Aj keď sa život takmer zastavil, vo výrobe whisky to tak nie je. Na tie najlepšie chuťovky treba vždy čakať niekoľko dlhých rokov. Whisky pomaly ale isto dozrieva, nehľadiac na to, čo sa deje tam “vonku”. Dnes predstavujem dve nové whisky z ostrova Arran.

Dnes som našiel túto krásnu fotografiu mojej obľúbenej značky whisky Arran. Tí, ktoré môj blog sledujete už zaiste viete, že preferujem rašelinovú, teda dymovú whisky. Nepohrdnem však ani klasikou. Musí ma však niečo zaujať. Nech už je to napríklad aj dizajn fľaše, alebo zaujímavá etiketa. Vo fľaši sa ale musí, a to bez pardonu, ukrývať vysoká kvalita.

Foto: whisky_munich (instagram)

Whisky Arran predstavila svoj nový imidž ešte koncom minulého roka. Pekná transparentná fľaša s jednoduchou bielou etiketou, ktorá dá vyniknúť krásnej farbe toho, čo je najdôležitejšie – samotnej whisky.

Foto: Arran distillery

Zaujali ma tiež dve novinky, ktoré pálenica Arran predstavila. Jednou z nich je whisky Arran The Barrel Reserve. Táto single malt dozrievala v sudoch z amerického dubu, v ktorých predtým dozrieval Bourbon. Whisky nie je ničím dofarbovaná, takže jej farba je úplne prirodzená. Podľa výrobcu je len jemne filtrovaná. Čo sa týka veku, nie je označený, predpokladá sa, že whisky môže mať okolo sedem až osem rokov. Cena za fľašu by sa mohla pohybovať okolo 37 eur, čo je akceptovateľné. Obsah alkoholu je 43 %.

Čo sa týka charakteristiky samotnej whisky, stačí sa pozrieť na etiketu fľaše, ktorá o nej prezrádza takmer všetko. Whisky má podľa nej čerstvý ostrovný charakter. Vo vôni a chuti by sa mali objavovať citrusy, jablká i vanilka.

Foto: Arran Dist.

Degustačné poznámky:

Arran The Barrel Reserve

Vôňa: Svieža a ľahká, hrušky, vanilka, cukor, jablkové pyré a marshmallows.

Chuť: Jemná, spočiatku sladká, zmení sa na ovocnú. Vanilkový krém, hrušky a limetky.

Farba: Slamová

Druhou novou whisky z dielne pálenice na ostrove Isle of Arran je Arran Sherry Cask the Bodega. Whisky dozrievala v sudoch po víne Sherry, čo sa odrazilo aj na jej tmavšej karamelovej farbe i chuti. Je sladšia a veľmi príjemná. Ale najmä silnejšia! Do fliaš bola plnená v sudovej sile, s alkoholom na úrovni 55,8 %. A to sa mne osobne páči.

Prejdime hneď na degustačné poznámky.

Arran Sherry Cask the Bodega

Vôňa: Bohatý karamel a klinčeky. Nasledujú figy, korenie a horká čokoláda. Potom opäť ovocie – lesné jahody a sušený pomaranč.

Chuť: Čokoláda, korenie, kardamón a cukrová melasa.

Cena? Tá by sa mala pohybovať okolo 62 eur. Ešte by som rád spomenul, že aj keď je táto whisky bez označenia veku, zistil som, že by malo ísť o 7-ročnú single malt whisky.

Foto: Arran dist.

Kúpiť by sa mali dať v e-shopoch. Ak nie u nás, tak v zahraničí určite. K cene potom však treba prirátať aj poštovné a balné, čo celkom dosť navýši tlak na váš rozpočet.

Foto: Arran dist.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu