Dnes som od mojich úžasných kolegov dostal dva krásne darčeky. Minulý týždeň som pre nich usporiadal domácu whisky párty a dnes sa mi odmenili zase oni. Porozprávam vám teraz niečo o týchto darčekoch. Verím, že to pre vás bude zaujímavé.

Finlaggan a poháre Norlan

Dostal som od nich škótsku single malt whisky Finlaggan a navyše aj dva špeciálne whisky poháre Norlan, o ktorých som už dlhšie sníval. Na Slovensku sa kúpiť nedajú, objednávajú sa zo zahraničia. Pre neznalých, vysvetlím.

Špeci poháre Norlan

Začnem asi pohármi. Tie sú pri pití kvalitnej whisky veľmi dôležité. Ja osobne whisky degustujem, vychutnávam, objavujem. Nepijem ju štýlom obracania pohárikov do seba. To by bola škoda. A na tento štýl vychutnávania, treba degustačné poháre, ktoré priaznivci whisky poznajú aj ako Glencairn glass. Sú to poháriky s bruškom a tenším hrdlom. Dôležité sú pre uvoľňovanie arómy, ktorú zabezpečuje práve zúžené hrdlo. Klasické tumblery, ktoré v baroch označujú ako whiskáče, nie sú vhodné na degustáciu, nakoľko takmer žiadnu arómu z nich nepocítite, rozplynie sa kade tade. Poznáte ich ako poháre, ktoré sa rozširujú od dna smerom nahor. Takže toto ee.

zdroj: uk.norlanglass.com

No a teraz k samotným Norlan glass, teda k štýlovým imidžovým degustačným pohárom značky Norlan, ktoré vyvinuli nie tak dávno (2015). Sú vhodné na degustáciu whisky a navyše aj krásne vyzerajú. A význačné sú najmä tým, že majú dvojitú stenu. Vo vnútri vrchného obalu je umiestnený ešte jeden pohár, ktorý spĺňa požiadavky na degustáciu, ovoniavanie, vychutnávanie. (kuk videjko)

Zaujímavosťou týchto pohárov je aj to, že boli vyvinuté v spolupráci s jedným z najuznávanejších expertov na whisky na svete Jimom McEwanom. Tí, ktorí sa vo whisky priemysle trošku vyznajú vedia, že Jim pracoval ako master distiller v pálenici Bruichladdich (whisky tejto značky považujem za jedny z najlepších) a dnes pomáha pri rozbiehaní pálenice Ardnahoe, rovnako ako predtým, na ostrove Islay. Tento chlapík pôsobí vo whisky priemysle už viac ako 50 rokov, takže niet pochýb o tom, že vie, čo robí. Aj so zavretými očami.

Finlaggan zahalená tajomstvom

Poďme ale ďalej. Druhým darčekom, ktorý som dostal a ktorý som si práve teraz nalial do nového pohárika je whisky Finlaggan. Túto whisky sme už degustovali vo whisky bare The Izzi Pub v Bratislave, u kamaráta a whisky experta Peťa Praženku a veľmi nám tam zachutila. Môj kolega Jakub si to zapamätal, a preto veľmi dobre vedel, čím ma potešiť. Poďme ale k samotnej whisky, lebo je dosť zaujímavá. Keď píšem blogy o whisky, vyhľadám si o nej čo najviac informácií a potom to spíšem do zrozumiteľnej podoby. Tu však nastal menší problém, lebo pozadie tejto whisky je opradené tajomstvom. Nikto (samozrejme okrem výrobcov) totiž nevie, v ktorej pálenici sa táto škótska single malt whisky vyrába.

Čo o nej vieme

Ako som už spomínal v jednom z mojich predchádzajúcich blogov, veľa sa dá vyčítať zo samotnej etikety na fľaši, prípadne z kartónového obalu, v ktorom je fľaša zabalená. Tak sa poďme bližšie pozrieť na tento tajomný Finlaggan. Tu sú fakty, ktoré poznáme: Pochádza z ostrova Islay. Asi už viete, ide o malý škótsky ostrov, na ktorom je viacero páleníc whisky, ktoré poväčšinou produkujú dymovú, rašelinovú whisky. Aj Finlaggan patrí medzi ne. Ide o single malt whisky. Znamená to, že je to whisky vyrobená v jednej jedinej pálenici (nie je to teda blend, whisky zmiešaná z produktov viacerých páleníc). Do fliaš bola naplnená v sudovej sile 58 %. Znamená to, že nebola pred fľašovaním riedená vodou. Zo suda išla rovno do fľaše. Ide o small batch release, teda o whisky, ktorí dozrievala v menších dubových súdkoch. Názov whisky – Finlaggan – je odvodený od zámku s rovnomenným názvom, v ktorom sídlil lord – pán tohto ostrova.

Povráva sa, že…

Niekde som sa dočítal, že sa povráva, že táto whisky pochádza z niektorej z destilérok z južnej časti ostrova. Ak je to pravda, môže ísť o niektorú z nasledovných páleníc: Lagavulin, Laphroaig alebo Ardbeg. Nie je to však isté, keďže ide o informácie typu “jedna pani povedala”. Tak či onak, whisky je to výborná. Rašelinová, dymová. Jemná. Kvalitná. Sladkastá. Radosť popíjať.

Zdroj: whiskycast.com

O dymových whisky

Na záver tu mám ešte jedno vysvetlenie. Nemusí to byť samozrejme vždy tak, ale k dymovým whisky sa musíte prepiť. Ja osobne som začínal pred pár rokmi s klasikami ako Ballantines, Jameson, Tullamore D.E.W. Ide o klasické miešané whisky, ktoré sú namiešané z rôznych whisky z viacerých páleníc. Ich chuťový profil je robený tak, aby chutil bežným spotrebiteľom. Potom som sa dostal k single malt whisky. Pracoval som pre distribučnú spoločnosť a mojou prácou bolo písať o whisky, ktoré dovážajú. Tam som sa veľa naučil a najmä som mal možnosť veľa ochutnávať a veľa počúvať. Zachutili mi najmä single malt whisky ako Glenfiddich, The Balvennie či zmes single maltiek Monkey Shoulder. Na single malt whisky sa väčšinou uvádza aj jej vek, takže viete, koľko ročnú whisky pijete. No a potom som mal možnosť ochutnať aj peated whisky, teda dymové, rašelinové, ťažšie whisky. Zamiloval som si ich. Je to už taký vyšší whisky level, lebo nie každému tieto whisky chutia. Vznikajú tak, že sladový jačmeň sa pri sušení zadymuje (kúri sa rašelinou a dym, podobne ako v údiarni zadymí zrno). Dym a pachuť rašeliny napokon ovplyvní výslednú chuť whisky. A môžem povedať, že chutí božsky. Časom a vekom sa možno k tomu dostanete aj vy, ak budete trpezlivo skúšať a degustovať. A potom pochopíte…

Poďakovanie

Úplne nakoniec sa chcem poďakovať kolegom, priateľom, ktorí mi dnes urobili veľkú radosť a potešili ma vyššie spomínanými darčekmi – Dianke, Kubkovi, Monike, Andrejke, Barborke, Zuzke, Paťovi, Braňovi. Snáď som na nikoho nezabudol. Ste skvelí!

Sláinte! Na zdravie!

Man About, blog pre mužov (dnes zo sveta whisky)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu