Jedna z najkrajších páleníc whisky? Môže byť!

Related Articles

Ten výhľad je úchvatný. Aj takto reaguje množstvo návštevníkov pálenice na Isle of Raasay vo Vnútorných Hebridách v Škótsku, keď sa pozrie von cez presklené tabule pri destilačných kotloch. Obdivovať je tam možné množstvo vecí vo vnútri ale i von.

Táto pálenica ležiaca na severozápad od škótskej pevniny je prvou legálnou destilérkou na tomto ostrove. V 18. a 19. storočí bola destilácia alkoholu zakázaná a ľudia, ako všade na svete, tu pálili whisky na čierno. Pálenica Raasay síce začala s destiláciou len nedávno, v roku 2017, ale na tomto malom škótskom ostrove je historicky prvou legálnou pálenicou.

Foto: Raasay dist.

Vianočné prekvapenie

Prvá whisky z Isle of Raasay sa očakáva na Vianoce roku 2020. Aj napriek tomu už pálenicu navštevujú stovky ľudí. Nemôžu síce ešte ochutnávať jej vlastnú whisky, môžu však testovať určitú “náhradu”, ktorou je whisky z nezávislého plnenia. To znamená, že keď túto pálenicu whisky navštívite neobídete nasucho. Jednoducho vám nalejú whisky, ktorú získali inde, ale nepovedia vám kde a neprezradia ani jej meno. Kúpili ju a vydávajú ju za ich produkt z tzv. nezávislého plnenia. Až do času, kým sa budú môcť pochváliť vlastnou whisky.

Jedna z najkrajších

Aj napriek tomu patrí táto pálenica k jednej z najkrajších. Okrem prehliadky výrobne, ponúka aj návštevnícke centrum a aj luxusné ubytovanie s nádhernými výhľadmi na okolie. A verte, že je čo pozerať. Však posúďte z fotografií.

Môžete si kúpiť vlastný sud

foto: Raasay distillery

Zaujímavosťou je, že každý z návštevníkov si môže už dnes zakúpiť 30 litrový alebo až 190 litrový sud dozrievajúcej whisky. Tá by mala byť ako inak, rašelinová. Podľa majiteľov pálenice bude ľahko rašelinová. Ovocná a dymová. Ako väčšina škótskej z ostrovov. A môžem potvrdiť, že práve tam sa rodí tá najlepšia whisky na svete. Preto som presvedčený, že aj prvorodená single malt z Raasay bude top. Len pre informáciu, dozrieva v troch druhoch sudov.

Budú experimentovať

Pálenica Raasay je experimentálnou pálenicou, to znamená, že sa bude snažiť prekračovať tradičné hranice a skúšať nové postupy. Aké, zatiaľ nie je jasné. Ale aj to prezradí blízka budúcnosť. Budeme ju pozorne sledovať.

Pozrite si video. Škótske ostrovy sú surové, ale nádherné…

foto: Raasay distillery

Man About, blog pre mužov

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaní o novinkách zo sveta mužov.

More on this topic

Comments

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Advertisment

Popular stories

5 rád ako farebne skombinovať oblek

Ak uvažujete o viacfarebnej kombinácii obleku dávajte si pozor, aby ste napokon nevyzerali ako kričiaca paleta farieb bez ladu a skladu. Vždy zvažujte ako...

Nová “škodovka” na obzore? Tento športiak by bol výkladnou skriňou

Na internete sa objavili fotografie športovej verzie automobilu značky Škoda. Ide o skutočný zámer automobilky alebo o hoax? Čítajte tu.

50. výročie automobilka oslávila modelom GT-R

Polstoročie treba nejako osláviť. 50 rokov svojejej existencie oslavuje Nissan skutočne veľkolepo. Automobilka predstavila svoj nový model, automobil Nissan GT-R50. Nejde však o vozidlo na komerčné účely....