Úvod Hračky Niekoľko trikov a rád na pekné fotky z mobilu

Niekoľko trikov a rád na pekné fotky z mobilu

Radí fotograf Lukáš Kimlička

-

Cestovateľské plány túto sezónu vo veľkom ovplyvnila situácia s vírusom. Väčšina bola doma alebo dovolenkovala len na Slovensku. Aj babie leto je však príležitosťou urobiť si pekný výlet a odniesť si zvečnené okamihy, prostredníctvom fotoaparátu v mobile.

Foto: L. Kimlička

O praktické tipy, ako odfotiť pôsobivý záber, ktorý bude magnetom na instagramové lajky sa podelil ten najpovolanejší: známy fotograf Lukáš Kimlička.

Stávka na istotu

Svetlo je pri fotke zo všetkého najdôležitejšie – a to platí aj pre tie z dovolenky či výletu. “Nie je dobré fotiť napoludnie, keď je prudké slnko, ktoré hádže ostré a veľké tiene. Vždy je lepšie fotiť skoro ráno alebo potom už v poobedňajších hodinách. Farby robia veľa, a svetlo má s nimi veľa spoločného. Ja najradšej fotím exteriér počas tzv. zlatej hodiny, teda tesne predtým, ako slnko začne zapadať. Vtedy sa fotí príroda takpovediac na istotu,” hovorí Lukáš.

Radšej ubrať

Podľa Lukáša je dôležité riadiť sa základným heslom – menej je viac. “Keď je na jedinom zábere veľa ľudí, veľa architektúry, aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup: teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra.”

Foto: Neuropea

Aj selfie môže byť umenie

Keď si niekto chce sám spraviť peknú selfie v exteriéri, s nejakým zaujímavým pozadím, opäť sa oplatí dávať pozor najmä na svetlo. “Môžete mať aj to najzaujímavejšie pozadie a dokonalý uhol, no ak je fotka zachytená napoludnie, slnko urobí veľké tiene pod očami, čo nevyzerá dobre,” približuje Lukáš a dodáva: “Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, dá sa s tým pohrať v postprodukcii. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý.”

Black and white

“Veľa ľudí prekvapí, keď to vyskúšajú, ale niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Huawei (a najmä nový P40 Pro) telefóny sú v tomto skvelé, lebo vedia prehodiť fotku okamžite do čiernobieleho filtra,” radí skúsený fotograf. Toto platí, podľa Lukáša, najmä pre prírodu alebo oblaky.

Nebáť sa skúšať

Ani profesionáli nejdú vždy na istotu. Úplne banálny, avšak veľmi účinný tip je cvakať čo najviac. “Aj ja sám to robím. Veľa ľudí sa smeje, že som fotograf a neviem niečo odfotiť na prvýkrát. Ale takto to jednoducho funguje – z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberám jednu, ktorá je najlepšia.” Rovnako je dobré poznať svoj mobil, teda režimy fotoaparátu, ktoré ponúka.

“Ja osobne sa snažím v mnohých situáciách zachytiť ten istý záber cez rôzne režimy. Najradšej mám širokouhlý alebo nočný režim, no aj s priblížením sa dá pekne vyhrať. Takto si viem porovnať, čo mi vedia ponúknuť. Potom si na to sadnem a vyberiem záber, ktorý sa mi páči najviac.”

Man About, blog pre mužov

(tento článok je PR spoluprácou)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Moje osvedčené desatoro na výrazné zlepšenie postavy

Cvičil som a neprinášalo to želané výsledky. Teraz to robím inak. Zhrnul som všetko, čo som sa sám na sebe naučil.

Niekoľko trikov a rád na pekné fotky z mobilu

Asi každý z nás používa mobilný telefón aj na fotenie kadejakých snímkov. Ale nie vždy je jednoduché urobiť dobrú fotku.

Whisky Benriach predstavila novinky a nový dizajn

Škótska whisky Benriach predstavila niekoľko noviniek. Okrem nových lahodných nápojov aj nový dizajn fľaše. Určite odporúčam ochutnať.

Toto lietadlo môže znížiť časy medzi destináciami o polovicu

Prototyp tohto supersonického stroja predstavia už o pár týždňov. Zmení letecký priemysel na nepoznanie? Uvidíme.

5 mýtov o tom, čo sa ženám na mužoch páči

Je pravda, že ženy uprednostňujú bohatých, svalnatých alebo pekných mužov? Kto má skutočne u žien väčšiu šancu?

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov