Úvod Whisky Boj o značku. Vy by ste dali za pravdu komu?

Boj o značku. Vy by ste dali za pravdu komu?

-

Vo svete whisky sa pred niekoľkými dňami odohrala zaujímavá argumentačná debata. Dá sa povedať, že až vojna slov. Prečo? Na trh totiž prišla whisky, ktorá sa podobá nielen svojim názvom, ale aj etiketou na inú. Je to fér?

O čo vlastne ide? Mnohí z vás iste poznajú škótsku whisky Glenfiddich, ktorá je najpredávanejšou a najoceňovanejšou škótskou single malt whisky na svete. A teda iste poznáte aj jej 12-ročnú single malt Glenfiddich, ktorá sa predáva v trojhrannej zelenej fľaši. Typickej práve pre túto značku od spoločnosti William Grant & Sons. Ja osobne túto whisky veľmi obľubujem a odporúčam ju všetkým, ktorí chcú s whisky začať a chcú hneď od začiatku vsadiť na kvalitu a nenaraziť na kadejaké patoky… Ale k veci.

Vľavo Glenfield, vpravo Glenfiddich. Zdroj foto: scotchwhisky.com

Zvláštna podobnosť

Na trh nedávno prišla nová whisky, ktorú priniesla indická spoločnosť. Jej majiteľ Vivek Anasane sa rozhodol expandovať do Veľkej Británie a na trh uviedol svoju vlastnú, ale miešanú whisky, ktorú nazval Glenfield. Okrem podobnosti v názve (Glenfiddich – Glenfield) má nová whisky podobnú aj etiketu – zeleno, bielo – zlatú, s podobným typom písma a s jeleňmi v znaku.

A takto si ja vychutnávam Glenfiddich

Toto však nahnevalo majiteľov whisky Glenfiddich, ktorí argumentovali, že je nefér, ak niekto používa podobné znaky – názov i etiketu, čo môže zmiasť spotrebiteľa. Williams Grant & Sons to dokonca považuje za nekalú súťaž a tvrdí, že sa takto indický výrobca snaží obohatiť na ich úkor. Anasane zase protiargumentuje, že slovo Glen majú v názve viaceré whisky a Glenfiddich si ho nemôže nárokovať, keďže Glen je bežné slovo a v gaelčine znamená údolie. Je pravdou, že viaceré whisky majú v názve slovo Glen, veď si pripomeňme – Glen Moray, Glen Grant, Glenlivet, Glenmorangie, Glenkinchie, Glendronach a ešte mnohé ďalšie. Treba však zároveň priznať, že ani jeden z týchto názvov sa až tak nápadne nepodobá názvu Glenfiddich ako práve Glenfield.

Rozhodovala nezávislá inštitúcia

No a tak sa celý spor dostal až na Úrad Spojeného kráľovstva pre duševné vlastníctvo, aby rozhodol o tom, či je všetko s kostolným poriadkom. Nuž a dopadlo to tak, že dal za pravdu indickému podnikateľovi Anasanovi. Úrad vyhlásil, že etiketa užívateľov whisky neoklame.

Pekné slečny a whisky idú dokopy 🙂

Kto je víťazom?

Áno, dá sa povedať, že pozornému oku rozdiel medzi Glenfiddichom a Glenfieldom neujde. Priaznivci whisky, skutoční priaznivci, ktorí whisky čo i len kúštik rozumejú si nikdy nezamenia nielen názov, ale ani to, že je medzi nimi ešte jeden iný zásadný rozdiel. Aký? Kým Glenfiddich je single malt whisky (whisky vyrobená zo sladového jačmeňa v jednej jedinej pálenici), Glenfield je blended, čiže miešaná whisky. Znamená to, že bola namiešaná z viacerých druhov whisky z viacerých páleníc. A to znamená veľa. Pre mňa je aj napriek všetkému víťaz jednoznačný – Glenfiddich, s dlhoročnou tradíciou a nespochybniteľnou kvalitou.

Otázku etiky v biznise v tomto prípade asi necháme bokom. Ja si rozhodne radšej do pohárika nalejem Glenfiddich, lebo viem, že ide o špičkovú škótsku whisky. A nepomýlim sa.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.