More

  Jeho luxusnými drevenými perami píšu aj prezidenti

  Mnohí z nás snívajú o vlastnom biznise. Nie každému sa však podarí zmeniť sen na realitu. Dominik Smrek to dokázal. Dostal nápad a nebál sa ísť za vlastným cieľom. Dnes svoje luxusné drevené perá predáva do celého sveta. A píšu nimi aj významní politici, či biznismeni. Čo mi Dominik prezradil? A s akými zaujímavými požiadavkami na výrobu pier sa stretol? Neuveríte! 

  Dominik Smrek je aj vášnivým cestovateľom,  foto: Dominik Smrek

  “Keďže sa volám Smrek, už moje priezvisko ma predurčilo k tomu, aby som pracoval s drevom. Nie je to len hobby, ale aj láska, vášeň, hrdosť a radosť v jednom. Je to ideálny spôsob ako spomaliť v dnešnom uponáhľanom svete.”

  Prečo práve drevené luxusné perá? Čo stojí za týmto nápadom?

  Nazval by som to ako “únik” z reality každodenného kancelárskeho života. Robil som prácu, pri ktorej som veľa cestoval po Európe a hľadal som možnosti ako vypnúť. Takto som spoznal pár ľudí z medzinárodnej asociácie výrobcov pier v Kanade. A nejako som sa do toho pustil. Vadili mi totiž perá, ktoré som bežne používal na písanie. Rozpadali sa, boli ľahké a skôr papier škrabali ako písali.

  luxusne pera, Man About
  Atramentové luxusné pero, foto: D. Smrek

  Čo nasledovalo za samotnou myšlienkou začať vyrábať tento produkt? Ako si sa dopracoval od nápadu k samotnej výrobe?

  Perá robím od roku 2012. Predchádzalo tomu pár stovák pokusov a omylov. Vývoj, učenie sa techniky, vzdelávanie sa o dreve. Nie je to len o tom vyrezať, vysústružiť. Chcel som do toho dať dušu, rozumieť danému drevu a vystihnúť z každého dreva a jeho kresby ten najkrajší možné výsledok

  Ako také pero vlastne vzniká?

  Celý proces začína výberom dreva, jeho preskúmaním, prípadnou stabilizáciou, čo je proces, kde sa aj poškodené dreva dajú zachrániť. Následne to je o vyrezaní, navŕtaní a následne o sústružení, leštení a výrobe obalu. Keďže som perám chcel dať pridanú hodnotu, dodávam ich v drevenej krabičke s pekným vnútrom. Celý proces ale sprevádzajú haldy pilín, dreveného prachu či polepených rúk.

  luxusne pero
  Surovina, z ktorej v rukách Dominika vzniká pero, zdroj: FB stránka D. Smreka

  Vieš vyrobiť pero aj podľa presnej špecifikácie zákazníka, na mieru?

  Samozrejme, aj keď niektorí zákazníci vedia mať požiadavky, ktoré trvá splniť aj mesiace. Nedávno som pracoval na pere z mamutieho kla. Tento kel má odhadovaný vek približne dvadsaťtisíc rokov. Boli ale aj absurdné požiadavky, napríklad pero zo stehennej ľudskej kosti.

  Podarilo sa ti preraziť aj v zahraničí, alebo sa zameriavaš výhradne na český a slovenský trh?

  Český a slovenský trh tvorí asi desatinu mojich predajov. Moje perá nájdete v dvadsiatich štátoch, ale aj v rukách rôznych prezidentov, premiérov či šéfov medzinárodne známych spoločností. Momentálne vytváram vlastný obchodný tím. Cieľom je vedieť reagovať na požiadavky klientov v šiestich jazykoch.

  luxusne pero, Man About

  Prejsť od myšlienky k výsledku asi nebolo jednoduché. Čo bolo v začiatkoch najťažšie?

  Prekonať lenivosť. Jedno pero mi zo začiatku zabralo aj päť hodín. Teraz je to oveľa menej. Najviac ma v počiatkoch výroby demotivovalo, keď nádherné pero puklo pri štarte jeho výroby. Následne som proces výroby kompletne zmapoval a eliminoval brzdiace prvky. Veľký problém bolo taktiež zohnať kvalitné drevá. Dnes nakupujem dreviny od dodávateľov z celého sveta. Pokrývam sto druhov drevín naprieč svetom a časom.

  luxusne pero, Man About

  Aký to bol pre teba pocit, keď si držal v ruke svoje prvé pero a čo ti vtedy preblyslo hlavou?

  Bol to úžasný pocit. Dokonca tým perom píšem sám doteraz. Čo mi preblyslo hlavou? Asi jediná vec, a to, že som našiel vášeň svojho života.

  Čo by si odporučil každému, kto sníva nad vlastným podnikaním a chce pretaviť svoj podnikateľský nápad do reality?

  Aby sa nebál. Vieme, že podnikateľská realita nie je vždy ružová záhrada. Lenže to, ak človek neskúsi svoj nápad, lebo sa bojí…. neznamená, že tak niekto neurobí niekde inde a podarí sa mu to vďaka rozdielnemu postoju. Taktiež si myslím, že svoj produkt má mať človek presne definovaný s jasnými cieľmi a pravidlami. Nepredávať mačku vo vreci a veriť svojim schopnostiam.

  luxusne pero, blog, Man About

  Čo je tvojim cieľom na najbližšie obdobie?

  Momentálne pracujeme na vizualizácii showroomu v Prahe. Vstup do showroomu bude cez Tardis – cez modrú lietajúcu búdku z britského seriálu Pán času /Doctor Who/. Taktiež plánujem expandovať, optimalizovať a zlepšovať výrobu.

  Výroba pera v procese, foto: D. Smrek
  Pero pred dokončením, foto: D. Smrek

  Kto je Dominik Smrek?

  Pochádza z Popradu a svoju dielňu má v Prahe. Je vášnivý cestovateľ, autor motivačnej knihy a absolútny milovník jazzu, kníh či divadla. S drevom sa hrá od malička.

  Práca s drevom vyžaduje veľa precíznosti, vzdelávania sa, pokusov a omylov. Trvalo mi tri roky skúšania a vývoja výrobnej technológie. Keďže sú drevári jedna veľká komunita, spoznal som plno lokálnych výrobcov počas mojich ciest v USA, Číne, Rusku, ba dokonca Latinskej Amerike a Nemecku. Stali sa mi nielen priateľmi ale i inšpiráciou pri tvorbe.

  Každé pero vyrába priam s detskou radosťou. Často svoje počiny streamuje na internete alebo prezentuje na výstavách, stretnutiach aj rôznych lokálnych či svetových trhoch.

  Moje perá nie sú o nič menšími cestovateľmi ako ja. Dostali sa už do 20 krajín sveta. Píšu nimi politici, právnici, lekári ale i bežní ľudia. Pero ako dar nepokazí žiadnu príležitosť.”

  Galériu pier od Dominika Smreka môžete vidieť aj na Instagrame, objednať pero je možné prostredníctvom jeho stránky woodsign.eu.

  -Man About, blog pre mužov

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img