lebo viem, že je dobrý spoločník, nekazí partiu a neobmedzuje mňa, ani iných. Takže ako som na tom ja?

Ja viem, že som zaľúbený. A čo vy?

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu