Predstavte si, že ste astronaut. Odletíte na ročný pobyt do vesmíru. A keď sa vrátite, časť vašich génov je zmenená, vaša DNA je teda iná ako predtým. Celkom pecka, nemyslíte? Takéto zmeny na vlastnej koži pocítil astronaut Scott Kelly.

Foto: pexels.com

Americký astronaut Scott Kelly sa vrátil z vesmíru iný, ako odchádzal. 7 % jeho génov sa zmenilo, 93 % z nich sa vrátilo do normálu. Tvrdí to štúdia americkej agentúry NASA, ktorá porovnávala DNA astronauta po návrate z vesmírnej stanice ISS s DNA jeho brata-dvojičky.

Chris Mason z Weill Cornel Medicine uvádza, že pobyt v kozme u astronauta aktivoval tzv. vesmírne gény. Zmeny mal spôsobiť stres z cestovania vo vesmíre. Počas letu sa údajne niektoré gény “zapínajú” a “vypínajú” a to môže podľa odborníkov spôsobiť ich celkovú zmenu.

Foto: Pexels.com

Masonova práca ukazuje, že jednou z najdôležitejších príčin zmien Scottových buniek bola hypoxia alebo nedostatočné množstvo okysličovania tkanív, pravdepodobne kvôli nedostatku kyslíka a vysokému obsahu oxidu uhličitého. Možné poškodenie mitochondrií, “elektrární buniek”, sa vyskytlo aj v Scottových bunkách, čo naznačuje mitochondriálny stres a zvýšené hladiny mitochondrií v krvi,” tvrdí vo svojej správe americká CNN.

Tím odborníkov sa domnieva, že pobyt vo vesmíre mohol urýchliť starnutie organizmu a mal vplyv aj na zrážanie krvi, formovanie kostí a hyperaktívnu imunitnú aktivitu. To všetko mohli spôsobiť posuny kvapaliny, nulová gravitácia a radikálne odlišné prostredie: kozmos.

foto: pexels.com

Jednoročná misia astronauta Kellyho bola podľa NASA odrazovým mostíkom pre vyslanie ľudí na Mars na 3-ročné obdobie. Vedci tak budú vedieť lepšie predvídať prípadné zmeny, či riziká, ktoré spôsobuje radiácia, stres z cestovania v kozme a vesmírne beztiažové prostredie na organizmus a ľudské telo.

Na význam týchto zistení si však budeme musieť ešte počkať, lebo experti budú naďalej skúmať všetky okolnosti, aby lepšie pochopili, čo vlastne tieto objavy znamenajú.

Zdroj: NASA

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu