shop-cart

Práve čítate: Natiahnite uši, rozviažte si jazyk!

Natiahnite uši, rozviažte si jazyk!

Pohádali sme sa. No, vlastne, nedá sa povedať, že pohádali. Diskutovali sme o dôležitých veciach, ja som ju nevypočul dokonca a ona sa za to na mňa nahnevala. Zbytočné, malicherné? Každý môže mať na to iný pohľad, výsledok je však rovnaký – zbytočné napätie vo vzťahu, hádky, komplikácie.

Ako sa takýmto situáciám vyhnúť? Ako im zabrániť? A keď sa stanú, ako sa z nich vylízať? Poďme sa na to pozrieť.

Komunikácia, komunikácia, komunikácia. Nie jednosmerná, samozrejme, ale obojstranná. Spočíva v schopnosti počúvať a niečo zmysluplné povedať.

Slová a sila argumentov

Je to jedna z najdôležitejších vecí vo vzťahu. A vieme to všetci. Zo zlej komunikácie pramení väčšina problémov. Ak nedostatočne využívate svoje komunikačné schopnosti a silu argumentov, nikam sa v debate s partnerkou neposuniete. Áno, máte pravdu, ženy občas nepresvedčí ani ten najsilnejší argument, lebo vnímajú situáciu cez pocity. Ale aj táto situácia sa dá vyriešiť. Chce to len tréning, trpezlivosť a občasnú zmenu stratégie.

Mali sme problém…

Minulý týždeň sa u nás s priateľkou opakovala naša klasická situácia, v ktorej sa z času na čas zasekneme a nie a nie z nej von bez boja (našťastie len toho slovného). Dopadlo to čiastočne stíchnutou domácnosťou na najbližších 24 hodín. V čom bol problém? Priateľka mi chcela objasniť jej pohľad na situáciu, ktorú som jej opisoval. A ja som vedel, čo mi tým chce povedať, tak som ju nenechal dohovoriť. Pre nás mužov nič výnimočné, veď načo strácať čas? Pre ňu to bol kameň úrazu. Ako mi neskôr objasnila, cítila sa nevypočutá. Tvrdí, že stačilo, aby som ju nechal dohovoriť. No čo už, naše svety sa nie vždy stretnú. A občas treba aj nejaký ten dôvod na uzmierovací sex. Veď inak by to bola nuda, no nie?

A teraz prichádza tá ťažšia časť môjho blogu a to, ako z takýchto situácií vykorčuľovať bez ujmy na zdraví. Dlhšiu dobu som si nad tým lámal hlavu a skúsil som pre vás spísať pár odporúčaní. Možno vám pomôžu vyhnúť sa tomu, do čoho som pred pár dňami vhupol až po uši.

# Pravidlo jednej minúty

Keď príde tá chvíľa a vaša partnerka sa vám snaží niečo dôležité povedať, skúste na chvíľku stopnúť vaše myšlienkové pochody a započúvajte sa do toho, čo sa vám vaša polovička snaží povedať. Myslite na to, že z jej úst možno nebude vychádzať kritika na vašu adresu, ale ponúkne vám iný pohľad, prípadne riešenie problému/situácie. Toto mi moja priateľka prízvukuje zakaždým. A častokrát má jej rada hlavu aj pätu. Len keby to nebol tak dlhý monológ. Veď to poznáte. Vyskúšajte pri budúcej hádke tú minútu vydržať a verím, že to bude mať pozitívny dopad na vyriešenie situácie. Ja sa to už snažím robiť, nechám ju pekne dohovoriť a po dlhej odmlke sa jej potom opýtam: Už môžem hovoriť? Naposledy sme obaja vybuchli do smiechu. Vždy lepšie sa smiať, ako by mala nasledovať hádka.

# Nebuďte autoritatívny

Nesnažte sa svoju polovičku presviedčať o svojej pravde len na základe toho, že ste starší/skúsenejší/rozhľadenejší. A už vôbec nepoužívajte tón učiteľa z prvého stupňa základnej školy. Týmto prístupom si situáciu len zhoršíte. Snažte sa svoj tón hlasu dostať na miernu úroveň. Vyhnete sa “truc” podniku vašej polovičky. Moja priateľka je na tieto veci obzvlášť háklivá a ak sa nevyhnem autoritatívnejšiemu tónu, okamžite vidím vzdor v jej očiach. Rovnako ako my muži, ani ženy tento postoj neobľubujú.

# Neodkláňajte sa od témy

Toto je síce špecifické hlavne pre ženy, ale stáva sa to občas aj nám. Začneme vyťahovať veci z inej témy, ešte horšie je, ak do sporu zamiešame niečo z minulosti. V tom momente akákoľvek diskusia stráca význam. Držte sa vždy témy, ktorú práve riešite a venujte jej sto percent svojej pozornosti. Len vtedy máte najväčšiu šancu, že to celé skončí v kľudnej atmosfére a nájdete riešenie, ktoré ste predtým možno ani nevideli.

# Argumenty sú zlato

Vždy sa snažte nájsť argument, ktorý môže diskusii pomôcť a dá tomu, čo chcete povedať väčšiu váhu. Toto je špecialita mojej priateľky. Častokrát mi veci logicky zdôvodní a mne neostáva nič iné, len prikývnuť a dodať: “Áno, máš pravdu.” Viem, že pri ženách je hľadanie správneho argumentu ako hľadanie ihly v kope sena, ale skúste to. Na prvýkrát to možno nevyjde, ale na tretí, piaty alebo desiaty už áno. Len to nevzdávajte a skúste vašej polovičke ukázať, že zo svojho logického zmýšľania neustúpite. A ona to raz pochopí.

Začnite na tom pracovať spolu

A ešte si dovolím vám dať jednu radu na záver. Skúste tieto odporúčania večer doma prečítať svojej priateľke a dohodnite sa, že sa podľa nich skúsite riadiť. Ak sa vaša partnerka pri najbližšej hádke odkloní od témy, máte v rukách zbraň ako ju vrátiť naspäť. Len jej pripomeňte tieto rady a to, že ste sa na ich dodržiavaní dohodli. A že sa snažíte, aby komunikácia medzi vami fungovala. Vtedy budete mať všetky tromfy v rukách.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr