Úvod Whisky Ardbeg predstavil novú whisky

Ardbeg predstavil novú whisky

-

Známa pálenica Ardbeg zo škótskeho ostrova Islay predstavila novú whisky TRAIGH BHAN. Ide o 19-ročnú single malt whisky.

Nový Ardbeg. foto: Ardbeg

Novinka z dielne Ardbegu je niečím jedinečná. Ide o prvú whisky z tzv. core range tejto pálenice (štandardná rada whisky, ktorú pálenica ponúka) po dvadsiatich rokoch, ktorá je označená vekom.

Spievajúce piesky

Whisky Traigh Bhan (čítaj tri-van) je pomenovaná podľa tamojšej pláže na ostrove Islay, ktorá sa tiež nazýva Spievajúce piesky. Každý rok bude vyrábaná v obmedzených dávkach. Receptúra whisky je nastavená tak, aby sa každou dávkou mierne menila, čo vytvorí jemné rozdiely medzi jednotlivými budúcimi vydaniami.

Kód prezradí viac

Každá šarža whisky Ardbeg Traigh Bhan bude mať na škatuli a fľaši jedinečný kód, ktorým môže verejnosť pristupovať na webstránku pálenice a tam sa dozvie viac o príbehu a zvláštnostiach toho ktorého vydania.

Novinku začnú predávať v septembri za 150 libier (164,50 eur). Whisky bola do fliaš plnená v sile 46,2 % alkoholu.

Meniaca sa ako more

Vráťme sa ešte a chvíľu k názvu whisky Traigh Ban. Meno pláže u domácich známe ako Spievajúce piesky má charakterizovať vŕzganie piesku pod nohami. Pláž a more sú dosť zradné. Kúpanie sa neodporúča práve kvôli meniacej sa vode. Tá sa zdá byť krištáľovo čistá a krotká, ale zdanie môže často klamať. Vlny tam narážajú na ostré vulkanické horniny. Podobný charakter má aj nová whisky.

Ako vonia a chutí

Jej aróma je najskôr zvodne jemná a potom ju vystrieda niečo drsné a intenzívne.

Zaujímavé sú aj jej chute – ucítite údený ananás, aromatický drevený dym, sladkastú chuť údenej čili čokolády a papriky. Intenzívne tóny potom prechádzajú do dlhého dymového záveru. Niet sa čo čudovať. Veď táto whisky je typickou pre ostrov Islay – ten je charakteristický dymovými, rašelinovými whisky, ktoré oceňujú dlhoroční milovníci škótskej. A ja tiež 🙂

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Víkendový špeciál: Keď prekvapenie od ženy muža naserie

Na úvod sa ospravedlňujem za slovo "naserie", ale niekedy je lepšie pomenovať veci pravým menom. Ja som sa cez víkend trošku...

Luxusný dom v púšti nie je prakticky vidieť. Môžu za to zrkadlá

Neviditeľný dom v púšti? Toto je on. Za hodinu prenájmu si pýtajú 1750 doláčov.

Nová “škodovka” na obzore? Tento športiak by bol výkladnou skriňou

Na internete sa objavili fotografie športovej verzie automobilu značky Škoda. Ide o skutočný zámer automobilky alebo o hoax? Čítajte tu.

Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

O whisky z tejto mladej pálenice budete v budúcnosti určite ešte veľa počuť. Teraz predstavila svoje prvé kúsky, prečítajte si o nich.

Hummer opäť na scéne. Tentokrát elektrický

Automobil Hummer H1 je jedným z najpopulárnejších SUV na svete. Vo verejnosti si získal takú obľubu, že sa zastavenie jeho výroby...

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov