shop-cart

Práve čítate: Holandsko – krajina, kde veci fungujú

Holandsko – krajina, kde veci fungujú

Krásna krajina, milí ľudia, tisíce cyklistov a tisíce turistov. Aj takto by sa dalo jednou vetou zhrnúť Holandsko. Samozrejme, nevystihol by som ani zďaleka všetko.

Holandsko, Amsterdam, Man About, blog

Moje dojmy, ktoré si odnášam, sú veľmi pozitívne. Mám pocit, že tu, v Holandsku všetko klape ako má. Vodiči v MHD sa usmievajú a keď treba aj poradia, vlaky chodia často a nadväzujú na seba, domáci vás s úsmevom pozdravia ako prví, jednoducho vidieť, že krajina prosperuje a žije sa tu fajn.

Pre nás, turistov, je Holandsko krajinou tulipánov, veterných mlynov, bicyklov a coffee shopov, v ktorých si môžete  legálne kúpiť marihuanu. Ja som ju testovať nepotreboval, nefajčím, stačí mi pivko. Skôr som obdivoval typickú holandskú architektúru, ktorá je charakterstická na seba nalepenými úzkymi domčekmi, často dosť krivými alebo nahnutými, no a dosť prekapivo aj krásne holandské dievčatá a ženy. Je ich tu ako maku. Aj tých domov a aj tých žien.

Holandsko, Amsterdam, blog

Ako sa sem dostať

Neriešte letenky do Amsterdamu, sú dosť drahé (bežne okolo 170 eur) a lieta sa prevažne z Viedne, využite možnosť letieť nízkonakladovými aerolinkami do Eindhovenu, kde spiatočná letenka z Bratislavy (Ryanairom) vyjde 60 eur. Z Eindhovenu sa dostanete do Amsterdamu pohodlne vlakom, cesta trvá asi hodinu a pol. Z letiska v Eindhovene sa autobusom MHD (400 a 401) za nejaké 4 eurá najskôr dostanete na vlakovú stanicu, a potom si kúpite lístok do Amsterdamu, alebo tam, kde sa chystáte. My sme šli cez Amsterdam do prímorského mestečka Zandvoort aan Zee, kde nám žije švagriná. Ak sa chcete veľmi dobre orientovať, kde, ako a za koľko cestovať, veľmi vám pomôže stránka www.ns.nl. Je to skutočne dobrý pomocník. Nájdete tu trasy, spoje, ceny a mnohé ďalšie potrebné informácie.

Krajina prekvapení

Na rozdiel od Slovenska sa treba pripraviť na to, že ceny cestovania sú v Holandsku dosť vysoké. Rovnako ceny ubytovania, piva, či iných služieb. Pri cestovaní vlakom ma napríklad prekvapilo, že sme nevedomky nasadli do vagóna, kde sa nesmelo nahlas rozprávať a ani telefonovať. Jednoducho tu bola tichá zóna, kde si cestujúci čítali alebo počúvali cez sluchátka hudbu, či driemali. V ostatných vagónoch sa už rozprávať nahlas samozrejme dalo. Vlaky sú čisté, rýchle a chodia každú chvíľu. Fakt často. Lístky sa kupujú v automatoch a platí sa kartou.

Holandsko, vlaky, Man About

Karty. Dá sa s nimi platiť všade. Ale pozor! Problémy s platbou mávajú držitelia karty Visa a tiež je niekde problém platiť kreditkou. Odporúčam teda platbu bežnými platobnými kartami Maestro alebo MasterCard.

Ďalším prekvapením boli cyklisti. Takmer všade mali prednosť a lietali pomerne rýchlo po im vyhradených cestičkách, ktoré sú všade. Takže ak idete do Holandska, treba sa pripraviť na to, že im dávate prednosť! Inak sa môže stať, že vás zrámujú, lebo niektorí na to fakt šliapu.

cyklisti, Holandsko, blog, cestovanie

Počasie. To je tiež niečo, čo môže prekvapiť. Na severe Holandska nečakajte vysoké teploty. Skôr chladnejšie a veterno. Samozrejme sú tu aj teplé dni, my sme však v júli natrafili na tie chladnejšie. Najmä v Zandvoorte pri Severnom mori. Fúka tam a býva dosť chladno. Netypické je aj to, že sa tu stmieva dosť neskoro. Až okolo jedenástej večer, dovtedy je v lete ešte stále vidno.

Amsterdam

Toto mesto jedoducho treba vidieť. Ono v podstate stačí deň, ak nemáte v pláne navštevovať početné múzeá a galérie. Ja radšej uprednostňujem gastronómiu, dobré pivo, túlanie sa uličkami a pozorovanie ľudí a okolia. Amsterdam je mestom bicyklov a turistov. Je tu husto. Medzi hlavné atrakcie patria kanály, na ktorých sa plavia desiatky lodí, typické holandské domčeky, každý iný, úzky, zaujímavý. Na uliciach je cítiť vôňa marihuany. Takmer na každom kroku. My sme fajčiť nechceli, namiesto toho sme ochutnali pivko v Beer Temple, kde čapujú až 35 pív. Príjemný pubík.

Amsterdam, Holandsko, Man About

Beer Temple, Amsterdam

Chalani, no a samozrejme odporúčam prejsť sa tzv. Red Light District, alebo červenou uličkou, kde môžete vidieť babenky rôznych tvárí, ktoré spoza skla výkladov ponúkajú svoje služby. Je tam však treba ísť v noci, cez deň som ich tam veľa nevidel. Asi dospávali predchádzajúcu nočnú šichtu. Z tých pár čo som videl, boli asi dve veľmi pekné, zvyšné tri či štyri škaredé ako noc. (Aj keď noc nebýva škaredá, že?) Amsterdam žije, dňom i nocou, má svoju atmosféru. Bude sa vám páčiť.

Amsterdam, Holandsko

Haarlem

Je to menšie mesto na severe Holandska, kúsok, asi 15 minút od Amsterdamu. Rovnako ako v v hlavnom meste, aj tu sú kanály s lodičkami, otváracími mostami, peknými holandskými domčekmi a početnými reštauráciami a obchodmi. My sme sa zastavili na kávu do kaviarne by Lima.

By Lima

Nepoznali sme ju, ale niečím nás k sebe pritiahla. Intuícia. Až dnu sme cítili tamojšiu atmosféru, bolo v nej dosť plno, ale káva a zákusky boli božské. Ak budete v Haarleme choďte tam. Neoľutujete.

Haarlem, Holandsko, Man About

Na hlavnom námestí nájdete katedrálu a radnicu, v mestečku sa nachádza viacero múzeí. Stačí len pogúgliť. Mne múzeá moc nevoňajú, radšej sa len tak potulujem a pozorujem ľudí.

Haarlem, Holandsko

Zandvoort aan Zee

Malé, 15-tisícové mestečko pri Severnom mori. Do Amsterdamu vlakom 25 minút. V meste sa nachádza automobilový okruh, na ktorom sa budú konať aj preteky F1. Toto miesto je tiež charakteristické pieskovými dunami, cez ktoré je možné prejsť sa až k moru na pláž. Vedú tade asfaltové chodníky pre peších a samozrejme aj cyklistov a prašné cestičky pre kone. Práve v dunách stojí spomínaný okruh. Mňa osobne ešte prekvapilo to, že v meste sa túla a v kríkoch často odpočíva jelenia zver, my sme videli medzi domami odpočívať 4 daniele škvrnité. To veru u nás bežné nie je.

Zandtvoort, Holandsko

Zandvoort má krásnu širokú pieskovú pláž, kde sa dá počas teplých dní príjemne relaxovať a aj opáliť, voda v mori je vhodná na surfovanie, ak ak ste otužilí, tak snáď aj na kúpanie. Inak je studená, v lete dosahuje tak maximálne 19 stupňov. Na pobreží nájdete viacero stánkov s vyprážanými rybami, alebo morskými plodmi, ochutnajte, sú fakt dobré. Menu s hranolkami a dresingom kúpite za 7,50 eur, čo je na holandské pomery veľmi dobrá cena.

Zandvoort, Holandsko, Man About

Zmrzlina. O tej píšem osobitne, lebo takú dobrotu som ešte nejedol a neviem o tom, že by sa také niečo u nás na Slovensku dalo kúpiť. V podstate si do papierového pohára dáte natočiť vanilkovú alebo jahodovú zmzlinu, do ktorej si potom môžete vybrať 5 rôznych prísad. Na výber majú čerstvé jahody, ananás, kiwi, bielu čokoládu, tmavú čokoládu, mini lentilky, orechy, karamelové kocôčk, marshmellow a podobne. To všetko vám zmiešajú do zmrlinky a pekne to papáte lyžicou. Je to pecka, ja som sa toho prežral, také parádne to bolo 😀 Inak, volá sa to Swirl’s Ice Cream, ak by ste to niekto chceli otestovať.

zmrzlina, Holandsko

Eindhoven

Prvou i poslednou zastávkou holandského tripu bolo mesto Eindhoven (vzhľadom na letisko). Veľkosťou približne ako naše Košice ide o veľmi príjemné a spoločenské mesto.

Eindhoven, Holandsko, Man About

Množstvo reštaurácií, kaviarničiek a obchodíkov, v uliciach a na terasách plno ľudí. Neviem, či by sme u nás v nedeľu popoludní stretli v uliciach toľko ľudstva ako tu.

Eindhoven, Holandsko, cestovanie

V strede mesta nájdete aj krásnu katedrálu, ktorá je po celý čas otvorená pre verejnosť. V čase našej návštevy v nej boli dokonca vystavené vykopávky archeológov, ktoré ukazovali na život v tomto meste pred niekoľkými storočiami.

Holandsko, Eindhoven, cestovanie, Man About

No a Eindhoven má ešte jednen rozdiel od miest na severe. Ak tu aj fúka, ide skôr o teplý južný vietor, kým hore pri mori skôr severný a chladný.

Návštevu Holandska rozhodne odporúčam. Najmä, keď sú letenky do Eindhovenu tak lacné. Treba vidieť, zažiť, vyskúšať. Myslím, že každému, kto sa do tejto pozitívnej krajiny vydá, sa bude aj páčiť.

-Man About

 Ulož tento článok na neskôr