More

  Ardbeg predstavil novú whisky

  Známa pálenica Ardbeg zo škótskeho ostrova Islay predstavila novú whisky TRAIGH BHAN. Ide o 19-ročnú single malt whisky.

  Nový Ardbeg. foto: Ardbeg

  Novinka z dielne Ardbegu je niečím jedinečná. Ide o prvú whisky z tzv. core range tejto pálenice (štandardná rada whisky, ktorú pálenica ponúka) po dvadsiatich rokoch, ktorá je označená vekom.

  Spievajúce piesky

  Whisky Traigh Bhan (čítaj tri-van) je pomenovaná podľa tamojšej pláže na ostrove Islay, ktorá sa tiež nazýva Spievajúce piesky. Každý rok bude vyrábaná v obmedzených dávkach. Receptúra whisky je nastavená tak, aby sa každou dávkou mierne menila, čo vytvorí jemné rozdiely medzi jednotlivými budúcimi vydaniami.

  Kód prezradí viac

  Každá šarža whisky Ardbeg Traigh Bhan bude mať na škatuli a fľaši jedinečný kód, ktorým môže verejnosť pristupovať na webstránku pálenice a tam sa dozvie viac o príbehu a zvláštnostiach toho ktorého vydania.

  Novinku začnú predávať v septembri za 150 libier (164,50 eur). Whisky bola do fliaš plnená v sile 46,2 % alkoholu.

  Meniaca sa ako more

  Vráťme sa ešte a chvíľu k názvu whisky Traigh Ban. Meno pláže u domácich známe ako Spievajúce piesky má charakterizovať vŕzganie piesku pod nohami. Pláž a more sú dosť zradné. Kúpanie sa neodporúča práve kvôli meniacej sa vode. Tá sa zdá byť krištáľovo čistá a krotká, ale zdanie môže často klamať. Vlny tam narážajú na ostré vulkanické horniny. Podobný charakter má aj nová whisky.

  Ako vonia a chutí

  Jej aróma je najskôr zvodne jemná a potom ju vystrieda niečo drsné a intenzívne.

  Zaujímavé sú aj jej chute – ucítite údený ananás, aromatický drevený dym, sladkastú chuť údenej čili čokolády a papriky. Intenzívne tóny potom prechádzajú do dlhého dymového záveru. Niet sa čo čudovať. Veď táto whisky je typickou pre ostrov Islay – ten je charakteristický dymovými, rašelinovými whisky, ktoré oceňujú dlhoroční milovníci škótskej. A ja tiež 🙂

  Man About, blog pre mužov

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img