shop-cart

Práve čítate: Hneď niekoľko dôvodov prečo piť pivo

Hneď niekoľko dôvodov prečo piť pivo

Pivo nepochybne patrí do našej kultúry. Nečudo. Patrí medzi najstaršie nápoje, ktoré ľudstvo začalo vyrábať. A v rôznych podobách ho pijeme dodnes. Veta: Idem na jedno už natoľko zľudovela, že už asi každý vie, čo znamená. A rovnako každý vie, že to pri jednom nezostane.

pivo, Man About

zdroj: menshealth.com

Práve piatok, ktorý je dnes medzinárodným dňom piva, je najčastejším dňom, kedy si pivko doprajeme. Pracovný týždeň je na konci a piatkový večer je najlepším časom na to, vyraziť s priateľmi do mesta, práve na pivko. A v týchto horúcich dňoch je dobre vychladené pivo priam lahodným nápojom, po ktorom si už len zakrochkáme blahom a opakom ruky zotrieme penu z popod nosa.

Staré ako svet

Podľa dostupných údajov sa pivo začalo vyrábať už minimálne 5000 rokov pred Kristom v Iráne, písomné zmienky hovoria zase o starovekom Egypte a Mezopotámii, odkiaľ sa postupne dostalo do celého sveta.

O pive sa bohate hovorí aj v mytológii. Podľa niektorých legiend pivo vynašiel flámsky kráľ Gambrinus (Jan Primus alebo John I.), podľa českej mytológie to bol zase boh pohostinnosti Radegast, a tak by sme mohli pokračovať ďalej v severských krajinách, Egypte, Írsku…

Prečo piť pivo

Mne pivo jednoducho chutí. Pil by som ho tak či tak, ale vždy poteší, keď si popíjanie alkoholického nápoja môžete niečim ospravedlniť. Ja si vždy pripomínam aj starú známu pravdu, že v malom množstve je aj alkohol liekom.

Existuje aj viacero zaujímavých vedeckých zistení, ktoré pripisujú práve pivu množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Poďme sa pozrieť na to, aké.

pivo, blog

#1 Pomáha srdcu.

Pitie piva v rozumnej miere (tak 2 pollitráky) denne pomáhajú prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Zistili to talianski vedci. Podľa ich zistení znížilo pitie piva ochorenia srdca o 42 %.

#2 Zlepšuje kreativitu.

Pri jednej štúdii, kde mali chalani skompletizovať slovné puzzle na čas sa ukázalo, že tí, ktorí pili pivo vykonali úlohu rýchlejšie ako tí, ktorí pivo nepili.

#3 Chráni pred cukrovkou

Pitie piva v malom množstve (max. 2 denne) môže pomôcť chrániť organizmus pred cukrovkou (typu 2). Zistili to holandské vedci.

#4 Pomáha obličkám

Fľaša piva denne znižuje riziko tvorby obličkových kameňov o 40 %. Podľa odborníkov by práve chmeľ mohol byť zodpovedný za spomaľovanie uvoľňovania vápnika z kostí, ktorý sa neskôr mení na bolestivé obličkové kamene.

#5 Rýchlejšie regeneruje organizmus

Jedno pivo po tréningu sa zdá byť lepšie ako voda. Štúdia ukázala, že pivo po tréningu dokázala ľudské telo hydratovať viac ako voda.

#6 Po pive sa páčiš viac sám sebe

Vieš ako sa hovorí, keď vidíš dievča, ktoré síce nie je najkrajšie, ale nevyzerá tak zle, aby to nespravilo pár pív… To isté sa týka nás samých. Podľa prieskumu sa po pivku sami sebe viac páčime, sme so svojim vzhľadom viac spokojní.

#7 Zlepšuje zrak

Vedci v Kanade zase zistili, že najmä ležiak (jeden denne) môže zastaviť tvorbu katarakty v očiach. Priveľa piva však môže spôsobiť pravý opak!

#8 Znižuje krvný tlak

Vedci na Harvarde zistili, že pitie piva s mierou znižuje krvný tlak.

#9 Dokáže naštartovať imunitný systém

Jedno, dve pivá denne pomáhajú imunite a zlepšujú schopnosť organizmu brániť sa proti infekciám.

#10 Posilňuje kosti

Pivko pomáha zvyšovať hustotu kostí a bráni tak riziku fraktúry.

Čo dodať na záver? Snáď už len to, že dnes večer si určite treba dopriať jedno-dve pivká! Na zdravie všetkým, čo pivo milujú tak ako ja 🙂

-Man About, blog pre mužov

Kľúčové slováUlož tento článok na neskôr