Úvod Vzťahy Dajte deťom viac voľnosti. Nechajte ich hrať sa

Dajte deťom viac voľnosti. Nechajte ich hrať sa

-

Aj vaše deti najvštevujú množstvo krúžkov a mimoškolských aktivít? Snažíte sa držať pravidla, že keď budú mať vaše ratolesti zmysluplný program, nebudú myslieť na hlúposti? No, čiastočne to môže mať niečo do seba, ale pozor, aby ste to neprepálili. Aj deti potrebujú čas pre seba, čas pre niečo, čomu sa chcú samé venovať. Čas pre svoje detské hry.

foto: pexels

Čo sa v blogu dozviete?

  • prečo sú hry pre deti tak veľmi dôležité
  • aký vplyv majú na budúcnosť
  • prečo sa dôležitosťou hier začali zaoberať experti
  • čo na potrebu detských hier hovorí dlhoročná učiteľka MŠ

Páni, predpokladám, že mnohí z vás radšej prenechávate výchovu detí vašim partnerkám. Niekedy je však potrebné vziať zodpovednosť aj do vlastných rúk a ukázať sa ako skutočná hlava rodiny. Najmä v prípadoch, ak máte pocit, že sa práve vaša partnerka snaží až príliš angažovať v organizácii programu dieťaťa. Ak ste to ale práve vy, ktorý chcete zo svojho potomka vychovať skvelého futbalistu, hokejistu, cyklistu alebo programátora a tlačíte ho do tréningov alebo do aktivít na podporu vašich predstáv, zabrzdite.

foto: Unsplash.com

Deti pre svoj zdravý vývoj potrebujú čas pre hry. Zapamätajte si jedno: dieťa nie je nástroj splnenia snov a túžob, ktoré sa nepodarilo splniť vám. Deti sa jednoducho chcú hrať! A vy by ste im to mali v čo najväčšej miere umožniť. Týka sa to najmä detí v predškolskom veku, ktoré prechádzajú najdynamickejším vývojom. Hrať sa chcú však aj staršie deti. Všetci by mali prežiť detstvo plné hier a radostí.

Odborníci upozorňujú

Uvedomujú si to aj odborníci na výchovu detí a určite nie je náhoda, že sa táto téma dostala na pretras aj na nedávno skončenom Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Práve na ňom vznikla koalícia Real Play Coalition, ktorú založili Nadácia LEGO, skupina IKEA, Unilever a National Geographic. Jej cieľom je vytvoriť hnutie, ktoré bude vzdelávať najmä rodičov o tom, aké dôležité je nechať sa deti hrať. Nielen kvoli tomu, aby nepremárnili svoje detstvo. Ale najmä kvôli tomu, že hranie je dôležité pre vývoj dieťaťa, jeho vzdelávanie.

foto: unsplash.com

Hra je základnou a najdôležitejšou činnosťou v živote dieťaťa v predškolskom veku. Ňou nielenže vyjadruje svoje myšlienky, túžby a úroveň vedomostí, ale cez ňu a prostredníctvom nej sa učí poznávať svet okolo seba, získava manuálne zručnosti, návyky a poznatky. Individuálne má možnosť precvičiť si napríklad jemnú motoriku, vyskúšať si svoje mäkké zručnosti, vyjadriť sa, nadviazať vzťah s dospelým i s deťmi, získavať nové priateľstvá. Dieťa si počas hry pestuje vôľové vlastnosti, učí sa podriadiť, alebo byť kritický voči sebe i druhým,” vysvetľuje odborníčka na predškolskú výchovu Anna Matulová, rukami ktorej počas jej učiteľskej kariéry prešli stovky detí.

Čo hovorí výskum

Jej slovám dáva za pravdu aj celosvetový výskum, ktorý ukázal, že hra je životne dôležitá pre rozvoj dieťaťa. Poskytuje mu  zručnosti potrebné pre samotnú budúcnosť ľudstva, ako je emocionálna inteligencia, kreativita a riešenie problémov. Ak si to premietneme do detského sveta hier, tak to môže vyzerať nasledovne: hra na superhrdinu učí viesť, byť vodcom. Hostiť plyšového medvedíka na posedení s čajom, učí dieťa niečo organizovať. Stavať pevnosť ho učí inováciám. Jednoducho – hrať sa, znamená učiť sa. 

foto: unsplash.com

Aj preto som rád, že sa môj 4-ročný synovec hrá na obchod a predáva všetko okolo seba za pár drobných, že zoberie celú rodinu k moru a vytvorí jej podmienky na kempovanie na pláži, alebo s hasičským autom zachraňuje ľudí a zvieratá z plameňov. Tieto hry majú pre deti veľký a konkrétny zmysel.

Otvorená budúcnosť

Nastolenie problému detskej výchovy a dôraz na potrebu hier sú v dnešnom svete ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na to, aký rýchly je technologický pokrok okolo nás, nevieme, čo nás čaká a nevieme s určitosťou povedať, či dnešný školský systém dokáže naše deti dostatočne pripraviť na budúcnosť. Je možné, že školy deti pripravujú na pracovný trh, ktorý už o niekoľko rokov, aj vzhľadom na umelú inteligenciu a robotizáciu, nemusí existovať. A prekvapivo práve hry môžu veľa veciam pri vývoji detí pomôcť. Napríklad stavebné hry rozvíjajú ich schopnosti priestorovej vizualizácie a a zabŕdajú aj do matematiky, čo budú určite mnohí v dospelosti potrebovať.

foto: unsplash.com

Ak teda necháte deťom dostatočne veľký priestor na hry, je to win-win situácia. Vy získate trochu voľného času pre seba a deti sa mnohému naučia. Zapamätajte si: dieťa s dostatočnou fyzickou silou, schopnosťou samostatnej orientácie a schopnosťou tvorivého myslenia je dieťa, ktoré je menej zraniteľné voči dnešnému svetu. Je to dieťa, ktoré sa vie dostať domov, vie požiadať o pomoc a pracuje na riešení problémov nezávisle od nás, pretože neočakáva, že dospelý bude sprostredkovať každú interakciu.

No a čo je asi najdôležitejšie – hry robia deti šťastnejšími a sebavedomejšími. A pri hrách sú navyše v bezpečí!

-Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov