Ak ste príležitostným konzumentom whisky, tak si asi zvyčajne pripijete obvyklejšou „blended“, teda miešanou whisky, napríklad írskymi Tullamore D.E.W., Jamesonom, či  škótskou Grant´s. Tieto whisky vznikajú miešaním destilátov z rôznych páleníc. Fajnšmekri si už ale viac potrpia na originalite a jedinečnosti chutí a vôní tohto cenného moku. Preto uprednostňujú tzv. single malt whisky, čo znamená whisky vyrobené z jačmenného sladu, v jednej pálenici. Medzi takéto značky určite patria whisky z páleníc na ostrove Islay. Jednou z nich je aj  Bruichladdich.

Whisky sa v tejto pálenici rodí pod rukami ľudí, ktorí jej výrobu považujú za svoje poslanie i životnú filozofiu. Títo ľudia stavajú na tradícii. Kvalite. Čerpajú z histórie. A svoju prácu milujú.

zdroj foto: Rémy Cointreau

Bruichladdich

Bruichladdich – toto slovo v preklade znamená skalnatú vyvýšeninu, ktorá sa vypína nad morom. Pálenica tohto mena, ležiaca na spomínanom škótskom ostrove, neďaleko mestečka Port Charlotte je v mnohom výnimočná. Viac ako na čomkoľvek si zakladá na tradícii, odmieta náhradu ľudí za počítače. „Táto pálenica používa na výrobu svojej whisky ešte staré tradičné viktoriánske vybavenie. Procesy nie sú riadené počítačmi ako v drvivej väčšine páleníc, na všetko tu dohliadajú ľudia. Všetko stojí práve na nich, na ich umení a láske k tejto práci,“ opisuje Martin Jakub, ktorý na historicky prvom whisky festivale v Bratislave viedol riadenú degustáciu pre túto značku. Jej výroba má svoje vlastné pravidlá. Jedným z nich je prirodzenosť. Žiadne urýchľovanie procesov, ale naopak poctivosť založená na pomalom zrení sladu, jeho pomalom sušení, fermentácii, pomalej destilácii. Suroviny, ktoré na výrobu tejto whisky používajú sú pritom výlučne zo Škótska. Výsledkom je veľmi kvalitná whisky s výnimočnou chuťou.

Foto: Peter Praženka

Prečo práve škótsku?

Škótske single malt whisky sú charakteristické svojimi jedinečnými chuťami. Napríklad whisky z ostrova Islay aj rôznou intenzitou tónov rašeliny alebo svojou dymovosťou. Tieto osobité a originálne chute v obvyklých „blended“ whisky nenájdete, sú totiž vyrábané tak, aby boli neutrálnejšie, menej výrazné a vyhovovali tak väčšine ľudí, ktorí whisky pijú skôr príležitostne, než by boli jej oddanými a vernými zástancami.

A ako takáto rašelinová a tiež dymová chuť vzniká? Mokrý slad, ešte predtým ako sa melie, zaparuje, kvasí a destiluje, podlieha procesu sušenia. Počas neho sa kúri rašelinou, ktorá  má potom zásadný vplyv na celkový výsledok – vôňu i chuť škótskej. A dym, ktorý vzniká pri tomto kúrení, počas sušenia zase dodáva výslednému produktu dymovú príchuť. Práve pálenica Bruichladdich vyrába whisky, ktorá je výnimočná vo viacerých zmysloch. Volá sa podľa druhu jačmeňa, z ktorého je vyrábaná, Octomore. Je najdymovejšou whisky na svete, má najsilnejší rašelinový charakter, a naviac, do fliaš je plnená priamo v sudovej sile, a teda je fakt silná – má minimálne 57 percent alkoholu, niektoré edície Octomore aj viac. Najsilnejšia Octomore, ktorá bola doteraz naplnená do fliaš obsahovala až 69 % alkoholu.

foto: Peter Praženka

Životná filozofia

Výroba whisky nie je pre ľudí, ktorých tento priemysel zamestnáva, len pracovnou povinnosťou. Je pre nich najmä záľubou, umením, životnou láskou i filozofiou. „Pri výrobe 10-ročnej whisky musíte rozmýšľať nad tým, čo bude o 10 rokov, keď ju budete predávať,“ prízvukuje whisky ambasádor Václav Rout zo spoločnosti Rémy Cointreau. Už na začiatku musíte podľa neho vedieť, akú whisky vlastne chcete vyrobiť, akú má mať chuť, farbu, vôňu. A tomu potom producent prispôsobuje celý spôsob výroby. A až na jeho úplnom konci zistíte, že whisky, ktorú práve pijete, má nekonečnú zmes vôní i chutí.

Vedeli ste, že?

  • Škótska je whisky, írska a americká whiskey?
  • Na výslednú chuť whisky majú vplyv nielen kvalita vody, sladového jačmeňa, proces sušenia, sudy, v ktorých dozrieva, ale i vzduch a prostredie, v ktorom sa whisky skladuje?
  • 60 – 70 percent arómy whisky, ale aj jej farba pochádzajú práve z dubových sudov, v ktorých zreje?
  • Približne 2 až 5 percent whisky sa pri dobe zrenia odparí? Hovorí sa tomu tzv. anjelská daň. V Škótsku sa takto zo sudov ročne odparí až 16,8 milióna litrov whisky.
  • Po naplnení whisky do fliaš už proces zrenia a jej starnutia neprebieha? Ak teda kúpite fľašu 10-ročnej whisky, o ďalších desať rokov bude stále 10-ročná a nie 20, ako by ste možno predpokladali.

Zdroj: Rémy Cointreau, svetwhisky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu