Úvod Whisky Monkey Shoulder – hipster medzi whisky

Monkey Shoulder – hipster medzi whisky

-

Poznáte to – nesiete extrémne ťažké tašky s nákupmi a tešíte sa, keď ich konečne položíte. Potom si povzdychnete, že máte vyťahané ruky ako opica. Asi takto podobne sa dávnejšie cítili pracovníci pálenice, ktorí museli deň čo deň veľkými lopatami obracať sladový jačmeň, keď ho sušili v miestnostiach s teplým vzduchom. Táto manuálne náročná práca im postupne deformovala ramená. Na ich počesť vznikla whisky, ktorá dnes nesie názov Monkey Shoulder, teda opičie rameno.

Dozviete sa:

  • Aká je Monkey Shoulder
  • Ako sa vyrába
  • Prečo je cool a koľko stojí

A práve tri opice, ktoré dotvárajú veľmi pekný dizajn fľaše, sú symbolom tejto škótskej blended malt whisky. Čo vlastne znamená blended malt? Je miešaná výhradne zo sladových, čiže single malt whisky, nenachádzajú sa v nej žiadne prímesi iných obilnín. Monkey Shoulder vznikla zmiešaním troch výnimočných škótskych single malt whisky – Glenfiddich, Balvenie a Kininvie. Každá zo spomínaných single malt dozrieva 6-12 rokov v sudoch po bourbone a potom sa maximálne z 27 sudov zmiešajú dohromady. Tento blend sa ešte následne, po dobu 3-6 mesiacov necháva zrieť pohromade, aby sa jednotlivé whisky pekne nenásilne spojili a ich chute sa krásne zasnúbili jedna s druhou.

Foto: P. Praženka

Trendy a cool

V každom prípade je táto jedinečná whisky cool a je predurčená najmä pre mladšiu generáciu. Pre ľudí, ktorí radi zájdu s priateľmi po práci na drink do svojho obľúbeného baru, alebo obľubujú organizáciu domácich party. Monkey Shoulder je cool nielen svojim názvom, dizajnom fľaše, ale aj svojou chuťou a využitím. A ako chutí? Je veľmi ľahká, sladká, cítiť v nej karamel, med, zelené jablko, v závere slad, vanilku, jemné dubové drevo. Práve ľahkosť a jemnosť tejto chutnej whisky ju predurčuje aj na využívanie pre účely miešaných drinkov. A tu sa opäť pristavíme.

Foto: Denis Veselý

Monkey Shoulder sa práve pre spomínané vlastnosti stala už po druhýkrát po sebe najobľúbenejšou, alebo inými slovami – najviac trendy značkou škótskej whisky v top baroch po celom svete. Takéto prestížne ocenenie jej udelili špičkoví profesionálni barmani, ktorí pracujú v rôznych exkluzívnych baroch. Práve oni veľmi radi využívajú Monkey Shoulder na prípravu rôznych miešaných drinkov.

Rusty Nail koktejl

Obľúbené sú napríklad Ginger Monkey, Monkey Jam Sour, Monkey Mojito, Rusty Nail, alebo Apes and Apples.

Foto: P. Praženka

Kvalita verzus cena

Keď si zoberiete, že Monkey Shoulder je veľmi žiadaná whisky v špičkových baroch sveta, a tiež to, že je tvorená z troch vysoko kvalitných škótskych single malt whisky a navyše, keď sa zahľadíte na krásnu štýlovú fľašu, ktorá perfektne padne do ruky, zistíte, že pomer kvality a ceny je viac než dobrý. Za cenu pod 30 eur sa určite oplatí mať ju vo svojom domácom bare, alebo ju využiť ako skutočne štýlový a netradičný darček pre vášho priateľa. A nemusí byť ani hipster. Stačí, keď mu chutí whisky. A potom si tieto tri opičky na fľaši určite zamiluje…

Foto: P. Praženka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.