Úvod Lifestyle Ľudia! Nemáte pocit, že niekedy žijeme ako svine? Pozrite sa na toto

Ľudia! Nemáte pocit, že niekedy žijeme ako svine? Pozrite sa na toto

-

Každý deň vytvoríme obrovské množstvo odpadu. Hromadíme tony a tony plastových tašiek, fliaš, sáčkov, hračiek a roznych predmetov. To všetko na konci dňa vyhodíme ako nepotrebný materiál. Všetko biologicky nerozložiteľný odpad. Vôbec nás nezaujíma, kde to napokon skončí a čo sa s tým bude diať. Nezaujíma nás, že svinsky ničíme našu Zem, prostredie, v ktorom žijeme. Správame sa ako prasce, ktoré žijú vo svojich výkaloch. Neveríte? Tak čítajte toto…

Toto vás šokuje: Časopis Scientific Reports pred pár dňami zverejnil správu, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej štúdie holandskej neziskovej organizácie The Ocean Cleanup Foundation. Čo nám ňou oznámili? Všetci dobre vieme, resp. sme už počuli o tom, koľko odpadkov pláva v mori. Pozrime sa len na naše jazerá a rieky. Vidíme to tiež. (Praktická ukážka na konci blogu)

Zdroj: pexels.com

Ale späť k správe. Nové zistenia uvádzajú neslýchanú vec. Vrstva odpadkov, ktorá pláva v jednoliatom zoskupení v Tichom oceáne (momentálne neďaleko Kalifornie) dnes dosahuje 1,6 milióna štvorcových kilometrov! Táto masa plastových odpadkov, tvorí plochu vo veľkosti 3-krát väčšiu ako je Francúzsko alebo 32,5-násobne väčšia ako Slovensko! Viete si to vôbec predstaviť? Tu je animované video k tejto problematike.

Plávajúci odpad podľa odhadu expertov váži okolo 80-tisíc metrických ton. Ide o najväčšiu vrstvu naakumulovanú kopu plastu na zemeguli.

Pre lepšiu predstavivosť si pozrite toto video.

Tím z organizácie The Ocean Cleanup si dal sa cieľ do 5 rokov vyčistiť až 50 percent z tohto nahromadeného odpadu. Začať s tým chce už v lete. Tieto informácie priniesol portál Eco Watch.

zdroj foto: thecivilengineer.org

Nemyslime si však, že problém sa týka len vzdialených morí, ktoré mimochodom využívame aj my na dovolenkovanie a kúpanie. Tento problém máme aj my doma, u nás na Slovensku. Pozrite sa napríklad na tento šokujúci obrázok, ktorý zachytáva rieku Bodva pri obci Jasov. Na sociálne sieti Facebook ju zdieľalo športové združenie ŠK Bodva. Nemyslíte si, že je to nenormálne? Nemorálne a odporné?

Zdroj: FB ŠK Bodva Moldava n/B.

Zdroj: FB ŠK Bodva Moldava n/B.

Ruku na srdce. Čo robíme preto, aby sme aj my, ty, každý z nás nejakým spôsobom prispel k tomu, aby sme nevytvárali skládky bordelu, ktorý tu celé naše životy hromadíme? Čo tu po nás vlastne ostane? Možno len ten odpad!

Skúsme sa v tejto chvíli, aspoň na pár sekúnd zamyslieť, čo robíme my, každý jeden z nás a ako prispievame k tomuto nevídanému svinstvu. Sme toho súčasťou? Alebo sa už snažíme minimalizovať plastový odpad aspoň vo svojej domácnosti? Ak ste ešte nezačali, tak je čas. Ja som už začal.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.