Máte bradu? Ak áno, tak čítajte ďalej. Ak nie, čítajte tiež, aby ste vedeli, ako je to s dĺžkou brady a veľkosťou vašich semenníkov. Vedci to už odkryli a ja vám o tom prinášam všetko podstatné.

Zdroj foto: pixabay.com

Poďme rovno k veci. Dnes sú brady celkom v móde, no nie? Vidíme ich u mnohých mužov naokolo. Vedci to však vidia jasne a tvrdia – tí, ktorí majú dlhú bradu, majú malé gule. Pardon, semenníky.

Vážne, ale pobaví

Sú témy, ktoré zaujmú. Pobavia. A túto beriem ako jednu z nich. Píšem o nej aj preto, že sa týkajú nás, mužov. Samcov. A tiež preto, že ja bradu nemám. Takže som v kľude.

Je to dokázané!

Tento mesiac bola zverejnená zaujímavá štúdia v časopise Royal Society B. Vedci sa vo svojom výskume pozreli na sto rôznych druhov primátov, vrátane ľudí. A zistili, že veľkosť semenníkov sa líši druh od druhu. Niektoré ich majú vo veľkosti hrášku, iné vo veľkosti tenisových loptičiek. Ale to nie je asi žiadne prekvapko. Čo je však zaujímavé? To, že druhy, ktoré mali malé “gule” mali dlhšiu srsť. A vyzerá to tak, že táto súvislosť platí aj u ľudí.

Primát

Boj o samice

Vedci tvrdia, že všetci samci, ktorí žijú v konkurenčnom prostredí, a teda bojujú o samice (my muži o ženy), majú rovnaké poslanie – splodiť potomkov. A ako teda uspejú v boji o samice? Podľa autorov štúdie tak, že si vytvárajú rôzne formy prejavov, ktorými ukazujú, že sú pripravení, že sú tí najlepší a majú tiež zastrašiť konkurenciu. Tak napríklad niektorí samci majú okázalé ornamenty na srsti, iní zase produkujú množstvo spermií.

Buď, alebo…

Ako teda vedci zistili, že je tu súvislosť medzi dĺžkou brady a veľkosťou semenníkov? Pozorovaním. Prišli na to, že niektoré druhy samcov, ktoré mali bradu, veľkú hrivu, alebo inak ozdobené telo pri snahe o dvorenie, mali menšie “nádobíčko”. A povedali to jasne: Samec buď môže byť dobre ozdobený (bradou, zježenou srsťou, hrivou a pod.), alebo niekde inde dobre obdarený. Len ťažko ide mať oboje súčasne. Vyžadovalo by si to od organizmu príliš veľa energie.

Tak čo, s bradou alebo bez?

Tak ako to teda je

No a ak tieto zistenia premietneme do nášho ľudského sveta, vieme to rozmeniť na drobné asi nasledovne: Ak sa pýšite dlhou bradou, alebo aj dlhými vlasmi, príroda vám niekde pravdepodobne uberie. A podľa skúmania primátov sa zdá, že tým miestom môžu byť práve vaše “gule”.

Ibaže by neboli…

Man About, blog pre mužov

Zdroj:  askmen.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu