shop-cart

Práve čítate: Dubaj verzus Doha. Ktoré mesto navštíviť?

Dubaj verzus Doha. Ktoré mesto navštíviť?

Ak ste niekto niekedy leteli do juhovýchodnej Ázie, predpokladám, že ste prestupovali na ďalší let buď v Dubaji alebo v katarskej Dohe. Ja som počas mojich ciest navštívil obe tieto metropoly. Cestou na Bali som navštívil Dubaj a cestou do Vietnamu zase Dohu. Čo majú tieto mestá spoločné a v čom sa líšia?

Mám pre vás jednu radu. Ak cestujete veľmi ďaleko a máte plánovaný prestup, nebojte sa stráviť jednu noc a deň v metropole, ktorá je vašou prestupovou destináciou. Okrem toho, že si oddýchnete a vyspíte sa, uvidíte niečo navyše. Oplatí sa to.

DUBAJ 

Cestou na Bali som bol nútený stráviť jednu noc a časť dňa v Dubaji. Namiesto toho, aby som sa ponevieral po letiskovej hale, rezervoval som si izbu v Sharjah Grand hoteli. Po pristátí na dubajskom letisku okolo pol noci miestneho času, ma v polovici septembra vítala teplota 33 stupňov. Čisté peklo. Taxíkom som sa previezol do hotela, kde som sa pohodlne vyspal, ráno som sa dobre naraňajkoval a následne som niekoľko hodín strávil na krásnej pláži.

Burj Al Arab, Dubaj (foto:pexels.com)

Čisté a teplé more fakt stálo za to, také krásne pláže nevidíte ani na Bali. Po obede som sa cestou na letisko ešte taxislužbou premiestnil do mesta, aby som si pozrel najkrajšie dominanty Dubaja – Bourj Al Arab, Burj Khalifu a spievajúce fontány. Samozrejme, dalo by sa vidieť aj viac, ale som vďačný za to, že som mohol vidieť aspoň toto.

Burj Khalifa, Dubaj (foto: pexels.com)

Najedol som sa v nákupnom centre a odviezol späť na letisko. V Dubaji som bol len krátko, ale stálo to za to. Videl som všetko podstatné, okúpal som sa v mori a dobre som si oddýchol. Nič viacmi  nebolo treba.

Môj pohľad na Dubaj: Mesto je veľmi čisté, stále stavajú nové budovy, najmä vyššie a vyššie mrakodrapy, všade majú viac prúdové autostrády a doprava je veľmi pohodlná, rýchla. Množstvo nákupných centier a možností na relax (napr. aj lyžiarsky svah v nákupnom centre). Okázalosť a silu peňazí tu vidíte na každom kroku, samotné letisko je ukážkou luxusu. Osobne by som ešte Dubaj rád navštívil, najmä tak na predĺžený víkend, len tak sa okúpať a poležať si na pláži. More je skutočne nádherné a pláže krásne a čisté.

DOHA

Na mojej poslednej ceste do Vietnamu som sa rozhodol letieť leteckou spoločnosťou Qatar Airways. Keďže ide o katarské štátne aerolinky, prestupnou stanicou bola prirodzene Doha. Opäť som si cez booking.com rezervoval hotel na jednu noc a na druhý deň som niekoľko hodín strávil na promenáde Al Corniche, na pobreží zálivu. Mesto bolo kedysi prístavom, kde sa lovili perly. No následne objavili lepší zdroj peňazí. Ropu.

Doha, foto: Man About

Ak zavítate do Dohy, odporúčam si pozrieť najmä park v areáli Múzea islamského umenia a ak vám vyjde čas, navštíviť aj samotné mesto. V parku, kde môžete sedieť na tráve a sledovať panorámu mrakodrapov tamojšieho biznis centra mesta, si môžete dať kávičku, prípadne sa ľahko najesť.

Doha, foto: Man About

Doha je rovnako ako Dubaj veľmi čistá a o zeleň sa tam starostlivo starajú. Všade vidíte anglické trávniky, krásne palmy a množstvo kvetov. Letisko je na rozdiel od Dubaja menej okázalé, hovorí sa, že Katarčania nepotrebujú až natoľko ukazovať svoje bohatstvo, aj keď sú najbohatším štátom sveta. Na rozdiel od Dubaja sa v meste neokúpete, nie sú tam verejné pláže. Museli by ste sa odviesť loďou do luxusného rezortu, ktorý poskytuje aj možnosti na kúpanie. Krátka návšteva Dohy je však zážitok. Cítil som sa tam veľmi príjemne, strávil som tam prvý deň tohto roka. Teplota sa šplhala tak na 23 stupňov, bol to veľmi fajn pocit sedieť na tráve a pozorovať okolie.

Doha, foto: Man About

Obe krajiny sú súčasťou arabského sveta, takže si treba uvedomiť, že je tam iná kultúra ako u nás, a ak tam cestujete s priateľkou alebo s manželkou vedzte, že náklonnosť medzi vami na verejnosti nie je vítaná, treba si na to dať pozor. V súkromí izby si robte, čo chcete, ale na ulici sa správajte rezervovane.

Katar je však o niečo konzervatívnejší, Dubaj je trochu liberálnejší, voľnejší, snaží sa viac podobať západu. V oboch krajinách sa zdá, že nič nie je nemožné. Najmä, keď oba štáty “plávajú” na rope a nemajú problém s peniazmi.

Kľúčové slová

, , , , ,


Ulož tento článok na neskôr