Možno to znie tak trochu ako hádanka, ale nie je to hádanka. Odpoveď na otázku, ktorú som položil v titulku sa dozviete v tomto blogu. Možno to pre mnohých z vás bude aj recept na šťastie.

Skúsim sa na to všetko pozrieť z dvoch pohľadov. Z môjho vlastného, ktorý denne zažívam a tiež z pohľadu jedného príbehu, ktorý som si prečítal.

Príbeh ženy

Začnem tým príbehom. Jedna žena bola v manželstve už nejaké tie roky, povedzme, že viac ako dvadsať. A viete ako to pri dlhodobých vzťahoch chodí – časom sa mnohé veci zhoršia, láska upadne. Táto žena však sedela doma, popíjala teplý čaj a čítala knihu. Popri tom trošku uvažovala. Zamyslela sa nad tým, kde je vlastne jej muž? Hovoril jej vôbec kam ide?

Potom si spomenula, že v tento deň a v tento čas už roky chodieva pravidelne hrávať futbal so svojimi kamarátmi zo školských čias. Pocítila, že je akási spokojná. Usmiala sa. Ale prečo je taká spokojná? Kvôli tomu, že sa ocitla sama? Že nie sú spolu a ona má zrazu čas aj na seba? Nie, nie je to preto. Nooo, dobre, možno trochu áno. Ale podstata tohto šťastia a spokojnosti tkvie úplne niekde inde.

Uvedomila si, že je šťastná a spokojná preto, že jej muž sa dokáže sám postarať o svoje šťastie. Že sa vie postarať sám o seba. Urobiť si svoj vlastný program. Mať svojich vlastných kamošov a stretávať sa s nimi. A to ju doviedlo k vedomiu, že aj ona je šťastná a spokojná práve preto, že je vydatá za šťastného a spokojného chlapa.

“Keď sme šťastní a spokojní, dokážeme tento dobrý pocit šíriť v našom okolí. A takýchto ľudí majú všetci radšej.”

Man About

A teraz prichádzame k hlavnej myšlienke tohto blogu. Je ňou odpoveď na otázku – čo nás robí vo vzťahu šťastnými? Nie len na začiatku. Ale aj po rokoch. Viete, čo to je? Čo je také sexy? Práve to, že sa dokážeme starať sami o seba. O svoje šťastie. A keď sme šťastní a spokojní, dokážeme svojim šťastím a spokojnosťou napĺňať aj tých druhých. Našich blízkych. Naše okolie.

A toto zažívam ja…

Teraz prejdem k mojej skúsenosti. S mojou ženou sme spolu už niečo cez dva a pol roka. Ja viem, nie je to veľa, ale k tomu nesmerujem. Chcem povedať to, že nás vzťah je dnes oveľa lepší ako na začiatku. Ľúbime sa viac, ako keď sme sa spoznali. Náš sex je lepší, ako keď sme sa spoznali. Cítime sa šťastnejší a spokojnejší. A cez tento víkend sme sa aj zobrali. Práve preto, že sme boli presvedčení, že to chceme. Nie, že musíme.

Obaja to cítime podobne. V podstate tak, ako tá žena z toho príbehu. Moja manželka sa o seba stará. Chodí pravidelne cvičiť do fitka, má svoje kamošky, s ktorými sa stretáva, má svoje vlastné rituály. A je spokojná.

Ja sa tiež o seba snažím starať. Tiež chodím pravidelne do fitka (iného ako moja žena), tiež mám svoju partiu a svojich priateľov a tiež mám veci, ktoré robím sám a ktoré má napĺňajú. Píšem pre vás blogy. Pozerávam svoje obľúbené seriály. Čítam svoju obľúbenú literatúru. Som šťastný a spokojný. Výsledkom je to, že aj náš vzťah je šťastný a spokojný. A aj sex je skvelý. Prečo? Lebo tá spokojnosť na konci dňa prinesie pozitívnu energiu aj do nášho intímneho života. Obaja to tak cítime a je to skutočne tak!

A nie je to len o sexe, aj keď práve ten je vo vzťahu veľmi dôležitý. Moja manželka mi vždy vravieva – ak chceš mať doma spokojnú ženu, tak… viete čo. Haha. To, že sa dokážete starať sami o seba spôsobuje, že sa cítite zo dňa na deň lepšie, ste produktívni v práci, menej sa vo vzťahu hádate, a to všetko šťastie a pohoda sa pozitívne podpíšu aj na vašom sexuálnom živote. Je to všetko aj o chémii – nižšia hladina kortizolu (stresového hormónu) spôsobuje to, že ste menej podráždení a nepotrebujete sa hádať, s niekým neustále bojovať. Naopak, užívate si život, všetko beriete pozitívne a váš výkon v posteli je kvalitnejší než kedykoľvek predtým.

“Starostlivosť samých o seba spôsobuje, že sa cítime zo dňa na deň lepšie, sme produktívni v práci, menej sa vo vzťahu hádame, a to všetko šťastie a pohoda sa pozitívne podpíšu aj na našom sexuálnom živote.”

Man About

Čo z toho všetkého vyplýva?

Ak chcete mať lepší vzťah a aj kvalitnejší milostný život, starajte sa viac o seba! Doprajte si. A je jedno, či je to pivko s priateľmi, pravidelné cvičenie, masáže, relax v spa centre, turistika v prírode, maľovanie obrazov, fotografovanie motýľov, čítanie kníh alebo písanie vašich pamätí… Jednoducho robte to, čo milujete! Niečo, čo nesúvisí s vašim vzťahom. Niečo, čo je len o vás samotných. O tebe.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu