shop-cart

Práve čítate: Čo ma hnevá na ľuďoch? Toto!

Čo ma hnevá na ľuďoch? Toto!

Tento blog som sa chystal napísať už dlhšie. Možno viacerých naštve, ale jednoducho to musím napísať. Hnevá ma vyplakávanie a neustále sťažovanie na svet okolo nás!

Poviem to tak, ako to cítim a čo si myslím. Bez pozlátka. Na rovinu. Dnešná doba je tou najlepšou dobou, v ktorej môžeme žiť. Nežijeme vo feudalizme ako bedač, nežijeme v otrokárstve ako otroci a konečne nežijeme v socializme ako nesvojprávni ľudia, ktorým všetko diktuje komunistická strana. Napriek tomu kopa ľudí stále narieka a ľutuje sa.

Nie, nebojte sa tento blog nie je o politike. Je o ľuďoch. O nás všetkých. O našich životoch. A vopred sa ospravedlňujem všetkým, ktorých nahnevám. Tento blog má ľudí prinútiť zamyslieť sa. Nie uraziť…

Dnes sú krásne časy

Áno, skutočne žijeme v skvelej dobe. Máme čo jesť. Máme vodu, teda aj čo piť. Kto chce má prácu. Kto nechce robiť, nerobí (ale potom nadáva, ako zle sa mu žije). Kto si chce privyrobiť, tak si privyrobí. Kto chce cestovať, tak cestuje. Kto chce študovať, študuje. Kto si chce niečo kúpiť, tak si to kúpi. Samozrejme, že nemáme úplne všetko, čo by sme chceli mať. Nie každý má toľko prachov ako by chcel. Ale môžeme mať a väčšina z nás aj má toľko, aby mohol slušne žiť. Máme strechu nad hlavou. Väčšina z nás má prácu a plat. Samozrejme, že by každý chcel viac. Ale dnes nám v podstate nebráni nič, aby sme zarobili viac.

hnevá ma

Často však vidím, najmä na sociálnych sieťach ako ľudia vyplakávajú. Že kedysi bolo lepšie. Že tamtí hore kradnú. Že by chceli mať viac peňazí. Že nám tamtí a hentí ubližujú. Že nás niekto vykorisťuje. Že nás chcú okradnúť. Že nás chcú otráviť. A ďalšie bla bla bla. Skutočne?

Bolo naozaj kedysi lepšie?

Mne určite nie! Nemohol som byť slobodný tak ako som dnes. Nemohol som cestovať. Slobodne sa pohybovať, kdekoľvek som chcel. Nemohol som si kúpiť to, čo som chcel. Lebo to jednoducho nebolo možné. Dnes mi je oveľa lepšie. Som slobodný človek! Robím to, čo chcem a ako chcem. Idem kam chcem a kedy chcem. Samozrejme, že často musím drieť, aby som si mohol na to, čo chcem, zarobiť. A často si beriem aj prácu navyše. Ale mám tú možnosť! A snažím sa ju využiť.

Kradnú tamtí hore?

Jasné, že kradnú. Platí pre všetkých spravodlivosť rovnako? Jasné, že neplatí. Je to nesprávne. Ale kto za to všetko môže? My, všetci! Tí, ktorí volia tých, čo kradnú. Tí, ktorým je nespravodlivosť ľahostajná. Tí, ktorí na všetko kašlú a nesnažia sa veci zmeniť k lepšiemu. Tak sa nesťažujte! Robte niečo a nepindajte. Nepáči sa vám ako tu veci fungujú? Ako sa tí hore správajú?

Bohužiaľ, to, čo vidíte, je len obraz našej spoločnosti. Nás samých. Toho akí sme. Ako sa k sebe správame. Ako my sami konáme. Akí sme nezodpovední voči miestu, krajine, v ktorej žijeme, prírode, ktorá nás obklopuje. Nájsť sa dajú tisíce príkladov. V každej rodine, v každom meste, regióne a napokon všade okolo nás. Zmeniť to môžme len a len my.

hnevám sa

Chcete viac peňazí?

Jasné, že chcete. A kto nechce? Tak si zarobte! Máte malý plat? Mnohé spoločnosti ponúkajú vyššie mzdy. Vy sa ale nechcete pohnúť z miesta! Nemáte chuť sa presťahovať za prácou tam, kde platia lepšie.  Ja som sa za prácou presťahoval, nezostal som sedieť doma na zadku. A teraz zarábam viac ako vy! A menej, ako vy ďalší. No a? Nevyplakávam. Makám. Snažím sa. Idem si za svojim.

Ľahko sa hovorí: Hej, ja na to nemám. Dajte mi prachy, aby som mohol byť rovnaký frajer… Skúste sa však na seba pozrieť. Nemáte prachy? Ale na chľast a cigarety mnohí máte? Skúste si spočítať koľko peňazí takto preflákate. A potom sa len sťažujete, že nič nemáte. Málo zarábate? A presťahovali ste sa za prácou tam, kde platia viac? Že nie? A kto je na vine? Spoločnosť? Politici? Amerika? Šoroš? Pche! Nie! Len vy sami ste na vine. A len vy sami s tým môžete niečo urobiť. Len vy…

hnevám sa

Hej vy, čo sa stále sťažujete!

Prestaňte s tým! Nehľadajte chyby inde. Pozrite sa do zrkadla. Tam je vinník toho, aký život žijete. Zmeňte to. Urobte niečo, na čo ste doteraz nenabrali odvahu. Začnite na sebe makať. Zmeňte životný stereotyp. Vyjdite zo svojej zatuchnutej ulity. Možností je milión. Len je treba pokúšať šťastie. Nebáť sa nových vecí. A mať gule zmeniť to, čo vám v živote nefunguje. Každý si je strojcom svojho šťastia. Nie, to nie je len blábol. Je to veta, ktorá presne všetko vystihuje.

úspešný

Hej vy, čo na sebe makáte a nevyplakávate

Ďakujem vám za to, že ste. Práve vy robíte tento svet lepším. Posúvate ho dopredu. Dodávate ďalším ľuďom energiu a dávate nádej. Svojim príkladom. Ukážkou toho, ako to ide. Vašimi úspechmi a často aj pádmi. Silnou vôľou znovu vstať a kráčať ďalej. A tiež obyčajným úsmevom a radosťou zo života.

Som rád, že patrím medzi vás. A bodaj by nás bolo čoraz viac. Potom sa veľa vecí zmení. K lepšiemu.

-Man About

 

 Ulož tento článok na neskôr