Úvod Vzťahy Liek na samotu? Skúste toto

Liek na samotu? Skúste toto

-

Dnes som si vo fitku náhodne vypočul dvoch chalanov, ktorí sa rozprávali o niekom treťom. Smiali sa na tom, že chalan nevie, čo má vo voľnom čase robiť. Ste na tom podobne?

V podstate išlo o to, že sa chalan sťažoval svojmu kamarátovi, že nevie, čo má robiť vo svojom voľnom čase. On sa ho opýtal: A to nemáš žiadnych kamarátov? Odpoveď na otázku znela: Mám, ale všetci sú už ženatí, majú rodiny a nemajú čas.

Veci sa menia

Presne tak, ako život plynie, naše sociálne kontakty, kamaráti, blízki známi a naše blízke okolie – to všetko sa mení, vyvíja. No a časom zistíme, že sa menia aj ich životné priority. Už nemajú toľko času na párty, pánske jazdy, zábavu či šport. Najväčšie zmeny sa udejú vtedy, keď do niekoho života príde partnerka, ešte väčšie potom, ako si založia rodinu a majú deti. Vtedy sa rebríček hodnôt obráti úplne naruby. Všetko sa zmení…

Viem si celkom dobre predstaviť toho chalana, ktorý nemá babu, jeho kamaráti už riešia dôležitejšie veci v živote a on zrazu zostal sám. Nevie, čo so svojim životom, nevie, čo s voľným časom, poneviera sa, zvažuje čo a ako, a nevie si dať rady. Ako by bol v nejakom vzduchoprázdne. Zisťuje, že už nemá až toľko priateľov ako si myslel a cíti sa osamotený, deprimovaný, zmätený. Ste na tom podobne? Čo s tým robiť? Ako to zmeniť?

V prvom rade je potrebné povedať, že je to bežná vec, ktorá je prirodzená a stáva sa to mnohým z nás. Najviac to pociťujú tí, ktorí sú sami. Ak máte partnerku alebo partnera, viete do vykryť. V podstate sa aj tak venujete najmä sami sebe. Ale samota je sviňa. Zmeniť to však musíte vy, sami. Ako?

# Nájdite si nových priateľov

To je asi to prvé, čo nám môže napadnúť. A nemusel by to byť problém. Veď máte kopu kolegov, spolužiakov v škole, susedov a podobne. Určite sa vo vašom okolí nachádza niekto, s kým by ste sa mohli bližšie spoznať, spriateliť. Stačí ho osloviť, pozvať na drink, na grilovačku, či sa len tak dať do reči…

# Starajte sa viac o seba

Každý potrebuje aj svoj vlastný priestor. Človek sa musí naučiť byť sám a svoju samotu prežívať zmysluplne. Dôraz nie je na slove prežívať. Dôraz tu kladiem na slovo zmysluplne. Sú veci, ktoré môžu pomôcť zvýšiť naše sebavedomie. Tak napríklad začať chodiť do fitka a zapracovať na svojej postave. Alebo začať študovať cudzí jazyk. Alebo sa venovať nejakému hobby plnohodnotnejšie a viac do hĺbky, než ste to robili doteraz. Jednoducho, treba sa niečomu oddať. Niečomu, v čom môžete byť dobrý. A verte, že každý z nás ma na niečo nadanie.

# Nájdite si partnerku

Druhý človek, blízka duša, partnerka, láska. Všetko toto nám môže pomôcť prekonať samotu. Predsa len, práve blízky človek nám dokáže dať najviac. Využite internetové zoznamky, oslovte niekoho, kto rovnako ako vy hľadá, poobzerajte sa okolo seba. Keď budete chcieť, určite niekoho nájdete.

# Zaobstarajte si domáceho miláčika

Aj zvieratko dokáže zahnať samotu. Napríklad taký pes nám dokáže dať toľko lásky, až by ste sa čudovali. Starať sa o takéhoto parťáka však vyžaduje aj kus obetavosti a starostlivosti, nie je to len dočasná hračka, na ktorú sa vykašlete vtedy, keď vám to nebude vyhovovať. Je to živý tvor, a tak ako my, tiež potrebuje lásku. Prechádzky v prírode so štvornohým miláčikom môžu byť dobrým riešením na vyplnenie voľných chvíľ.

Riešenie je v každom z nás

Situáciu so samotou môžeme riešiť rôzne. Dôležité ale je nájsť nejaký spôsob a nerezignovať. Niečo podobné sa stalo môjmu otcovi. Bohužiaľ. Na vine je však sám. Celý život mal svoju rodinu, pracoval, neskôr dlhé roky kvôli zdravotným problémom prežil na invalidnom dôchodku. Jeho najmilšou činnosťou sa stalo posedenie so svojimi parťákmi v krčme. Všetko mu bolo dôležitejšie ako jeho rodina, viac pomáhal kamarátom, o domácnosť sa príliš nestaral, porobil sem tam niečo okolo domu. Nebol však ochotný vzdať sa alkoholu, ktorý mu pokazil celý život. Ako?

Moja mama sa s ním rozviedla, a keďže nemal žiadne zmysluplné hobby, nežil ničím, čo by mu dávalo zmysel a napokon zostal sám. A teraz nevidí zmysel svojho života. Potuluje sa po byte, priveľa fajčí, pozerá telku a žiaľ umára v alkohole. A dodnes nevie, prečo zostal sám. Vinníka hľadá všade inde, len nie v sebe. Samota a staroba sú pritom to najhoršie, čo môže človeka stretnúť. Presne v tejto kombinácii. Nechcite to zažiť a vyhnite sa tomu.

Nájdite zmysel života

Preto si dávajte pozor, aby ste nedopadli aj vy tak, ako on. Hľadajte zmysel svojho života. Je na vás, či ním bude blízky človek, vaša rodina, deti, vnúčatá alebo vaše hobby, či poslanie. Jednoducho, musí to byť niečo, čo z vás robí užitočného človeka. Pre vaše okolie alebo pre iných.

Man About, blog pre mužov

Zdroj foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov