Počas mojej profesionálnej kariéry som zmenil prácu už veľakrát. Najčastejší dôvod? Do práce som už nechodil s radosťou, ale s odporom.

Určite to mnohí poznáte. Chodíte do práce radi, lebo sa tam cítite dobre. Asi najviac robia kolegovia. Ak ste dobrá partia, veľmi to pomáha. Tešíte sa do práce najmä kvôli nim. Ešte viac vtedy, ak kolegialita prerastie do skutočného priateľstva.

Z kolegov kamoši

To sa stalo aj mne. Už niekoľkokrát. Tak tomu bolo aj v mojom predchádzajúcom zamestnaní. Viacerých mojich kolegov som si obľúbil natoľko, že sa z nás stali veľmi dobrí kamaráti, skvelá partia. Práve na nich som sa tešil každý deň do práce. A samozrejme, aj na to, čím som sa živil. Na kreatívne veci, ktoré sme denno-denne tvorili.

Keď sa niečo pokazí

Dosť často sa však stáva, že sa nejaké veci jednoducho poserú. Buď sa s niekým pohádate, alebo sa zmení pracovná atmosféra, alebo najčastejšie, ak máte rozdielne názory s vašim šéfom. To môže viesť k nepríjemným situáciám. Apropos šéfovia… O tých by som vedel napísať osobitný blog. A raz aj napíšem.

Šéfovia sú kadejakí

Rozpory s nadriadenými sú najčastejším dôvodom na zmenu práce. A samozrejme aj nespokojnosť s platovým ohodnotením. Ale aj to mnohokrát záleží práve na nadriadenom. Takže, loptička je opäť na kurte šéfstva.

Mal som rôznych šéfov. Od arogantných chlapíkov, cez šéfov s diktátorskými sklonmi, až po klamárov a neschopákov. Ale samozrejme, našli sa aj schopní manažéri, s ktorými bola česť spolupracovať. Úplne najviac ma dostal jeden z mojich šéfov, ktorý mi pri nástupe povedal, že vo veciach, v ktorých som lepší odborník ja ako on, budem šéfom ja jemu. To je ten moment, kedy viete, že nespolupracujete s typom človeka, ktorý je najmúdrejší a úplne nenahraditeľný. Naopak, cítite, že ste stretli osobu, ktorá vám dáva najavo svoj rešpekt. To je nenahraditeľný pocit.

Samozrejme, len slová nestačia. Musia byť napĺňané v praxi. Ak sú, ste spokojný. Ak nie sú, nahnevá vás to. A viete, že vás oklamali.

Mal som rôznych šéfov. Šéfa, ktorý dával pokutu za buchnutie dvermi. Tie však nešli zavrieť inak, než zabuchnutím. Mal som šéfa, ktorý zakazoval nosiť do práce džínsy, ale on ich nosil. Mal som šéfa, ktorý poučoval iných o morálke, ale sám sa správal ako nemorálny buran. A takto by som mohol spomínať ďalej.

Čas na zmenu

Čas na zmenu práce nastáva vtedy, ak sa v zamestnaní už jednoducho necítite dobre. Keď máte pocit, že s vami nie je zaobchádzané tak, ako si zaslúžite. Keď ste presvedčený, že stagnujete a nemôžete postúpiť ďalej, vyššie. Zmenu zamestnania môže spôsobiť aj zlý kolektív. Zlé pracovné prostredie. Neľudské podmienky. Nízky plat. Psychický teror. Šikana. Obťažovanie. A mnoho ďalších vecí… Všetko je to o pocite. Máte z vašej práce, zo zamestnania do ktorého denne chodíte dobrý, alebo naopak zlý pocit? To je to rozhodujúce, na základe čoho by ste sa mali rozhodnúť.

Netreba sa báť

Zmeny práce sa netreba báť. Ja si vždy hovorím toto: Kde niečo končí, niečo iné začína. A to, čo nás čaká, treba zobrať ako novú výzvu.

Aj ja som pred pár dňami zmenil prácu. Urobil som dobre? To ukáže čas. Dnes to však beriem ako novú príležitosť niečo nové dokázať. Posunúť sa dopredu. Teraz je na zmenu práce najlepší čas. Firmy hľadajú šikovných ľudí. Netreba sa báť urobiť krok do neznáma. Nový začiatok môže otvoriť mnoho nových dverí a začať písať úplne iný príbeh vášho života.

foto: unsplash.com

P. S. Ak zvažujete zmenu práce, ale máte strach alebo sa neviete rozhodnúť napíšte mi. Možno vám budem vedieť poradiť. Počas mojej kariéry som sedel aj na stoličke žiadateľa o prácu, ale aj na strane toho, ktorý do práce ľudí prijímal. Skúsenosti mi teda nechýbajú.

Man About, blog pre mužov