Asi 150 kilometrov severne od mesta Swakopmund v Namíbii sa na brehu divokého Atlantického oceánu nachádza skalnatá oblasť, kde v čase párenia môžete spozorovať až štvrť milióna tuleňov juhoafrických. Ide o unikátnu rezerváciu, ktorá jednoznačne stojí za pozornosť.

loď v rozbúrenom Atlantiku
foto: J. Moravec

Oceán bol v tejto časti Afriky vždy búrlivý a neďaleko nadväzujúce pobrežie kostier, s vrakmi lodí, je toho len dôkazom. Aj napriek tomu tu pristávalo viacero, na začiatkoch predovšetkým portugalských moreplavcov, aby označovali územie pri hľadaní cesty do Indie. Tak v roku 1486 moreplavec Diego Cao označil krížom i túto kamenistú a pre ľudí nie príliš atraktívnu pláž, ktorú dnes volajú Cape Cross.

párik tuleňov
foto: J. Moravec
Kolónia, ktorú počuť a cítiť

Cesta zo Swakopmundu je zvláštne pustá. Vietor sa pohráva s pieskom a preháňa ho zo strany na stranu. Vľavo sa za úzkym pásom piesku búri Atlantik a vpravo je nekonečná pustatina. Po necelých dvoch hodinách jazdy zastavujeme pri malom domčeku, kde sa platí vstupné do rezervácie. Je ráno, práve otvorili a my sme tu medzi prvými. Chceli sme sa vyhnúť prípadnej tlačenici, ktorú tu privážaním turistov vytvorí nejedna cestovná kancelária. O pár zákrut ďalej je už samotná kolónia tuleňov nielen počuteľná, ale je ju aj cítiť. Tí skúsenejší vstupujú s rúškami na tvári, či so šatkou cez nos. My ostatní sa nenecháme odradiť a rozhodneme sa vnímať toto miesto všetkými zmyslami.

Vianočný babyboom

Skaly sú doslova v obložení tisícok tuleňov a pohľad na tú masu spiacich, ležiacich alebo pohojdávajúcich sa jedincov je fascinujúci. Jednotlivci, matky s deťmi i celé spoločenstvá splývajú v jeden obrovský celok. Ďalšie stovky tuleňov sa predvádzajú vo rozbúrenom mori a ukazujú nám svoje akrobatické čísla. Väčšina mláďat je už odrastených a len celkom výnimočne je možné vidieť, ako matka svojho potomka prikrmuje. Skutočný “babyboom” sa očakáva v období Vianoc, kedy sa tu rodia desiatky až stovky mláďat denne. Tí, ktorí by chceli tento zázrak prírody pozorovať dlhšie, sa môžu ubytovať v neďalekom kempe a osláviť Štedrý deň symbolicky s novým zrodením.

Kolónia tuleňov
foto: J. Moravec
Tučniaky v ohrození?

Cape Cross je jednou z najväčších rezervácií tuleňov na svete a to prináša i množstvo kontroverzií. Jednou je dopad na populáciu tučniaka afrického, ktorý k životu potrebuje obdobné hniezdisko a rovnakú potravu. Najväčší je však dopad na rybársky priemysel. Množstvo rýb, ktoré tulene spotrebujú je závratné. Podľa štúdiu, ktorú vytvorila vláda Namíbie je to viac, než v tejto oblasti komerčne ulovia rybári, a preto sa rieši aj odchyt tuleňov. Výskum iniciovaný spoločnosťou na ochranu zvierat ale uvádza úplne odlišné čísla. Ako to zvyčajne býva, pravdu treba hľadať niekde uprostred.

Tisícročná rastlina

Návštevu “krížového mysu” je možné prepojiť s viacerými prírodnými atrakciami v okolí. Napríklad s návštevou jednej z najstarších rastlín na našej planéte, Welwitschie podivnej (welwitschia mirabilis), ktorá je pre turistov najprístupnejšia východne od Swakopmundu na takzvanej Welwitchia drive. Vstupné na túto cestu je treba zaplatiť v správe národného parku a potom je už možné vyraziť cez zaujímavé krajinné útvary, nazývané ako mesačná krajina k tejto podivnej a stovky rokov starej rastline. Najstarší kus má vek okolo 2000 rokov a výšku približne 1,5 metra. Táto rastlina je endemická a nachádza sa iba v týchto náročných podmienkach Namíbijskej púšte. Veľmi rozptýlene  zasahuje až na okraj susednej Angoly. Welwitschia je nádherným príkladom evolúcie. Pred miliónmi rokov totiž bola pravdepodobne stromom v pralese a ako jediná sa dokázala prispôsobiť v čase, keď prales ustupoval a dnes rastie v úplne opačných podmienkach ako kedysi – v púšti.

welwitschia mirabilis
foto: Rainer Duckerhoff
Plameniaky a pelikány

Pobrežný pás je tiež plný piesočných dún a pri Walvis Bay sú tiež veľké kolónie plameniakov, pelikánov a množstva ďalších druhov vtáctva. Ak sa do tohto regiónu niekedy náhodou vyberiete, tak táto časť atlantického pobrežia stojí určite za návštevu.

- pre Man About fotograf a cestovateľ Jakub Moravec

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu