Úvod Lifestyle Ďalší pán na holenie! Vitajte v čisto mužskom svete

Ďalší pán na holenie! Vitajte v čisto mužskom svete

-

Starostlivosť o vlasy a celkovo vizáž je pre mnohých z nás dôležitá. Jednoducho, dnes je doba, kedy sa o seba starajú nielen ženy, ale aj muži. Veď  kto by mal záujem o zanedbaného chlapa? Kedysi sme sa chodili strihať k holičovi, dnes ako huby po daždi vznikajú barbershopy alebo barbierstvá. V podstate ide o to isté, len level služieb je niekde inde ako kedysi. Ak si teda páni chcete užiť svoju chvíľu v čisto pánskom svete a odchádzať s perfektnou frizúrou alebo pekne zastrihnutou bradou, vyhľadajte barbierov. Sú nepochybne v kurze!

V Hero Barber

Čo sa v blogu dozviete?
– Kto sú barbieri
– Aké služby ponúkajú a prečo je fajn ich navštevovať
– Kde sú kvalitné barbierstva
Už ako chlapec som v malom mestečku na strednom Slovensku chodieval k holičovi. Hovoríme o časoch minulého režimu, asi tak 35 rokov späť. Niektoré deti doma strihali rodičia (padali ironické poznámky, že podľa kastróla), ja som chodieval k vychýrenému holičovi, ktorého každý volal jednoducho – Didi. Didi bol miestnou figúrkou, veľa pil a fajčil, triasli sa mu ruky a podľa toho vyzerali aj frizúry, ktoré mu vznikali pod rukami. Žoviálny pánko si musel často aj v priebehu strihania odbehnúť zapáliť i vypiť a často kurizoval so svojimi kolegyňami. Keď som od neho odišiel a kráčal po ulici, mnohí sa pýtali – bol si u Didiho? Neklamným dôkazom boli totiž „schody“, teda krivo zastrihnuté vlasy. Jednoducho Didi.

Dnes je už doba celkom inde, aj služby vo všeobecnosti sa výraznejšie posunuli dopredu. Dnes sa už nemusím báť toho, že ma do rúk chytí zase nejaký Didi. A pozitívom pre nás, pánov je, že vlastný salón krásy už nemajú len ženy, ale v podstate už aj my, muži. Ženy sa chodia strihať ku kaderníčke, muži do holičstiev, alebo po novom do barbershopov, resp. k barbierom (od anglického slova barber – holič, resp. francúzskeho slova barbier). Je to dnes celkom trendy a výsledky návštevy u barbierov stoja fakt za to. Zatiaľ čo do holičstiev môže v podstate prísť každý – muž, žena, dieťa, barbieri sa starajú výhradne o panskú klientelu a na túto cieľovú skupinu sú špecializovaní. „U nás si páni môžu užiť skutočne chlapskú atmosféru, holenie britvou, či nechať si okrem štýlového účesu upraviť aj svoju bradu. S tým si v bežných kaderníctvach nevedia dať rady“, hovorí Tom, majiteľ barbershopu Hero Barber v Bratislave, na Židovskej ulici.

Holič alebo barbier

Toma som sa pýtal na to aký je vlastne rozdiel medzi barbiermi a holičmi. Povedal mi, že žiadny. Moje vysvetlenie je však také, že názvy v angličtine, resp. označenie pánskeho holičstva slovom  barbierstvo, či barbershop, je skôr marketingovým rozhodnutím. Holičstvá bývali v minulosti vnímané prevažne ako druhotriedne služby, barbiéri však poskytujú holičské umenie na vysokej úrovni. Okrem toho ponúkajú na predaj bohatú paletu pánskej kozmetiky, od holiacich krémov, cez pomády až po vosky na vlasy.

A veru musím povedať, že strihanie u barbierov som si obľúbil aj ja. Niekedy dávno som navštevoval kaderníctvo Klier, raz sa mi však stalo, že mali všade plno, a tak som sa rozhodol kúpiť si strojček na vlasy a brady a strihal som sa pred zrkadlom sám. Nasadil som potrebný nadstavec s požadovanou dĺžkou a išiel som na to. Výsledok nebol katastrofálny, bol to však priemerný výkon, s množstvom nepresností. Najmä zadné partie som si strihal len tak námatkovo, po pamäti. Platilo pravidlo – čo nevidím, neexistuje.

Pánsky svet

Jedného dňa som však dostal darček od svojej priateľky, ktorým bola poukážka na balíček služieb u barbierov. Prvý môj dotyk s pánskym holičstvom dnešných dní prebehol v Gentleman´s World v Bratislave. Tam som prvýkrát okúsil, čo je to holenie britvou. Bol to zážitok.

Na pánskom podujatí Glentlemen Expo som mal možnosť vidieť strihať a holiť chalanov z Hero Barber. Výsledok ich práce sa mi páčil natoľko, že som sa rozhodol navštíviť ich holičstvo a odvtedy som ich pravidelným zákazníkom. Je to čisto pánsky svet, kde sa vedú výhradne mužské debaty. Barbieri sú štýloví muži s profesionálnym strihom (ak si teda majú čo strihať), upravenou bradou (ak sa nerozhodli žiť bez nej) a výrazným tetovaním. Aj v minulosti som si všímal, aké vlasy majú moje kaderníčky, či holiči, teda inými slovami, či obuvníkov syn nechodí bosý. A často tomu tak bolo. Barbieri sú iný prípad. Uvedomujú si, že sú reprezentantmi ich povolania, vidieť, že ich práca baví. A to sa potom odzrkadľuje na výsledkoch a spokojnosti pánov, ktorí už objavili ich služby.

Buď aj ty trendy

Chodiť do barbierstva je dnes trendy páni. Ak vám záleží na tom, ako vyzeráte a chcete si trošku užiť starostlivosti o vašu frizúru, zverte sa do rúk barbierom. Ale pozor! Treba mať na vedomí, že o ich služby je dnes až taký záujem, že sa musíte objednávať niekoľko dní, ak nie týždňov dopredu. Raz darmo, popularita tejto služby pre pánov stále rastie. Ak chceš byť teda aj ty naozaj pekne a štýlovo ostrihaný, mať upravenú bradu, či fúzy, choď k barbierom. Napríklad aj do Hero Barber v Bratislave, alebo do barbershopov, ktoré vznikli a stále vznikajú takmer vo všetkých väčších mestách. Ich stránky nájdeš aj na webe.

Z histórie barbierov

Už v roku 1893 založil prvú školu pre barbierov A. B. Moler v Chicagu. Bola to prvá takáto inštitúcia svojho druhu na svete a zaznamenala úspech hneď od svojho vzniku. Nasledovali ju podobné školy prakticky vo všetkých väčších mestách v USA. Počiatky tejto profesie sú spájané skôr s praktickým vzdelávaním v holení, strihaní vlasov a ošetrovaní tváre. Až neskôr sa pridávali vedecké poznatky a boli akceptované aj rôzne prípravky na ošetrenie vlasov, pokožky či povrchu hlavy.

Text a foto: ManAbout

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Lepší prst v zadku, ako rakovina pod vajcami!

Každá rakovina je sviňa. Aj rakovina prostaty. Práve preto sa týmto blogom pokúšam apelovať na nás mužov-nebojte sa toho prstu pri vyšetrení.

Whisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Predbehli ma. Novú whisky nechali dozrievať v sudoch po tokajskom víne. O tom som sníval aj ja. No čo už. Pozrite sa ako táto whisky chutí a čím je výnimočná.

Moje osvedčené desatoro na výrazné zlepšenie postavy

Cvičil som a neprinášalo to želané výsledky. Teraz to robím inak. Zhrnul som všetko, čo som sa sám na sebe naučil.

Niekoľko trikov a rád na pekné fotky z mobilu

Asi každý z nás používa mobilný telefón aj na fotenie kadejakých snímkov. Ale nie vždy je jednoduché urobiť dobrú fotku.

Whisky Benriach predstavila novinky a nový dizajn

Škótska whisky Benriach predstavila niekoľko noviniek. Okrem nových lahodných nápojov aj nový dizajn fľaše. Určite odporúčam ochutnať.

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov