Mnohí z nás ešte stále žijú v stereotypoch minulosti. Muž má zabezpečovať rodinu a žena má variť, upratovať, prať a starať sa o deti. Páči sa vám takáto predstava? Ak áno, vedzte, že vaše manželstvo nebude dlhodobo fungovať.

Jednoducho, nerovnováha sa raz musí prejaviť. A potom to celé vybuchne a vzťah sa rozpadne. Ako to mu predísť? Neviem ako vám, ale mne sa to zdá ľahké. Vzťah musí byť v rovnováhe, povinnosti musia byť v rovnováhe. Nič už dnes nie je tak, ako bolo kedysi. Nechodíme na koňoch, nepoužívame telegram a nechodíme telefonovať na poštu do kabínky.

Rovnako je to aj vo vzťahu medzi mužom a ženou. Medzi manželom a manželkou. Takže zabudnite na rod. Na to, kto je muž a kto je žena. Rozdeľte si vaše úlohy vo vzťahu, vo vašej domácnosti na základe spoločnej dohody. Normálne si sadnite a povedzte si, kto bude mať čo doma na starosti. Verte mi, ja to mám vyskúšané u nás doma a funguje to. Samozrejme, stane sa, že niekto si svoju povinnosť z času na čas nesplní, ale aj to patrí k životu.

Foto: pixabay.com

Vrátim sa ale k podstate a tou je dohoda na fungovaní vecí. Na fungovaní vzťahu. Lebo, keď si takýto systém nastavíte, váš vzťah bude oveľa lepší a aj váš život bude krajší a hodnotnejší.

Rozumní ľudia sa dokážu dohodnúť

K tomu, aby ste sa dokázali dohodnúť, obaja partneri vo vzťahu musia rešpektovať tieto pravidlá:

  1. Obaja partneri (manželia) majú rovnakú hodnotu a rovnaké postavenie vo vzťahu. Nikto nie je viac ako ten druhý.
  2. Obaja partneri sú schopní identifikovať svoje želania a túžby i želania a túžby toho druhého.
  3. Obaja partneri sú ochotní debatovať o prianiach a želaniach toho druhého.
  4. Obaja partneri dokážu vysvetliť, prečo sú pre nich tie ich priania a želania dôležité.
  5. Ani jeden z partnerov sa nesnaží uprednostniť splnenie svojich želaní pred partnerovými.
  6. Obaja partneri sú schopní a ochotní podvoliť sa dohode o splnení prianí toho druhého.
  7. Obaja partneri sú ochotní učiť sa a meniť sa na základe vecí, na ktorých sa spoločne dohodli.

Dobré manželstvo je totiž o súhre oboch partnerov, o naplnení túžob dvoch, nie iba jedného.

U nás doma to funguje

Úplne ideálne je, ak sa o týchto veciach ani nemusíte baviť a rozdelíte si to automaticky a prirodzenou cestou. Tak, ako to cítite a obaja chcete. Tak napríklad: U nás doma ja nakladám a vykladám umývačku, vysávam a zmývam podlahu, utieram prach. Navyše ešte pečiem chlieb. Moja žena udržiava čistotu v kúpeľni a na toalete, perie a suší, skladá prádlo. Pripravuje jedlá, ktoré sú jej dominantou. Obaja striedavo varíme, obaja spoločne chodíme na nákupy. Takto sme si to vyskladali úplne prirodzene a funguje to.

Samozrejme, nie každý pár to dokáže urobiť takouto prirodzenou formou. Ak je problém, je potrebné si spolu sadnúť a podeliť si povinnosti. A umožniť si vzájomne naplniť aj túžby. Opakujem, nikto tu nemá navrch a nikto nie je vo vzťahu ten menejcenný. Nemal by byť.

Nielen povinnosti, ale aj radosti

Rovnako to platí aj o voľnom čase. Ak chce jeden z partnerov tráviť voľný čas svojim hobby, ten druhý by mu to mal umožniť. Každý mý totiž právo na svoj osobný priestor, svoj voľný čas, svoje záľuby a obľúbené aktivity. Každý. Partner i partnerka. Aj na tom sa dá dohodnúť. A zase príklad z mojej rodiny: Keď idem na drink s mojim kamarátom, moja manželka mi zapraje pekný večer a príjemnú zábavu. A vie, že prídem domov v normálnom stave, nie ako zver.

Keď si naplánuje stretko s kamoškami moja manželka, poprajem jej príjemnú zábavu a pekný večer. Tiež viem, že príde domov ako dáma a nie ako prasiatko. Dôverujeme si. Sme predsa dospelí ľudia.

Spoločné aktivity

A napokon, sú veci, ktoré ako manželia robievame spolu. Lebo aj to je dôležité. Spolu ideme do fitka, keď sa tak dohodneme. Spolu ideme na pivko, prediskutujeme tam v neformálnej atmosfére všetko, čo potrebujeme. Spolu ideme na víkend mimo mesta a spolu si oddýchneme. Spoločné aktivity sú pre kvalitný vzťah dôležité.

A áno, zatiaľ nemáme deti. Ale verím, že ich do toho všetkého, o čom som písal, dokážeme zakomponovať. Obaja sme totiž rozumní ľudia a vieme, že ak chceme mať aj naďalej krásny vzťah a fungujúce manželstvo, je a musí to byť v našom spoločnom záujme.

Nema problema…

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu