Zreli v sude pol storočia. Po 50 rokoch ich naplnili do fliaš. Ich farba je nádherná a chuť ešte lepšia. Predstavujem vám The Glenlivet, The Winchester Collection.

V čase, keď mnohí z nás ešte neboli ani v pláne, presnejšie v rokoch 1964, 1966 a 1967 vydestiloval bývalý šéf pálenice Robert Arthur výnimočný destilát. Päťdesiat rokov potom každý z nich odpočíval v dubových sudoch pod drobnohľadom expertov na whisky v pálenici Glenlivet. Počas tejto doby čakania, ktoré je pre nás mnohých nepredstaviteľná, whisky pomaly dozrievala a napĺňala sa narastajúcou hĺbkou a komplexnosťou, ktorá sa odrazila v chuti a farbe tohoto skvostu.

Ročník 1964

Prvá single malt whisky z novej Winchester Collection bola vydestilovaná ešte v roku 1964. V júni 2014 bolo naplnených 100 fliaš tohto výnimočného polstoročného tekutého skvostu. Cena za fľašu sa pohybovala v okolí 18-tich tisícok dolárov.

Táto škótska dozrievala v sudoch z amerického dubu, ktoré boli predtým naplnené bourbonom. Vôňa tejto whisky pripomína sladké hrozienka, horkú čokoládu a pomarančový krém. V chuti je možné nájsť hrušky a pomaranče, tmavé čerešne a karamel. To vedie k tomu, že jej chuť je veľmi bohatá a komplexná.

The Glenlivet 1964

Ročník 1966

Súčasný master distiller (najdôležitejší človek v pálenici, pod dohľadom ktorého sa whisky vyrába) Alan Winchester v roku 2016 naplnil sto fliaš tohto výnimočného moku. Ročník 1966 je druhou whisky, zaradenou do Winchester Collection, kolekcie pomenovanej práve po A. Winchestrovi. Je to pocta za jeho 40-ročnú prácu pre túto pálenicu.

The Glenlivet 1966

Táto škótska single malt whisky dozrievala v starostlivo vybratom sude po sherry, takže disponuje jemnou ovocnou chuťou a dostatočnou sladkosťou. Jej chuť je bohatá a farba exkluzívne jantárovo tmavá. Po otvorení tejto fľaše pocítite bohatú vôňu melasy, sušených hrozienok a domáceho marhuľového džemu. V ďalšom návale arómy tiež spoznáte náznak škorice a sladkého drievka.

Podobná je aj jej chuť – cítiť v nej ovocie, škoricu, pomaranč, jemné korenie. Od prvého dúšku až po posledný – ide o čistý luxus, ktorý poteší srdce i dušu každého fanúšika kvalitnej whisky. Nie však peňaženku. Samozrejme, vzhľadom na vek i limitovanosť edície, ide o drahú, skôr zberateľskú whisky. Vydražila sa za 31 850 amerických dolárov v dražobnej sieni Christie’s v New Yorku.

Ročník 1967

Tento rok pribudla ešte ďalšia whisky z tejto kolekcie, už tretia, a to ročník 1967. Opäť bola naplnená do fliaš ako 50-ročná. Na jej obale sa podieľal oceňovaný dizajnér Bethan Gray.

The Glenlivet 1967

V tomto prípade ňou bolo naplnených 150 fliaš. Rovnako ako predtým v sudovej sile, 48 percent. Cena jednej fľaše sa bude pohybovať okolo 25 tisíc dolárov.

The Glenlivet 1967

Aj keď ide o rovnako starú whisky ako tie predošlé, je iná. Chuťovým profilom, arómou i farbou. Za všetko môžu odlišné sudy, v ktorých whisky dozrievala. A tomu zodpovedá aj výsledok. Vôňa je charakteristická po sladkých marhuliach, broskyniach a opekaných mandliach. V chuti je cítiť pomaranče a mliečnu čokoládu. Je výnimočná ako jej predošlé “kolegyne”.

Aj keď tieto whisky nikdy neochutnáme, je dobré vedieť, že aj takéto výnimočné edície sa z času na čas dostanú na trh. Dovoliť si ich však môžu len skutoční nadšenci s plnými vreackami peňazí.

Man About, blog pre mužov

Zdroj: The Glenlivet

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu