Úvod Lifestyle Cestovanie je dôležité. Prečo?

Cestovanie je dôležité. Prečo?

-

Existujú prinajmenšom dva typy ľudí. Takí, ktorí radi cestujú a spoznávajú a takí, ktorí radi sedia doma. Ja patrím k tým prvým.  A som presvedčený o tom, že tá druhá skupina robí veľkú chybu.

cestovanie, dovolenka, Man About

V nasledujúcich riadkoch napíšem niečo o tom, prečo považujem cestovanie za dôležité.

Prednedávnom som čítal jeden veľmi pekný a výstižný citát. Znie asi takto: “Cestovanie je ako čítanie knihy. Ak necestuješ, zostávaš stále na prvej kapitole.”

cestovanie, blog, man about

Tento citát to vystihuje celkom presne. Ak stále čítaš len prvú kapitolu, nikam sa neposunieš. Nevieš čo bude ďalej. Čo by mohlo byť ak. Čo sa skrýva za tými dverami. Ak sa za ne nepozrieš, zostaneš menej skúsený. Budeš menej vedieť. A budeš mať často veľmi skreslený pohľad na veľa dôležitých vecí. Myslím, že toto nechceš. Otvor dvere. Nahliadni do toho fascinujúceho sveta. A tvoj život sa úplne zmení… Cestovanie je slobodaaaaaa!

cestovanie, sloboda, Man About

Cestovať dnes už nie je ťažké

Jeden z veľkých výdobytkov dnešnej doby, na rozdiel od nie tak vzdialenej minulosti je sloboda pohybu. Dnes môžeme slobodne objavovať svet a netreba k tomu ani príliš veľa peňazí. Jednoducho povedané: Ak veľmi chceš, prostriedky na cestovanie si nájdeš. Letenky sa dajú kúpiť veľmi lacno a letieť sa dá takmer kamkoľvek. Stačí si vybrať.

Prečo ja osobne považujem cestovanie za dôležité? Tu je niekoľko dôvodov:

# Vidíš nové veci

Doma to každý z nás celkom dobre pozná. Tak prečo nevytrčiť päty z domu a neísť objavovať nepoznané? Nové? Iné? Často objavíš veci, ktoré ti vyrazia dych. Vidíš niečo nádherné, čo doma vidieť nemôžeš. 

cestovanie, Man About

# Spoznáš ako sa žije inde

Spoznávanie nových kultúr, zvykov, tradícií, životného štýlu ti dáva veľa. Porovnávaš, uvedomuješ si súvislosti, ktoré si predtým neriešil. A často ani nevidel. V niečom ťa to dokáže inšpirovať,  niekedy sa z toho dokážeš poučiť. Je to dôležité a silné. veľa z toho pochopíš až vtedy, keď to skúsiš. 

# Cestovanie ti otvára oči

Sú veci, o ktorých si myslíš, že inak to byť ani nemôže. Zrazu ideš inde a zistíš, že to môže byť úplne iné. Že sa dá žiť aj iným spôsobom. Možno aj lepšie. Vidíš, ako sa určité veci, možno i problematické, riešia inde. Ako si s nimi iné národy dokážu poradiť. Každá situácia má vždy viacero riešení a ty zrazu vidíš, že to ide aj tak, ako by si vôbec nečakal. Jednoducho, pri cestovaní vyjdeš z ulity a zrazu máš oči a často i ústa dokorán. Inšpiruje ťa to k tomu, aby si potom aj vo svojom domácom okolí robil niektoré veci inak. Lepšie. Efektívnejšie. Netradične. Zaujímavo. 

cestovanie, Man About

# Spoznávaš sám seba

Keď spoznávaš svet, spoznávaš aj sám seba. Vidíš život z inej stránky a zisťuješ, či sa s ním dokážeš stotožniť, alebo nie. Či si tolerantný, alebo nie. Zisťuješ, či sa dokážeš zmeniť, alebo či dokážeš zmeniť svoje postoje na niektoré veci, svoje názory. Lebo cestovanie je aj o tom, že už nestojíš na ihrisku, ktoré dôverne poznáš. Zrazu si na teritóriu niekoho iného a ty sa musíš prispôsobiť. Dokážeš to? A práve to ti ukáže aký si. 

# Nájdeš nové miesta a nových ľudí

Cestovanie je o objavovaní. Uvidíš nové miesta, na ktoré sa budeš chcieť ešte niekedy v živote vrátiť, nájdeš si nových priateľov, možno i životnú lásku. Ktovie? Treba skúšať…

cestovanie, Man About

# Učíš sa jazyky

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Tak vraví stará pravda. Keď cestuješ do zahraničia, musíš používať cudzí jazyk. Najmä angličtinu. Si nútený hovoriť a tiež počívať. Učíš sa. Trénuješ. Je to dobré pre zlepšenie tvojich konverzačných schopností v cudzom jazyku.

# Zážitky a spomienky na celý život

Sú veci, ktoré si môžeš kúpiť a sú veci, ktoré môžeš len zažiť. Niektoré sa ti tak silno vryjú do pamäti, že ich odtiaľ už nikdy nevymažeš. Budeš z nich čerpať silu a energiu po celý zvyšok života. Sú to veci na nezaplatenie. 

cestovanie

Cestuj kým môžeš, spoznávaj svet, spoznávaj sám seba. Budeš o mnoho vecí bohatší. Skúsenejší. A pre mnohých, alebo mnohé aj atraktívnejší. A slobodnejší ako kedykoľvek predtým 🙂

-Man About

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.