Úvod Lifestyle Čo by som robil inak, keby som sa vedel vrátiť v čase

Čo by som robil inak, keby som sa vedel vrátiť v čase

-

Často sa zamýšľam na tým, že ak by som sa vedel ešte raz vrátiť do svojej mladosti, tak by som mnohé veci robil úplne inak. Zároveň si však poviem, že by som v tom čase chcel mať dnešné poznatky a skúsenosti zo života. To by bol život! Stáva sa o aj vám?

openmind
zdroj: pixabay.com

Každý z nás urobí v živote množstvo chýb, ktorým by sa rád vyhol. Alebo nedotiahne niektoré veci do konca. Alebo niečo neskúsi a dnes to ľutuje. Vtedy si predstavíte, čo by ste spravili dnes, keby ste sa mohli vrátiť napríklad do veku, keď ste mali 25, či 20. Alebo ešte menej.

Čo by som dnes robil inak ja

Ja by som si napríklad za svoju prvú sexuálnu partnerku vybral nejakú inú. To by som mal síce prvý sex možno až o niekoľko rokov neskôr a traumu z toho, že ma nikto nechce, ale čo už, haha. Keby som sa mohol vrátiť do svojho detstva, určite by som neodišiel zo základnej umeleckej školy urazený za päťku z teórie a dnes by som vedel hrať na klavír. A takto by sa dalo premýšľať ešte veľmi dlho, čo by sa dalo zmeniť. A predsa mi ešte niečo napadlo.

Na gympli som mal fakt peknú frajerku. Mala krásnu tvár, dobrú postavu, ryšavé vlasy a zelené oči. A mala pekné veľké poprsie. Ja som bol vyziabnutý menší fagan a vôbec netuším čím som ju oslovil, ale pamätám si, že mi ju závideli mnohí spolužiaci, ktorí nechápali, ako som mohol takú babu vôbec zbaliť. Dodnes ľutujem, že som práve s ňou neprišiel o svoje panenstvo. Nuž, ale vtedy som ešte nevedel čo a ako. Dnes by som už pravdaže neváhal.

time travel
zdroj foto: pixabay.com

Je však aj veľa ďalších vecí, ktoré by som principiálne robil dnes inak, než vtedy. Vy určite tiež. A možno oveľa dôležitejších ako tie, ktoré som spomínal vyššie. Tu je niekoľko mojich postrehov a rád, čo by človek v dvadsiatke mal robiť inak.

Užívajte si. V dvadsiatke nie je dobré nadviazať trvalý a vážny vzťah.

Je to skutočne veľmi mladý vek, aby človek vedel, čo vlastne chce. V tom čase je všetko len o vzrušení, dobrodružstve, snahe niečo vyskúšať, spoznať nepoznané. Láska v tomto veku však nepretrvá. 18,19, 20. Tieto roky sú najlepším časom na skúšanie, experimentovanie, spoznávanie, čas, kedy nemusíte za každú cenu odolávať pokušeniu, práve naopak, treba sa vybúriť. Toto je ten správny vek na užívanie si života! V neskoršom veku už toľko príležitostí nebude a do vážneho vzťahu je lepšie ísť vybúrený ako s chuťou pokračovať v testovaní potom už zakázaného ovocia.

láska
zdroj foto: pixabay.com

Neutápajte sa v slzách. Snažte sa rýchlo spamätať z rozchodov.

Ak ste sa predsa len zaľúbili a váš vzťah sa skončil skôr ako ste chceli, rýchlo to hoďte za hlavu! Nebol/a tou pravou, ešte si prežijete viac rozchodov, kým príde človek, ktorý je vám súdený. Plakať nad rozliatym mliekom sa aj tak neoplatí, namiesto vyplakávania je treba hľadať ďalej, užívať si a spoznávať. Čím viac vyskúšate, tým lepšie si uvedomíte, čo vlastne chcete, čo vám vyhovuje.

Vážte si skutočných priateľov. Nie všetci priatelia z mladosti ostanú vašimi priateľmi na celý život.

Ľudia sa menia, my sa meníme. Za roky svojho života spoznáme množstvo ľudí. A pretrvajú skutočne len tie najsilnejšie priateľstvá. Keď som bol tínedžer, tak som mal najlepšieho kamoša na život a na smrť, s ktorým som trávil takmer všetok voľný čas. Dnes sme ešte síce stále priatelia, ale intenzita tohto priateľstva je na oveľa nižšej úrovni ako kedysi. Naopak, dnes za dobrých priateľov považujem už len veľmi málo ľudí. Sú známi, sú priatelia a sú skutočne dobrí priatelia. Tých skutočne dobrých spoznáte až neskôr, v čase, keď od vás iní odskočia, v časoch krízy, v dobe, keď sa skutočne prejaví ľudský charakter. Nenadarmo sa hovorí: v núdzi poznáš priateľa.

Neplytvajte časom a energiu nad tým, čo si o vás myslia iní.

Najčastejšie ohovárajú a riešia iných tí, čo majú problémy sami so sebou a nevedia si dať rady s vlastným životom. Neriešte, kašlite na nich, nezaslúžia si váš čas a vašu pozornosť.

Nezadĺžte sa kreditkami. Naučte sa šetrne narábať s peniazmi.

Toto je vec, ktorá sa môže neskôr ukázať ako zásadná. Dnes je veľmi ľahké dostať sa ku kreditkám a užívať si peniaze. Horšie je to neskôr, keď musíte platiť svoje dlhy. Niekedy to môže byť veľmi bolestivé. S finančnou disciplínou je preto dobré začať už v mladosti. Samozrejme, dopriať si treba, ale s mierou. Treba si uvedomiť na čo máte a na čo nie. Čo skutočne potrebujete a čo nie. Viem o čom hovorím. Ja som tú chybu urobil. Teraz za ňu tvrdo platím. Neurobte tú chybu aj vy. Keby som sa teraz mohol vrátiť v čase, najmä v tejto oblasti by som sa správal úplne ale úplne inak.

Nefňukajte nad osudom. Verte si a buďte optimistickí.

Kedysi som bol veľmi tichý a zakríknutý. Bál som sa nahlas povedať čo si myslím, vysloviť svoj názor. Neveril som si. Bál som sa niekde ísť vybavovať veci, lebo som mal strach z toho, že to nedokážem, strach z neúspechu. Bál som sa osloviť pekné dievča, lebo som sa bál odmietnutia. Všetko sa zmenilo na univerzite. Jeden profesor, neskôr môj dobrý priateľ, nás všetkých nabádal: nebuďte ticho, radšej povedzte hlúposť ale nemlčte, nebojte sa vyjadriť svoj názor, je to dobré na rozprúdenie debaty… Samozrejme, že časom prídete na to, že mlčať je niekedy zlato. Ale v tom čase, na podporu nášho sebavedomia a učenia sa nemlčať to bolo veľmi povzbudzujúce. A účinné. Dnes si poviem čo si myslím, nebojím sa argumentovať a prejaviť svoj názor.

palec hore
zdroj foto: pixabay.com

Nie je potrebné sa báť. Treba si veriť. Ísť za svojim cieľom. Nebáť sa neúspechu. Aj ten posilní človeka, ale po páde napokon vždy príde úspech. Ľudia s vierou v samého seba a vo vlastnú silu dokážu v živote oveľa viac ako ufňukanci.

Negatívne naladení a frustrovaní ľudia sa nikdy nemajú dobre. Nemám rád ľudí, ktorí sa stále na niečo sťažujú, vyplakávajú, nadávajú a nič neurobia, aby svoju situáciu zmenili k lepšiemu. A verte, že aj u nás, na Slovensku, je ich neúrekom. Určite ich máte aj vo svojej blízkosti. Nikdy nepodľahnite beznádeji, vezmite osud do svojich rúk a robte niečo pre seba. Skúšajte, bojujte, snažte sa. Úspech sa dostaví!

Neflákajte sa, neseďte doma. Veľa čítajte a veľa cestujte.

Už v mladosti je potrebné čítať knihy, vzdelávať sa, doslova hltať vedomosti. Veľa to človeku dá. Mnoho vecí sa dozviete, budete sčítaní, budete sa lepšie vyjadrovať, ľahšie komunikovať. A hlavne veľa cestujte. Vždy keď sa dá. Spoznávajte iné krajiny, kultúry, učte sa jazyky. Toto vám môže dať do života snáď najviac. V inej krajine spoznáte sami seba úplne najlepšie, lebo sa často budete musieť spoľahnúť len sami na seba a na vlastné sily. A navyše spoznáte iných ľudí. Ich štýl života. Iné kultúry a tradície. Iné náboženstvá. Pomôže vám to dívať sa na svet otvorenými očami a s otvorenou hlavou. Naučíte sa tolerancii a pokore. Nebudete zadubení ako niekto, kto nevytiahol päty z miesta, kde sa narodil a nevidel dokopy nič. A práve takí ľudia majú najväčší strach z cudzieho, boja sa nových vecí a utiekajú sa k extrémizmu. Nebuďte ako oni, budete mať kvalitnejší život.

kniha
zdroj foto: pixabay.com

Ja osobne najviac ľutujem, že v mojich časoch ešte neboli také možnosti študovať v zahraničí ako sú dnes. Ľutujem, že som nešiel na rok či viac von, aj kvôli skúsenostiam i kvôli lepšiemu ovládaniu cudzieho jazyka. Nemôžem však povedať, že by som necestoval. Naopak, snažím sa vidieť čo najviac, cestovať, objavovať, spoznávať. A cítim, že práve to mi dáva radosť do života, energiu a lásku k ľuďom.

Svet nám ponúka tisíce možností, náš život nám ponúka tisíce možností.

Ak by sme mali možnosť náš život prežiť ešte raz, prežili by sme ho pravdepodobne inak. A potom zase inak, a zase. Vždy by sme si zvolili inú cestu s tým, že by sme chceli skúsiť a zažiť niečo iné a nové. A tak je to v poriadku.

Ľudia žite! Život je krátky a máme ho len jeden. Bohužiaľ.

-Man About

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.