Pálenica Glen Moray sa pridala k tým, ktoré nechali svoju whisky finišovať v dubových sudoch po rume. Samozrejme, nájdeme tu odlišnosti, v ktorých je ich whisky jedinečná. Poďme sa na to pozrieť.

Zdroj: Glen Moray

Glen Moray Rhum Agricole Cask Finish Project je limitovanou edíciou single malt whisky, ktorá po dobu približne 24 mesiacov dozrievala v sudoch po karibskom rume. Z nich samozrejme do seba “nasala” rôzne nové zaujímavé vône a chute.

Samozrejme, nie je rum ako rum. Ide o karibský rum z pálenice St. James na ostrove Martinik, ktorý v dubových sudoch dozrieval po dobu 10-18 rokov.

Nová rumová Glen Moray Rhum Agricole Cask whisky nemá označenie veku, to znamená, že nevieme presne identifikovať, akú starú whisky v sebe ukrýva. Výrobca však prezradil, že ide o 10-ročnú whisky.

Zdroj: Glen Moray

Keď som si prečítal názov tejto novinky, zaujalo ma slovo agricole. V anglickom slovníku som ho nenašiel, a tak som pátral ďalej. Čo to vlastne znamená? No a potom som na to narazil-ide o označenie rumu. Rum Agricole. Pre vysvetlenie – ide o rum, ktorý sa vyrába na franúzskych karibských ostrovoch z čerstvo vylisovanej šťavy z cukrovej trstiny. Väčšinou sa na výrobu rumu používa melasa, t.j. sirup, ktorý sa varí z cukrovej trstiny, tentokrát sa však rum po fermentácii destiloval z vylisovanej šťavy. Výsledkom je rum s trávnatou chuťou s výraznými známkami tropického ovocia. Rum Agricole je jednoducho jedinečný. Čím? Nie je taký sladký ako iný karibský rum, ale má výraznejšie chute. Práve preto si sudy, v ktorých tento rum dozrieval, vybrali odborníci z pálenice Glen Moray na finišovanie svojej novej škótskej.

Rum pochádza z ostrova Martinik, zdroj: pixabay.com

Aká je výsledná whisky? Podľa oficiálnych vyjadrení z pálenice je ťažšia, výraznejšia a sladká. A ovocná. Mala by mať arómu marcipánu, marhuľovej marmelády a ananásu. V chuti by ste mali pocítiť karamelový sirup, čerešní a perníka.

Whisky bola do fliaš naplnená v sile alkoholu 46,5 percenta.

Master distiller pálenice Glen Moray Graha Coull, zdroj: Glen Moray

Súčasťou tejto limitovanej edície je len 3 060 fliaš, ktoré sa však budú predávať len vo Veľkej Británii. Ak sa tam chystáte, alebo tam máte známych, je to šanca, ako sa k tejto whisky dostať. Cena za fľašu by sa mala hýbať na úrovni okolo 60 eur. Na pultoch špecializovaných predajní by mala byť niekedy počas augusta alebo v septembri.

O novej whisky nedávno informoval špecializovaný whisky portál scotchwhisky.com.

Man About, blog pre mužov