More

  Môj domáci chlieb – výborný a zdravý /recept/

  Pre tých, ktorí si nedokážu odoprieť chlieb, ako ja, tu mám recept na domáci chlebík, ktorý vrelo odporúčam. Aj tým, ktorí jedia zdravo.

  Snažím sa udržiavať si dobrú postavu a zbytočne nepribrať. Pravidelne cvičím a to všetko sa odzrkadľuje na mojom zdraví i na postave. Základ je kvalitná strava. A ako hovoria odborníci – nie je dobré, ak z jedálneho lístka odstránime dôležité a potrebné potraviny. Medzi ne patrí aj chlieb. Ten náš každodenný.

  Výsledok – chutný a čerstvý chlebík

  Jedzte normálne a zdravo

  Po porade s výživovým poradcom som si začal piecť svoj vlastný chlieb. V obchode už chlieb asi rok vôbec nekupujeme, každý týždeň si pečieme vlastný. A podľa odporúčania – minimálne 50 percent môjho chleba tvorí celozrnná múka. Tá obsahuje viac vlákniny a je zdravšia ako klasická múka.

  Chlieb by sme z našej stravy úplne vylúčiť nemali. Aj vtedy, ak chudneme. Chlieb je vhodné jedávať ráno. Obsahuje zdravé sacharidy, ktoré naše telo potrebuje a zároveň máme celý deň na to, aby sme kalórie, ktoré z neho prijmeme, zároveň spálili.

  Ja sa týchto rád držím. Každé ráno si dám jeden krajec môjho domáceho chleba. A nepriberám. Ak chudnete, rátajte si kalórie, ktoré počas dňa prijmete. Existujú na to aplikácie. A potom sa držte jednoduchej rovnice: Musíte viac kalórií spáliť ako prijať. A nemusíte sa vzdávať normálnej stravy na úkor kadejakých reklamných práškov, ktoré sú odporné a nezdravé…

  Recept na môj chlebík

  Ak vás zaujíma, ako môj chlieb pečiem, tu je recept.

  Potrebujeme: 400 g celozrnnej múky, 400 g hladkej múky, čerstvé droždie, voda, soľ, cukor, rasca, olej, mlieko.

  Postup:

  Kvások z droždia

  Do 200 ml teplej vody dám 2 čajové lyžičky cukru a štvrťku z kocky (cca 15 g) čerstvého droždia. Poriadne to rozmiešam a droždie lyžičkou popučím o stenu misky, aby tam neboli hrudky. Pridám 1 polievkovú lyžicu vlažného mlieka a zamiešam. Nechám 15 minút postáť na teplom mieste, kým kvások pekne napuchne.

  Cesto

  Do ďalšej misky so odvážim 400 g celozrnnej múky a 400 g hladkej múky. Môže byť aj pomer 450 g celozrnnej múky 350 g hladkej múky. Pridám dve čajové lyžice soli, a od oka rasce. Zmiešam.

  Keď pekáreň začína miešať cesto

  Ja následne využívam pekáreň na chlieb, v ktorej však chlieb nepečiem, len ho tam nechám vymiešať a vykysnúť cesto. Používam na to program, ktorá trvá 1:30 hod. Do nádobky nalejem trochu oleja, potom vylejem kvások, pridám ďalších 200 ml vlažnej vody a vysypem zmes múky. A spustím program.

  Ak nemáte domácu pekáreň, tak to urobíte nasledovne: Zmiešajte kvások a zmes múky vo väčšej miske, pridajte ešte 200 ml vlažnej vody, možno (môže a nemusí byť), pol deci vlažného mlieka, lyžicu oleja. Toto všetko zmiešajte kuchynským robotom, resp. ručným mixérom s hrubšími miešacími hákmi na cesto. Miešajte aj desať minút, nech je cesto poriadne vymiešané. Cesto by malo byť celkom tuhé, hutné, nie riedke.

  Keď máme cesto vymiešané, necháme v miske kysnúť. Zakryjeme utierkou a necháme v teple. Hodinu a pol, dve.

  Ide sa piecť

  Keď je cesto vykysnuté, dosku poprášime hladkou múkou a na ňu vykydneme cesto a vytvarujeme do bochníka. Tá múka je tam na to, aby sa nám cesto nelepilo, takže pekne bochník pováľame v múke.

  Rúru si necháme vyhriať na 250 stupňov a vložíme do nej nádobu s vodou, ktorá tam ostane počas pečenia. Keď je rúra vyhriata, vložíme do nej chlieb, ktorý položíme na plech vystlatý papierom na pečenie. Chlieb ešte pred vložením do rúry chlebík natrieme slanou vodou. Rúru stiahneme na 220 stupňov a pečieme 45 minút.

  Po upečení

  Potom chlieb vyberieme z rúry a hneď ho natrieme slanou vodou. Poriadne natrieme, štetcom na pečenie. Zakryjeme ho čistou utierkou a necháme vyhladnúť.

  Môj chlebík pred rozkrájaním

  Keď je chlebík studený, ja si ho celý nakrájam a odložím nakrájaný v mikroténovom sáčku do mraziaka. Medzi každý krajec chleba vkladáme papier na pečenie, aby sa v mraziaku kúsky nezlepili. Potom si každý večer vyberieme len toľko krajcov, koľko ráno plánujeme zjesť. Nechám ich celú noc v mikroténovom vrecku, ráno sú mäkké a čerstvé.

  Vychytanie múch

  Pečenie chleba nie je ťažké, ale ťažké je vychytať muchy. Ja som sa napríklad naučil, že nie každá celozrnná múka je dobrá. Stávalo sa mi, že keď som použil inú, chlebík mi pekne nenapuchol a bol príliš hutný a rýchlo tvrdol. Ďalšia finta, na ktorú som prišiel až po dlhšom čase je to, že čím viac droždia dáte, tým rýchlejšie chlebík tvrdne. Takže naopak – nedávajte do kvásku zbytočne veľa droždia, chlebík bude vláčnejší a lepší. No a ešte jedna rada na záver – potieranie horúcej kôrky slanou vodou, a poriadne, je dôležité preto, aby kôrka poriadne zmäkla. Inak bude tvrdá a bude sa ťažko krájať i jesť.

  Tento chlieb je super, je zdravý a veľmi chutný. Iný už ani nejeme. A každému, komu dáme ochutnať chváli.

  Takže – vyskúšajte. Ak by ste potrebovali s niečím poradiť, napíšte mi.

  Man About, blog pre mužov

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img