Úvod Lifestyle Ako ušetriť nemálo peňazí? Skúste toto!

Ako ušetriť nemálo peňazí? Skúste toto!

-

Nákup potravín je podľa štatistických údajov z minulého roka druhým najvyšším výdavkom slovenských domácností. V priemere spotrebujeme až osemnásť percent zo všetkých mesačných výdavkov. Čo pre predstavu pri priemernej mzde 1004 eur predstavuje asi 180 eur. A to je prepočet len na jednu osobu!

Ako to dnes riešim ja s mojou partnerkou? Skúste sa nami inšpirovať. Možno budete prekvapení, koľko peňazí vám zostane na konci mesiaca vo vašej peňaženke.

Za málo peňazí veľa muziky

My v našej domácnosti máme na stravu vyhradených 200 eur mečane. Verte alebo nie, vieme sa za to dve osoby prestravovať, a to dokonca aj pestro. Nepestujeme si žiadne sparťanské návyky, ale nakupujeme s rozumom. Snažíme sa naše výdavky udržať v rozumnej miere, čo sa pozitívne odzrkadľuje aj na stave nášho účtu. Ešte jedna informácia – v tejto sume nie sú zarátané obedy, ktoré ja osobne absolvujem v reštauráciách v okolí mojej práce, partnerka si však varí doma a nosí hotový obed do práce.

ušetrené peniaze sú vždy fajn vec, foto: pixabay.com

Za to obdobie, čo spolu takto fungujeme, som vypozoroval pár základných pravidiel, o ktoré by som sa s vami chcel podeliť. Tiež som ešte v tejto disciplíne začiatočníkom, ale pravidelné praktizovanie tohto „športu“, za výdatnej podpory mojej priateľky, žne prvé úspechy.

A teraz konkrétne rady k nakupovaniu:

# Samostatný rozpočet

Vyhraďte si na stravu každý mesiac konkrétny obnos peňazí. Najlepšou pomôckou je samostatný účet. Skúste si nájsť banku, ktorá ho poskytuje za čo najmenší mesačný poplatok alebo úplne zadarmo. My tomuto „stravnému“ účtu obetujeme každý mesiac 7 eur, v čom už máme započítaný aj poplatok za druhú platobnú kartu. Z nášho pohľadu je nevyhnutnosť mať dve karty, keďže účet využívame obaja. Zriadením samostatného účtu budete mať lepší prehľad o tom, koľko ste minuli a koľko peňazí vám ostáva do ďalšej výplaty.

ako ušetriť, Man About, blog pre muzov

Zo začiatku sa nám stávalo, že sme stanový rozpočet prekročili a nejaký ten nákup sme museli zadotovať z bežných účtov. V poslednom období sa však karta otáča a dokonca sme si mohli z tohto účtu dovoliť kúpiť aj dve lacnejšie ale veľmi kvalitné panvice. Neverili by ste, ako dlho som o ich nevyhnutnosti musel svoju priateľku presviedčať. Ale jej argument „Kúpime ich, keď nám na to ostanú peniaze“ dlhú dobu vyhrával. Ale pred mesiacom som sa predsa len dočkal a panvice sme kúpili.

# Nákupný zoznam

Niekomu sa to môže zdať smiešne, ale toto je najlepšia pomôcka ako odolať všetkým akciám v obchodoch. Ak ste „akciomaniak“ tak ešte lepšia pomôcka je nákup cez donáškovú službu (napr. Tesco). Ak ho budete robiť pravidelne, systém vám vygeneruje vaše obľúbené položky, ktoré pravidelne nakupujete. A to je tiež kľúč k šetreniu. Z lenivosti sa vám nebude chcieť prehľadávať celý sortiment, tak budete nakupovať len to, čo v domácnosti a vo svojej chladničke naozaj potrebujete.

Ak uprednostňujete klasický nákupný zoznam, tak si na jeho tvorbu vyhraďte dostatočný čas. Odporúčam, nechať ho „odležať“ aspoň cez noc. Zistite potreby všetkých členov domácnosti, porozmýšľajte nad tým, čo budete chcieť každý deň raňajkovať/obedovať/večerať (skúste aspoň hrubý odhad) a všetko si zapíšte.

Ak chcete písanie zoznamu dotiahnuť do dokonalosti, finálny zoznam zoraďte podľa toho, ako sú jednotlivé veci v obchode zoradené. Moja priateľka to tak robí pravidelne a šetrí nám to veľké množstvo času a ja sa tým vyhnem viacerým obchodníckym nástrahám v regáloch. Na zaznačenie potrebného tovaru využívame aplikáciu Shopiňo, kde si vieme obaja zdieľať náš nákupný zoznam, nech už doňho ktokoľvek niečo pripíše.#

# Nevyhadzovať!

V tomto bode je expert moja priateľka. Nielenže mi občas z nákupného košíka vyloží vec, ktorú si tam z rozmaru prihodím, ale nepripustí skoro žiadne vyhadzovanie jedla. A na to, aby sme sa k takému stavu prepracovali, sa stala majstrom v mrazení. Občas sa až čudujem, čo všetko dokáže z mrazničky vytiahnuť. Začína to pečivom/chlebom, pokračuje hotovou omáčkou na špagety a jej finálnym kúskom bolo zmrazené, už upečené mäso. Čuduj sa svete, tieto jej experimenty vychádzajú a častokrát to zachráni náš nedeľný obed, keď sa nám nechce variť alebo to proste nestíhame. Tu však treba zdôrazniť, že  jedlo z mrazničky treba aj priebežne konzumovať, nielen hromadiť a skladovať!

Man About, blog pre muzov

Samozrejme, sú potraviny, ktoré sa zmraziť nedajú a keď prešvihnú dobu spotreby, musia skončiť v koši. Je ich však skutočne minimum. V správnom hospodárení s už nakúpenými potravinami dokážete ušetriť nemalé peniaze. V slovenských domácnostiach je už skoro ľudovým športom, mať plnú chladničku, ale nikto netuší, čo sa v nej nachádza, čo sa ešte dá zjesť a čo už by ste ani psovi nedali. Nie je hanba mať poloprázdnu chladničku. Je to vaše malé víťazstvo nad konzumom.

Raz týždenne

Ak si raz za týždeň spravíte nákup potravín, ktoré dokážete zjesť, je jasné, že na konci týždňa sa vo vašej chladničke bude nachádzať len minimum vecí. Možno okrem kyslých uhoriek a masla tam nebude nič, ale toto je ten správny smer. Veď ak v ten, alebo nasledujúci deň, spravíte ďalší nákup, je všetko v poriadku.

U nás sa v chladničke častokrát nachádzajú len jogurty, tvaroh a vajíčka a tento stav nám vyhovuje. Hlavne keď vieme, že na konci týždňa neskončia naše peniaze v smetnom koši. A prospieva to aj našim postavám. Držíme sa našich stravovacích plánov a takto „naplnená“ chladnička nám v tom len a len prospieva. A to nikdy nehladujeme a keď chceme, vždy máme čo do žalúdka.

-Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.