Slovo na K (nemyslím ko… a ani ku…) je počuť všade. Nechcem teraz šíriť zbytočnú paniku, čo treba robiť, toho sú plné médiá. V tomto blogu sa chcem pozrieť skôr na to, ako posilniť imunitu nielen proti dnešnému strašiaku, ale aj voči klacickej chrípke, angíne, alebo len trebárs proti soplíku, ktorý je pre mnohých mužov takmer smrteľný.

Niekedy je ťažké zmeniť každodennú rutinu, najmä ak niečo robíme zle a nechce sa nám vyjsť z našej komfortnej zóny. Ale verte, všetko je len sila zvyku. Keď to urobíte a budete robiť pravidelne, tak to napokon bude bežnou záležitosťou, bez ktorej si nebudete vedieť už viac váš život predstaviť.

Vekom naša imunita slabne, náš organizmus oslabuje a každý z nás bude musieť raz niečo na svojom živote zmeniť. Lebo sám život je zmena. ja sám som prestal napríklad cukriť kávu a čaje, pár rokov dodzadu som ešte dával tri čajové lyžičky do pohára s kávom či čajom. Sám som začal pravidelne cvičiť, aj keď som do určitej doby uprednostňoval ležkanie pred telkou. Časy sa menia. Každý sa musí zmeniť. Alebo…nemusí, ale následky si ponesiete vy, sami. A môžu byť aj nevratné a svinsky nepríjemné.

Takže poďme na to, tu je pár tipov, čo robiť, inak (ak to ešte nerobíte).

Foto: Pixabay

Jedzte široké spektrum ovocia a zaleniny

Odborníci hovoria: Jedzte dúhu. V preklade – jedzte jablká, hrušky, hrozno, kiwi, pomaranče, zemiaky, tekvicu, brokolicu, karfiol, kapustu, orechy. Hlavne veľa a denne. Pridaním pestrej škály ovocia a zeleniny, najlepšie v čerstvom stave je presne to, čo zlepšuje imunitu organizmu. A prospieva to aj ďalším orgánom.

Meditujte

Žijeme vo svete, kde nás každý deň bombardujú kadejaké poplašné správy, sme pod tlakom a v strese. Strach a stres sú presne dve veci, ktoré znižujú našu imunitu. Skúsme upokojiť našu myseľ. Dostať naše vedomie do rovnováhy. Nie sú to žiadne blbosti, je to normálna vec. A stačí aj desať minút denne. Ako sa medituje? To nájdete kdekoľvek na internete, existujú dokonca aj rôzne aplikácie. Ja som napríklad začal používať appku Ten percent. Je síce v angličtine, ale to už pre mnohách z nás nie je problém.

Foto: pixabay

Hýbte sa

Ak nemáte radi fitko, behajte. Ak nechcete behať, kráčajte. Ak sa vám nechce bezcieľne kráčať, tak nechodievajte výťahom, ale šľapte po schodoch. Vystúpte o zastávku skôr a dojdite do práce pešo. zahrajte si tenis, badminton. Robte čokoľvek, len majte pohyb. A najlepšie na vzduchu. Každý deň aspoň pol hodinu. Nie je to žiaden zabiják. Zviknete si. Najmä, keď zistíte, ako skvele to pomáha predchádzať chorobám. Ako premôcť lenivosť? Písal som o tom tu.

Foto: pixabay

Choďte na slnko

Z ovocia a zeleniny získavame vitamíny, ako Céčko, Béčko a podobne, ale náš organizmus vyslovene potrebuje vitamín D. Ten získavame zo slnka. Neseďte v zabednenom byte. Vyjdite von, na slnko vždy, keď sa dá. Aj to posielňuje našu imunitu voči chorobám.

Doprajte si kvalitný spánok

Spať by sme mali aspoň sedem hodín. Najlepší spánok pre organizmus máme pred polnocou, takže sa pokúste zaspať čím skôr pred touto hodinou. Telo bude odpočinuté a odolnejšie voči chorobám. Viac o tom ako sa dobre vyspať nájdete aj v jednom z mojich predchádzajúcich blogov.

Nezabúdajte na bielkoviny (proteíny)

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, pre ktorých je každodenné cvičenie (alebo pravidelné 3-4 krát do týždňa) rutinou, nezabudnite na dostatočný prísun bielkovín, pokojne aj v proteíne v prášku. Imunoglobulíny, ktoré obsahuje, tiež posilňujú našu imunitu.

Foto: pixabay

Sexujte

Okrem toho, že je to príjemné, je to aj zdravé.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu