Úvod Whisky Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

Mladá pálenica s rukopisom Marka Reyniera.

-

Mladá írska pálenica Waterford predstavila svoje prvé dve novinky určené pre európsky trh. Ich názvy sú Waterford Bannow Island a Waterford Ballykilcavan. Stojí za nimi známa osobnosť vo svete whisky Mark Reynier.

Šéf distiller Ned Gahan a zakladateľ pálenice Mark Reynier. Zdroj: Waterford distillery

Pálenica uvádza tieto whisky ako súčasť limitovanej edície Single Farms Origins. Znamená to, že na ich výrobu bol použitý sladový jačmeň z jedinej farmy. Mottom tejto pálenice je francúzske slovo terroir. O čo ide? V preklade je to pojem, ktorý hovorí o vplyve prírodných podmienok, pôdy a podnebia na konkrétnu plodinu, v tomto prípade na sladový jačmeň.

Za touto stratégiou vidíme rukopis Marka Reyniera, ktorého jeho spoločníci pred pár rokmi vyšachovali z destilérky Bruichladdich v Škótsku (ostrov Islay), aby ju následne predali. Mark potom odišiel do Írska, kde si založil pálenicu Waterford. Písal som už o nej v predchádzajúcom blogu.

Odborníci sa už desiatky rokov sporia o tom, čo má najväčší vplyv na výslednú kvalitu a chuť whisky. Niektorí tvrdia, že voda, iní, že destilačné kotle, ďalší, že drevo, v ktorom whisky dozrieva. A podľa Marka Reyniera je to prapodstata whisky, sladový jačmeň.

Pálenica Waterford spolupracuje pri dodávke sladového jačmeňa so štyridsiatimi regionálnymi farmami. Každá z nich pestuje svoj vlastný jačmeň určený na výrobu whisky. V ich prípade je slovo terroir vnímané ako vplyv slanosti vo vzduchu na pobreží a tiež piesočnatej pôdy. Príkladom týchto podmienok je farma Ed Harpurs, ktorá dodáva jačmeň pre whisky Waterford Bannow Island.

Zdroj: Waterford dist.

Iný jačmeň zase rastie na úrodných poliach patriacich farme Davida Walsha, ktoré chránia tamojšie lesy. Tu zase rastie jačmeň, ktorý sa používa na výrobu whisky Waterford Ballykilcavan.

Zaujímavosťou pri týchto whisky je fakt, že jačmeň na každú z nich sa spracúva osobitne, takže je možné zistiť základ každého jedného sudu dozrievajúcej whisky. Na každej fľaši je vytlačený špeciálny kód, ktorý poskytuje prístup k množstvu informácií pre každého “whiskypiča” cez oficiálnu stránku pálenice. Transparentnosť informácií o každej fľaši whisky je pre nich veľmi dôležitá. A je akýmsi špecifikom práve tejto destilérky.

Whisky z tejto špeci edície boli plnené do fliaš so silou alkoholu na úrovni 50 %. Dozrievanie whisky nie je vo Waterforde zlatý grál (sústredia sa skôr na kvalitu jačmeňa) a aj preto neriešia farbu whisky. Nedofarbujú ju, ani nefiltrujú za studena. Aby však nemiatli bežných spotrebiteľov, ktorí by nemuseli pochopiť, prečo je farba whisky rovnakého názvu rôzna, čapovali ju do fliaš z modrého skla.

Degustačné poznámky výrobcu k svojim dvom novinkám:

Zdroj: Waterford dist.

Waterford Bannow Island 1.1

Aróma: červená ruža, veľmi svieža. Mliečna čokoláda. Teplý vanilkový krém. Sušené ovocie, sladké, voňavé. Čerstvo posekané seno.

Chuť: Biele korenie, klinčeky, slaný karamel. Sladové sušienky a sherry. Mastná a zároveň suchá.

Foto: Peter Praženka

Waterford Ballykilcavan 1.1

Aróma: Čerstvé bobuľovité ovocie s listami, červené ríbezle, hrozno. Svieža pokosená tráva.

Chuť: Varené banány s hnedým cukrom, zvarené vínko zo škoricou, veľa tepla. Opäť mastná a zároveň suchá.

Obe whisky boli vydestilované v roku 2016 a následne uložené do sudov z dubového dreva na dozrievanie.

Čo na tieto nové “šmakocinky” hovorí slovenský whisky expert Peter Praženka?

“Sú to mladé whisky, o tom nie je pochýb, ale 50 % alkoholu to určite z časti vynahrádza. Ak by som si mal vybrať môjho favorita, Bannow je rozhodne o triedu lepší ako Ballykilcavan.”

Foto: Peter Praženka

A ešte jedna zaujímavosť na záver: Mark Reynier sa rozhodol, že aj napriek tomu, že ide o írsku whiskey, ktoré sa píšu s písmenom e, túto svoju whisky bude uvádzať bez e. Nevedno prečo, ale dôkaz je aj na etikete.

Man About, blog pre mužov (zo sveta whisky)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prerábal som byt. Alebo, keď sa predstavy nestretnú s realitou

Prerábal som byt. Predstavy mám ako Pat a Mat. Možno aj výsledok by bol taký, keby... Veď si prečítajte. Dopadlo to všetko inak.

Dve legendy sa spojili. Prinesú niečo výnimočné

Keď sa spoja také pojmy ako sú Bowmore (svet whisky) a Aston Martin (svet automobilov), výsledok nemôže byť iný ako vynikajúci.

Nepretrhnite sa a nájdite si čas pre seba. Vytvorte si vlastné rituály

Rituály nám pomáhajú lepšie sa vysporiadať s problémami, povinnosťami a tlakom, ktorý je na nás vyvíjaný deň čo deň. Ako na to? Toto robím ja.

Divní ľudia v Tatrách alebo z čoho mi ostával rozum stáť

Človek okolo seba vidí kopec divných ľudí. Prečítajte si, čo som spozoroval v Tatrách. Niekedy mi fakt zastával rozum.

Špecializujú sa na whisky z jediného suda. A majú štýl a jedinečnosť

The Single Cask ponúkajú whisky z jedného jediného suda, z rôznych páleníc. Všetko však vo vlastných štýlových fľašiach. Originálne!

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov