Úvod Lifestyle Ideš na pivo? Nechaj smartfón doma!

Ideš na pivo? Nechaj smartfón doma!

-

Život bez mobilu si už neviem predstaviť. Ale niekedy sú chvíle, kedy sa oplatí stráviť trochu času bez neho.

nechaj smartfon doma

K napísaniu tohto blogu ma inšpirovala moja kamarátka. Pred niekoľkými dňami som jej písal správu na messenger a jej odpoveď u mňa vyvolala úsmev na tvári. Našu debatu totiž ukončila vetou: “Teraz už musím končiť, lebo ideme s manželom na pivo bez mobilov.”

Najskôr som sa nahlas zasmial, no v zápätí som nad tým začal premýšľať. Nie, neprekvapilo ma, že ide na pivo, moja kamoška pivo miluje. Zaskočilo ma to, že idú bez mobilov. Na druhej strane ma to ale donútilo zamyslieť sa na tým, že to vôbec nemusí byť zlý nápad.

Kto komu slúži

Sám viem, ako som na tom s mobilom ja. V podstate sa mi “prilepil” na ruku. Mám ho pri sebe nepretržite. Deň i noc. V noci si samozrejme vypínam zvuky, aby som sa v kľude vyspal. Ale inak je mojim neustálym spoločníkom. Trávim s ním viac času ako s mojou partnerkou. Telefonujem z neho, píšem správy na whatsappe, messengeri, čítam noviny, píšem maily, som na Facebooku a Instagrame, kontrolujem si môj blog, jeho návštevnosť, čítanosť, komunikujem s ľuďmi, fotím ním, upravujem si fotky, zapisujem si poznámky, internetbankingujem, platím ním, počúvam na ňom hudbu, nahrávam ním podcasty a neviem čo ešte.

nechaj smartfon doma, Man About

V podstate som si na ňom vypracoval závislosť. Som jeho otrokom. Alebo on mojím? A viem, že v tom nie som sám. Ste v tom mnohí so mnou! Na svoj mobil však nenadávam. On je skvelý pomocník a neskutočne dobre slúži na to, na čo kvalitný smartfón slúžiť má.

Živá komunikácia viazne

Problém je niekde inde. Tkvie v tom, že obmedzuje našu živú komunikáciu. Medziľudské vzťahy. Menej sa rozprávame. Menej sa venujeme jeden druhému. Menej si hľadíme do očí.

Poznám to, sám som taký. Sedíme s partnerkou na pive, mobil položený vedľa mňa na stole. Len čo blikne, už ho zvieram v ruke. Len čo zazvoní, som na príjme. A keď sa dlhšie neaktivuje, hneď kontrolujem, či som niečo neprehliadol, alebo či nie je vybitý.

Keď sa v reštaurácii alebo kaviarni obzriete okolo seba, často vidíte sedieť dvoch ľudí, ktorí hľadia do mobilov. Nerozprávajú sa. Každý z nich je vo svojom vlastnom mobilnom svete. Vo svojej komunikačnej bubline. Pozerám sa na tých dvoch mladých ľudí a zdá sa mi to čudné. Na čo idú spolu von, keď sa spolu nebavia? Nemajú sa o čom? No a potom si uvedomím, že aj ja som často taký. Aj moja priateľka chytí do ruky telefón, keď vidí, že doň hľadím. Je to smiešne, je to smutné, bizarné.

nechaj smartfon doma, blog

Moja kamoška mi na druhý deň vysvetlila, že na pivo s manželom šli bez mobilov preto, lebo najmä jej každú chvíľu niekto píše ohľadom jej práce. Stále ju bombardujú a ani večer nemá pokoja. Tak si povedali, že ak sa chcú porozprávať, pôjdu von bez telefónov. Fandím im!

Ďakujem ti Paula, že si mi vnukla takúto milú myšlienku a ukázala, že existuje aj takáto možnosť.

Pivko bez smartfónu

Dnes večer pôjdem na pivo bez smartfónu. Budem sa naplno venovať svojej partnerke, budem sa s ňou rozprávať a pozerať sa jej do očí bez toho, aby som poškuľoval po tom lákadle, ktoré na mňa svetielkuje zo stola. Snáď to nejako vydržím.

Samozrejme, telefónu sa úplne nevzdám. Je mojim pracovným nástrojom a ako bloger ho jednoducho nevyhnutne potrebujem. Môžem sa ho však aspoň na nejaký čas odkladať bokom a venovať sa tým, na ktorých mi vo svojom živote veľmi záleží.

P.S. Dal som to! Včera som bol, ako som sľúbil, na pivku s partnerkou bez mobilu. A budem to robiť aj naďalej. Tú chvíľu to vydržím. Lepšie sme sa porozprávali, viac sme sa venovali jeden druhému a stihli sme prebrať aj viaceré dôležité veci a plány, ktoré nás čakajú. Napríklad výber obrúčok na pripravovanú svadbu. 🙂 Takže odporúčam, na pivo bez mobilov!

-Man About, blog pre mužov

Zdroj foto: pixabay.com

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov