shop-cart

Práve čítate: Na malom ostrove Islay pribudne nová pálenica whisky. Už jedenásta

Na malom ostrove Islay pribudne nová pálenica whisky. Už jedenásta

Na škótskom ostrove Islay má pribudnúť nová pálenica whisky. Tento malý kus pevniny má pritom len 3000 obyvateľov, ale onedlho už môže mať 11. pálenicu. Každá rodina, ktorá na ostrove žije je nejakým spôsobom prepojená s výrobou whisky.

Islay

Pálenice na ostrove Islay, obr. SecretPeter

Nový zámer postaviť pálenicu whisky na tomto ostrove prednedávnom oznámila spoločnosť Elixir Distillers z Londýna, ktorá je nezávislou plničkou fliaš a vlastnia ju zakladatelia The Whisky Exchange Raj Singh a Sukhinder Singh. Nový liehovar by mal stáť medzi pálenicami Port Ellen a Laphroaig, na južnom pobreží ostrova Islay. Ten je charakteristický výrobou ťažších dymových rašelinových whisky. Pre fajnšmekrov sú práve toto tie najlepšie whisky na svete.

nová pálenica, Islay

Koncept novej pálenice, zdroj foto: thedrinkbusiness.com

Sukhinder Singh ohlásil nový projekt na verejnom prejednávaní v meste Port Ellen. Pre médiá sa však odmietol vyjadriť o plánovanom zámere až dovtedy, kým nebude oficiálne schválený. Zároveň však prezradil, že akonáhle videl priestor, kde by mohla nová pálenica stáť, okamžite sa doňho zamiloval.

Stávať by sa malo na ceste, ktorá je svätým grálom ciest whisky, teda na trase popri páleniciach Laphroaig, Lagavulin a Ardbeg, po ceste do Kidalton Cross.

Islay

ostrov Islay, zdroj foto: lovefromscotland.co.uk

Zatiaľ ešte nie je známy potenciálny názov novej pálenice. Elixir už dnes plní do fliaš sériu whisky z ôsmych páleníc z tohto ostrova. Táto spoločnosť už tiež vyrába single malt whiskey Port Askaig z neznámeho liehovaru, predpokladá sa, že je ním Caol Ila.

port ellen distillery

Pálenica Port Ellen,zdroj foto: lovefromscotland.co.uk

Časový harmonogram novej potenciálnej pálenice počíta so začiatkom výstavby v prvom kvartáli roku 2019, v prípade, ak všetky potrebné povolenia získa do konca tohto roka. S destiláciou by sa malo začať nasledujúci rok po začatí výstavby.

Koncom tohto roka by mala byť na ostrove Islay otvorená ďalšia nová pálenica Ardnahoe, v blízkosti Port Askaig. Navyše, spoločnosť Diageo už dnes pracuje na pláne znovuotvoriť pálenicu Port Ellen.

Whisky priemyslu sa dnes jednoducho darí a nové pálenice rastú ako huby po daždi. Bude veru čo piť páni, nemyslíte?

-Man About

Zdroj: whiskycast.com

 

Kľúčové slová

, , , , ,


Ulož tento článok na neskôr