Na cestovanie a slobodu sme si už akosi zvykli. Lacné letenky nám umožňovali zaletieť si na predĺžený víkend prakticky kdekoľvek. A dnes zrazu. Bum. Stopka. Sedíme doma a ohrýzame si nechty. Takpovediac. Pre cestovateľov tu mám ale jeden tip, ako sa aspoň trošku vymaniť z izolácie.

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Tak aj my sa môžeme na cestovanie aspoň pripravovať. Ako? Tu je môj tip, ako sa dnes pripravujem na cestovanie ja. A popri tom snívam. Psychológovia navyše tvrdia, že je to dobré na psychiku a duševné zdravie človeka. Tak to pokojne skúste aj vy.

Foto: Pixabay.com

Keďže to asi s lietaním nebude až také jednoduché ešte pár mesiacov, možno budeme musieť voliť inú formu cestovania. Napríklad autom. A máme v podstate dve možnosti. Toto leto (samozrejme ak to bude možné pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu) zostať len na Slovensku. Náš cestovný ruch to bude potrebovať, aby prežil. Takže ho podporme. Urobiť si môžeme napríklad nejaký roadtrip po Slovensku. Druhá možnosť (opäť ak to bude bezpečné) je o pár týždňov vycestovať za hranice. Ja sa chcem napríklad vrátiť do Toskánska a precestovať ho ešte viac než minule. A tu to všetko začína. Či už pôjdete tam, či onam, musíte si svoju cestu naplánovať. A práve toto plánovanie je niečo, čo vás zabaví a zároveň aj poteší.

Takže ako na to? Ako si naplánovať dovolenku?

# Vytipujte si miesta a atrakcie, ktoré chcete vidieť.

A začíname googliť. Hľadajte niečo, čo by ste chceli vidieť. Krásne miesta v prírode. Historické atrakcie. Nezvyčajné veci. Prírodné scenérie. Čokoľvek, čo vás zaujíma. Hľadajte fotky, odporúčania, cestovateľské blogy, články. Pripravte si vlastný zoznam.

# Urobte si trasu.

Vaše vybraté miesta a atrakcie by sa mali nachádzať na plánovanej trase, aby ste ich mohli pohodlne navštíviť jednu za druhou. Cestou tam i cestou nazad. Nie vždy sa dá jednou cestou vidieť všetko, tak je príprava trasy a atrakcií v jej okolí celkom zásadná. Využite google mapy. Začnite u vás a poďte smerom k prvej atrakcii, miestu, kde chcete ísť, potom hľadajte ďalej a ďalej. Ak je niečo ďaleko od cesty, ktorou pôjdete, nechajte si to na inokedy a nájdite niečo, čo sa nachádza v jej bližšom okolí. Naplánujte si to od začiatku až po koniec. Z bodu A opäť obkľukou do bodu A. Naspäť domov.

Foto: Pixabay.com

# Pohľadajte si ubytovanie.

Skúste odhadnúť koľko kilometrov a koľko miest navštívite v priebehu dňa, aby ste si ich vychutnali a nemuseli sa naháňať. A zvoľte si miesto/mesto, kde chcete prespať. Tam si pohľadajte buď cez booking.com alebo cez AirbnB ubytko za rozumnú cenu. Urobte si plán, kde všade prespíte a ako budete deň po dni počas vašej dovolenky postupovať ďalej. Rozhodnite sa, či bude vaše ubytovanie na jednu noc, alebo aj dve či tri. Podľa toho, koľko atrakcií v jeho okolí chcete vidieť.

Hľadajte, plánujte, pozerajte. Čítajte hodnotenia, recenzie ľudí, ktorí tam už boli a niečo odporúčajú alebo naopak pred niečím varujú.

# Na základe zistených informácií si pripravte rozpočet.

Koľko dní budete na cestách? Kde budete bývať? Čo budete jesť? Koľko osôb s vami pocestuje? Koľko kilometrov prejdete a koľko stojí benzín? Aká je spotreba vášho auta? Kde sa platí za vstupy napríklad do múzeí, na hrad, atrakcie a podobne? Zodpovedajte všetky otázky a na základe toho si naplánujte rozpočet. A potom už len šetrite.

Foto: Pixabay.com

Áno viem, nenahradí to samotné cestovanie. Ale už len to, že sa budete doma o ňom rozprávať, plánovať si ho, pozerať fotky a riešiť logistiku, vás celkom pohltí. A vy sa opäť ocitnete vo svojom cestovateľskom svete. Budete ako ryba vo vode. Aj to za to stojí, no nie?

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu