Úvod Lifestyle Naše životy sa v budúcnosti výrazne zmenia. Prečo?

Naše životy sa v budúcnosti výrazne zmenia. Prečo?

-

Každý z nás by asi chcel na chvíľu nahliadnuť do budúcnosti. Vidieť, čo nás čaká. A ako sa budú veci meniť. 

Zdroj foto: Instagram Cyberpunk

Veď si to predstavte. Pred niekoľkými rokmi by ste ešte nepovedali, že tu budeme mať smartfóny, ktoré sú vlastne malými počítačmi a využívame ich na desiatky rôznych vecí. Že sa prostredníctvom internetu budeme môcť spojiť s celým svetom a spoločne zdieľať akékoľvek informácie. Že si budeme vedieť na 3D tlačiarni vytlačiť takmer čokoľvek, napríklad aj dom. Že tu budeme mať automobily, ktoré sa budú šoférovať samé. A takých že …, by som tu mohol menovať ešte niekoľko dlhých minút.

V tejto súvislosti mi napadol ešte jeden zaujímavý postreh, nahliadnuc do mojej vlastnej minulosti. Vlastne nielen jeden, dva. Oba súvisia so smartfónmi. 

Prvý postreh

Pred niekoľkými dňami som videl nejaký film či dokument, kde ukazovali ľudí, ako chodia telefonovať na poštu, do telefónnych búdok. Sediac pred telkou s mojou priateľkou, povedal som jej: “Jeeej, takto som chodil ešte počas môjho štúdia na vysokej škole telefonovať domov. Pri okienku som nadiktoval telefónne číslo a pani za prepážkou mi povedala, do ktorej búdky mám ísť.” Moja partnerka na mňa veľmi divne zazrela, akoby chcela povedať – s akým dinosaurom to ja žijem?

Druhý postreh

Rovnako počas môjho štúdia na VŠ (1994-1998) som bol na stáži v USA, dokonca dvakrát. Márne by som však dnes hľadal fotografie na cloude alebo niekde na disku v PC alebo v mobile. Sú snáď niekde na starých filmoch z fotoparatátu, alebo som ich už vyhodil. Netuším. Často však myslím na to, ako rád by som si tie fotky po rokoch pozrel. Keby už vtedy existovali smartfóny, moja pamäť by bola určite zahltená stovkami fotiek z týchto zahraničných tripov.

Jednoducho, dnes sme už úplne niekde inde, ako sme boli pred desiatimi, či dokonca dvadsiatimi rokmi. Poďme sa ale teraz pozrieť na niečo, čo nás bude, predpokladám, veľmi zaujímať. A to na to, ako bude o niekoľko rokov vyzerať naša práca, pracovné možnosti, zamestnanie.

Roboty i robota

Najskôr si však pripomeňme situáciu, ktorú tu máme dnes. Nech to vieme lepšie porovnať. Už dnes žijeme vo veku robotov a práce je stále dosť. Stačí sa pozrieť na to, ako dnešné automobilky vyrábajú svoje autá. Takmer všetko je automatizované a vyrábané prostredníctvom robotov. Čo je však zaujímavé – aj napriek tomu klesla nezamestnanosť na rekordne nízku úroveň. Celosvetovo sa pohybuje na úrovni 5,2 %. Je to najnižšia úroveň za posledných 38 rokov! Znamená to, že robotizácia výroby a nové pracovné miesta sa pravdepodobne nevylučujú. To nám dáva nádej veriť v to, že v budúcnosti sa práca stane ešte dostupnejšou, flexibilnejšou a slobodnejšou. 

Čo nás čaká?

Šéf spoločnosti Upwork Stephane Kasriel predvída päť nasledovných výrazných zmien, ktoré nás v budúcnosti čakajú:

  • Umelá inteligencia a robotizácia výroby napokon vytvoria viac pracovných miest, nie menej, ako sme čakali. V podstate to môžeme sledovať už dnes.
  • Nedôjde k stavu, že bude nedostatok práce pre ľudí. Ak štáty vo svojich vzdelávacích programoch dobre nezareagujú, môžeme mať skôr iný problém – a to, že budeme mať mnosžtvo neobsadených pracovných miest a zároveň kopec ľudí na úradoch práce. Prečo? Lebo tu bude problém s kvalifikáciou, vychovávať budeme ľudí pre iné odbory, než tie, ktoré si to priamo žiadajú. Uvidíme, snaď sa tak nestane.
  • Úplne bežnou sa stane práca na diaľku. A mestá budú bojovať o ľudí, nové talenty, o ich prilákanie.
  • Do roku 2027 bude väčšina zamestnancov pracovať na voľnej nohe, teda nebudú zamestnaní na trvalý pracovný pomer, pôsobiť budú ako freelanceri. 
  • Aj naďalej tu budú prebiehať výrazné technologické zmeny a inovácie. Takže, úplnou nevyhnutnosťou bude učenie sa nových zručností tak, aby sme sa prispôsobovali týmto zmenám. Dotkne sa to priamo aj nás a ešte výraznejšie našich detí.

Hlavne nezaspať

Ak chcete uspieť, mať sa lepšie a myslíte aj na budúcnosť vašich detí, skúste sa vyššie uvedeným veciam prispôsobiť. Život je zmena. Nové trendy prinášajú nové potreby a vyžadujú naše nové reakcie. Všetko sa mení. A meniť sa musíme vedieť aj my.

Man About, blog pre mužov

Poznámka. Pri tvorbe blogu som čerpal z nasledujúceho zdroja: World Economic Forum, Workforce and Employment. 
(Čo sa v nasledujúcich 20 rokoch zmení na práci a ako sa zmenám prispôsobiť)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.