shop-cart

Práve čítate: Manuál pre oteckov! Ako si poradiť s miminom?

Manuál pre oteckov! Ako si poradiť s miminom?

My muži niekedy potrebujeme od našich žien pripraviť zoznam vecí na nákup, zoznam úloh v domácnosti alebo návod na to, ako sa postarať o nášho malého potomka. Nie vo všetkom sme takí zruční ako naše polovičky, pokojne si to priznajme. Ony zase nie sú zručné v niečom inom, čo my sme! Rovnováha musí byť.

pre oteckov, man about

foto: pixabay.com

Takto sa mi dostal do rúk jeden návod pre oteckov, ktorí ešte nemajú veľa skúseností a zručností s malým bábätkom. Ja som asi jedným z nich. Vlastné dieťa ešte nemám, hádam čoskoro. Aj keď nemožno povedať, že som úplný začiatočník, v puberte som v podstate opatroval (prebaľoval, kŕmil, kočíkoval) moju mladšiu sestru. Ale to už uplynulo veľa času a veľa vecí sa zmenilo. Neviem odhadnúť, ako by som sa zhostil úlohy opatrovateľa malého bába, keby mi ho vložili do rúk napríklad teraz.

Priznajme si, nie sme mamy

A čo vy? Možno je medzi vami mnoho takých, ktorí sa chystajú byť otcami, alebo sa nimi akurát stali. Práve vy možno oceníte tento manuál, ktorý pre nás pripravili ženy. V niektorých bodoch s nami hovoria ako s ťuťmákmi, ale možno práve to niekedy potrebujeme…

Dobre, dobre, mama je mama. Tá má so svojim dieťaťom vybudované veľmi hlboké puto ešte dávno predtým ako uzrie svetlo sveta, skôr, ako vypláva z hlbokých plodových vôd na tento utešený svet. My muži sa k tomu, čo sme stvorili, dostávame až potom, s miernym strachom sa snažíme dotknúť tej malej živej bytosti, ktorá je taká krehká, červená, pokrčená a navyše vydáva divné zvuky, ktoré nám pília uši. Ale netreba sa báť, vravia ženy, vraj to zvládneme. Ja sa bojím najmä prebaľovania, neviem či zvládnem bez rúška na nos ten smrádok, keď sa bábo pototo… Na toto mi dajú ženy akú radu? Asi žiadnu. V zozname som ju nenašiel.

pre oteckov, Man About

Manuál prvej pomoci

Poďme ale k sľúbenému manuálu. Tu je niekoľko rád od ženy, poradie je randomácke, teda dôležitosť jednotlivých babských rád si určite sami.

Tento zoznam rád pre oteckov si pokojne vytlačte a nalepte na stenu, zíde sa vám sem tam doňho nazrieť ako do kuchárskej knihy. 😀 Ja som k nemu pridal ešte niekoľko mojich postrehov, ktoré som vyznačil kurzívou a pre istotu dal aj do (zátvorky), aby ste vedeli, že to som dopĺňal ja. Keď už s nami jednajú ako s neschopákmi. 🙂

Takže toto nám radia ženy:

 • Ak si drobca konečne navliekol do „bodyčka“ a ideš ho prebaľovať, neunúvaj sa tým, že ho budeš celého vyzliekať. V rozkroku sú čarovné gombíky, ktoré stačí rozopnúť. (A ako viete, že vieme, čo je bodyčko? Ale gombíky vieme čo sú, o to strach nemajte)
 • V prípade, že bude chladno, vytiahni z detskej skrine studené tóny farieb. Keďže si však chlap (ups, nie je drzá?), poďme na to zrozumiteľnejšie: zelená, modrá, fialová,… (Nerozumiem tomu, prečo nemám obliecť práve teplé farby, keď je vonku zima? Ale vraj studené farby hrejú. Nie je svet naopak?)
 • Keď ideš dieťatko nakŕmiť, nezabudni na podbradník. Určite sa ti nebude chcieť dookola prať a upratovať všetko naokolo. Je to aj pre tvoje dobro. (Možno je fajn mu nechať podbradník na krku po celý deň, takto aspoň nezabudnem. A keď slintá, zíde sa, či?)
 • Drobca nezabudni kúpať. Potom ho zabaľ do uteráku s kapucňou. A ak nechceš pol dňa utierať podlahy, priprav si aj handry. Po tejto vodnej párty bude voda všade naokolo. (Ja uterák s kapucňou volám župan. A handry? Predložka k vani nestačí? My sme moderná domácnosť!)
 • Bolí ťa už hlava z neustáleho plaču? Skús cumeľ. Nefunguje? Tak skús hojdačku. Opäť márne? Zober zavinovaciu deku a našu ratolesť do nej zabaľ. Stále nefunguje? Zapoj kreativitu a jednoducho si poraď inak. (Keď ma už bude bolieť hlava, odovzdám štafetu mamine!)
 • Naše dieťa má rovnaký problém ako ty. Nikdy nemá obe ponožky do páru. Priprav sa na to a nezabudni ich prať. Aj napriek tomu si zabudol? Potom budeš musieť nakúpiť ďalšie, no jedine z biobavlny a platí aj pri ostatných druhoch oblečenia. (Áno áno, chcem aby bolo moje dieťa ako v bavlnke. A aký taký prehľad mám, viem, že oblečko z biobavlny predávajú napríklad v Kauflande a za fajn peniaze.)

zdroj: Kaufland

 • Ak vonku svieti slnko ako o život, buď pripravený. Drobec musí mať na hlave ochranu, napríklad klobúčik alebo čiapku. (Ochranu na hlavu pri šialene páliacom slnku by sme mali mať aj my oteckovia, a to nám neporadíte?)
 • Ak je zima, dodržiavaj cibuľový princíp. Hmm, asi však nevieš, čo to znamená. Dieťatku daj vždy o 1 vrstvu oblečenia viac, ako si myslíš. A ak sa budeš báť, či mu nie je príliš teplo, skontroluj zátylok. Mal by byť teplý a suchý. PS: do „kabelky“ si vezmi aj náhradné oblečenie, pretože ak sa drobec prepotí, budeš ho musieť prezliecť do suchého. Prosím, nezabudni čiapku, rukavičky, šálik ani prikrývku. (Mohli by ste vedieť, že my kabelky nenosíme.)
 • Ak svieti slnko, drobca obleč do teplých tónov farieb. Opäť po lopate: biela alebo jemné farby. Nezabudni taktiež kontrolovať, či sa nadmerne nepotí. Ak áno, vyzleč, chvíľku nechaj a prezleč. (Zase tie farby a zase naopak? Obleč, vyzleč, prezleč, nekomplikujete to nejako náhodou?)
 • Nahliadni aj do svojej skrine, vyber z nej staré tričko a nazvi ho „odgrgávacím“. Alebo použi starú bavlnenú plienku či uterák. Zvykaj si na to, že drobec si bude musieť po jedle odrgnúť. Ak si nechceš zašpiniť svoje cool oblečenie, určite na to nezabudni. (Radšej budem chodiť celý deň s odgrcávajúcim uteráčikom okolo krku. Lebo inak neviem, neviem, pri toľkých povinnostiach a chaose s farbami, mám myslieť aj na odgrcávanie?)
 • V skrini nájdeš všetko, čo náš malý lezúň potrebuje: body, dupačky, pančušky, pyžamká, čiapočky, podbradník, tričká, tepláky, uteráky s kapucňou, …. Ak nepoznáš niektoré z týchto cudzích slov, nájdi si to na internete. (Poprosíme označiť každú poličku s patričným oblečením štítkom alebo kartičkou, lebo my sme už asi totálni idioti.)
 • Ostatné zistíš za pochodu, no nemusíš sa báť, kojiť nemusíš! (To vážne? Fuuu, to som si vydýchol, lebo ja som bol pripravený už na všetko!)

Oteckovia, toto určite nie je posledný blog, venovaný výchove detí. Nejako ma to začalo baviť a keď už budem aj ja skutočným otcom, to už len budem múdry! Potom dáme zopár rád aj našim ženám, na nejaké vychytávky pri výchove prídeme aj my, “nevzdelaní muži.”

-Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr