To záleží samozrejme na každom z nás. Sobáš a následné založenie rodiny však môžu mať zásadný vplyv aj na naše telá. Samozrejme, nemusí sa to prejaviť u každého, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že pomaly, ale isto začneme priberať. Dôvod? Je ich viac, o chvíľu sa k nim dostanem. Ale ako tomu zabrániť?

Foto: pixabay.com

Najskôr sa dostanem k tomu dôvodu, že prečo nastáva zmena. Všimol som si to aj na sebe. Kým som si nenašiel prvú stabilnú partnerku, nevedel som pribrať. Akonáhle som sa však ocitol vo vzťahu, za pár mesiacov som sa pekne zaokrúhlil. Prečo je tomu tak? Nuž, menej beháme za babami! Nie, nie, to nie je ten hlavný dôvod samozrejme, aj keď niečo na to bude. Skôr však ide o to, že sa podvedome upokojíme a cítime sa šťastnejší. Máme pocit bezpečia. A necítime tlak na to, aby sme sa museli niekomu páčiť. Však už máme “ulovené”. Viac papáme, však partnerka sa o nás príkladne stará. No nie?

Menej času na seba

Ďalší problém nastáva, keď si založíte rodinu. Deti zaberajú viac nášho voľného času, alebo dokonca celý a na pohyb a šport ostáva menej času. Aj s tou zdravou stravou je to akési horšie, keďže decká sú decká a nejaká tá čokoládka sa po ruke vždy nájde. A tak to ide ruka v ruke. Usadíme sa, nie sme takí aktívni, nemáme čas, sme zahrabaní po uši v práci a potom sa musíme starať o deti. Sme menej výkonní. A priznejme si, aj viac unavení. Celkovo zlenivieme. Náš aktívny život je už dávno za horami, za dolami. Kilečko za kilečkom pribúda a naša váha mení čísla smerom nahor.

Foto: pixabay.com

No a ďalší dôvod je aj vedecký. Vedci totiž zistili, že keď sa muž usadí, klesá jeho testosterón. A ten má vplyv na rast svalov. Keďže ho je menej, máme väčší problém s rastom svalov a naše telo sa viac obaľuje tukom. Najmä na bruchu. Viem, o čom hovorím! To odporné brušisko… Čo s tým?

Na rade ste vy a vaša vôľa

Úplne najdôležitejšou vecou je vaše osobné rozhodnutie, že s tým chcete niečo urobiť. A nejde len o vás. Ide aj o vašu partnerku. Ak bude parádne priberať aj ona, po čase sa vám prestane páčiť a prestane vás priťahovať. A potom to všetko ide dolu vodou. Takže to rozhodnutie niečo zmeniť by malo byť v záujme vás oboch.

U nás je to tak…

My, teda ja a moja žena, tieto veci neustále riešime. Bavíme sa o nedostatku sexu, o tom, ako naše intímne chvíle znásobiť a zlepšiť, hľadáme prekážky a áno, bavíme sa aj o našich telách, postavách, našich požiadavkách a predstavách. Všetko to máme totiž v hlavách. A keďže máme obaja záujem na tom, aby sme si udržali krásny vzťah, taký, aký ho máme dnes, vieme, že je to neustály proces, makačka, drina. A často aj odriekanie. Čo teda robíme?

Foto: pixabay.com

Vzájomne sa hecujeme, podpichujeme, ale aj podporujeme a nezabudneme jeden druhého pochváliť. Moja žena opäť naštartovala svoj fitness program, ja sa snažím rovnako (aj keď priznávam, že popri dnešnej práci toho toľko nestíham). Som si však vedomý toho, že musím. Kvôli nej, kvôli sebe.

Pohyb a jedlo

Snažíme sa zdravo jesť. Nie však prehnate zdravo. Tak normálne, logicky, so zdravým sedliackym rozumom. Chceš niečo menej zdravé? Ok, daj si, ale udržuj svoj kalorický príjem na tej úrovni ako máš! Pokojne si daj slaninku. Ale potom zvoľ jedlo, ktoré má menej kalórií. Aby si sa na konci dňa dostal na požadovanú kalorickú úroveň. Toto mi neustále hudie moja žena do uší. Tak sa obaja snažíme. Ona mi pripravuje zaujímavé jedlá, plné proteínov a s menším množstvom kalórií. Keď môžeme ísť niekam pešo, ideme pešo. Keď môžeme ísť po schodoch, nejdeme výťahom. Pohyb je dôležitý a obaja si to uvedomujeme.

Vzájomná podpora i vzájomná kritika

Obaja sme rozumní ľudia. Našťastie. Ja viem, že moja žena je múdra a mám pocit, že ani ja nie som úplne mimo. A tak sa vzájomne podporujeme aj pri otázkach nášho zdravia. Moja žena ma napríklad podporuje a nabáda, aby som si dal vyšetriť prostatu. Však muž po štyridsiatke, istota je istota. Ja zase miju ženu nabádam, aby nezabudla na ženské problémy, najmä toľko omieľanú prevenciu rakoviny prsníkov alebo krčka maternice. A tak sme rozhodnutí, že každý z nás si svoju povinnosť aj v tomto smere splní. Lebo aj toto je dôležité. A keď jeden z nás “zaspí” a ide dolu vodou, ten druhý zazvoní na pomyselný zvonec a skríkne: Heeej, vstávaj, sme v tom spolu, tak sa hýb.

Foto: pixabay.com

Vzťah, manželstvo má svoje úskalia, ale aj silné stránky. Keď na to obaja nerezignujete, vzájomne sa podporujete a nabádate k tomu, aby ste boli lepší, zdravší, krajší, ono to celkom ide. A prináša to svoje pozitívne efekty. Raz to potiahne jeden, potom zase druhý. Spolu sme silnejší. A vy môžete byť tiež.

Man About, blog pre mužov